W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dostęp do rynku pracy dla obywateli Ukrainy

Jeżeli jesteś pracodawcą i chcesz zatrudnić obywatela Ukrainy

Możesz zatrudnić legalnie obywatela Ukrainy lub małżonka obywatela Ukrainy, o ile jego pobyt na terytorium Polski jest legalny. Wystarczy, że w ciągu 14 dni od daty podjęcia pracy poinformujesz właściwy powiatowy urząd pracy – właściwy ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania pracodawcy. Musisz to zrobić elektronicznie, poprzez portal https://www.praca.gov.pl w zakładce „Zatrudnienie cudzoziemców” ® „Powiadomienie o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy”.

Ta procedura dotyczy zarówno obywateli Ukrainy, którzy wjechali do Polski po 24.02.2022 r., jak i osób, które przebywają legalnie w Polsce na innej podstawie, na przykład zezwolenia na pobyt czasowy.

Możesz również zgłosić swoją ofertę pracy w najbliższym powiatowym urzędzie pracy, poprzez formularz online na stronie www.praca.gov.pl lub https://pomagamukrainie.gov.pl/ zakładka „Chcę pomóc”. W uwagach oferty należy dodać komentarz, że oferta skierowana jest do obywateli Ukrainy.

Listę powiatowych urzędów pracy znajdziesz tu: https://psz.praca.gov.pl/wybor-urzedu

praca.gov.pl

Jeżeli jesteś obywatelem Ukrainy, wjechałeś na terytorium Polski bezpośrednio z Ukrainy po 24.02.2022 r. i chcesz podjąć pracę w Polsce

Skontaktuj się z najbliższym powiatowym urzędem pracy, skorzystaj z aplikacji mobilnej ePraca lub zadzwoń na infolinię pod numer telefonu 19524. Na wortalu publicznych służb zatrudnienia uruchomiono nową zakładkę adresowaną do obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski szukając bezpiecznego schronienia przez działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium Ukrainy: https://lang-psz.praca.gov.pl/uk/

praca.gov.pl

 

Będziesz mógł skorzystać z usług rynku pracy w postaci m.in. pośrednictwa pracy, poradnictwa zawodowego oraz szkoleń – na takich samych zasadach, jak obywatele polscy. Możesz również uzyskać status osoby bezrobotnej co umożliwi skorzystanie z pełnego  katalogu form pomocy określonego w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (m.in.: szkolenia zawodowe, dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej, refundację zatrudnienia, refundację kosztów opieki nad dzieckiem do lat 7 lub osobą zależną).

Możesz również samodzielnie skorzystać z Centralnej Bazy Ofert Pracy (bez wizyty w urzędzie pracy) za pomocą komputera, telefonu lub innych mobilnych urządzeń z dostępem do Internetu: https://oferty.praca.gov.pl Portal dostępny jest również w języku ukraińskim.

Informacje na temat pomocy, legalności pobytu, edukacji opiece zdrowotnej znajdziesz w artykułach na stronie https://www.gov.pl/web/uw-mazowiecki/informacja-w-sprawie-pobytu-w-polsce-osob-uciekajacych-z-ukrainy2

 

 

{"register":{"columns":[]}}