W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dzień Papieża Jana Pawła II

16.10.2020

Obchodzimy dziś święto ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, aby upamiętnić wybór arcybiskupa krakowskiego kardynała Karola Wojtyły na biskupa Rzymu 16 października 1978 r.

Grafika, na której na białym tle z lewej strony umieszczono zdjęcie papieża Jana Pawła II z uniesioną dłonią pozdrawiającego wiernych. Po prawej napis w złotym kolorze Dzień Papieża Jana Pawła II.

Jak zapisano w ustawie, jest to hołd złożony największemu autorytetowi XX wieku, człowiekowi, który sięgając do źródeł chrześcijaństwa, uczył nas solidarności, odwagi i pokory, stanowczości i wyrozumiałości, mądrości.

Słowa te dobrze oddają istotę tego wielkiego pontyfikatu, który zmienił historię Kościoła, świata i Polski. Dzień poświęcony Ojcu Świętemu sprzyja refleksji nad Jego dokonaniami

i nauczaniem. O tym, jak bogate i uniwersalne pozostawił nam dziedzictwo, świadczy fakt, że zgłębiając Jego encykliki i homilie i rozważając Jego czyny, wciąż odnajdujemy nowe idee, przesłania i inspiracje.

Dla nas, Polaków Jan Paweł II pozostanie na zawsze wzorem moralnym i niestrudzonym pielgrzymem do Ojczyzny, który każdym słowem wygłoszonym do słuchających go tłumów dodawał  siły do walki o wolność narodu i godność każdego obywatela. Zapamiętamy Go także jako jednego z najwybitniejszych przywódców XX w., który przyczynił się do upadku komunizmu w Europie i przełomu ustrojowego w naszym kraju w 1989 r.

Dzisiejsze święto, będące kontynuacją uroczystości zapoczątkowanych Dniem Papieskim, obchodzonym przez Kościół katolicki w niedzielę 11 października, jest także zachętą do zadumy nad wpływem Ojca Świętego na biografię i postawę życiową każdego z nas. Nie wątpię, że refleksja ta umocni w nas gotowość do czynienia dobra, wierność zasadzie bezwzględnego szacunku dla każdego człowieka i pragnienie wytężonej pracy na rzecz pomyślnej przyszłości Polski.