W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112

11.02.2022

11 lutego obchodzony jest Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. W ubiegłym roku Centrum Powiadamiania Ratunkowego (CRP) w Warszawie i Radomiu odebrały blisko 3,5 mln zgłoszeń. Z okazji obchodów Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112, w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie, Konstanty Radziwiłł Wojewoda Mazowiecki spotkał się z pracownikami CPR i wręczył operatorom numeru alarmowego 112 wyróżnienia, przygotowane przez Kierownictwo Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Uroczystość wręczenia wyróżnień pracownikom Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Warszawie i Radomiu

Operatorzy z Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Warszawie i Radomiu otrzymali od Wojewody wyróżnienie za wzorowe wykonywanie obowiązków służbowych, rzetelność i odpowiedzialność.

- Dzień Numeru Alarmowego 112 to dzień, w którym należy przypomnieć i upowszechnić, jak funkcjonuje ten numer. To również okazja, aby podziękować ludziom, którzy go tworzą, a przede wszystkim operatorom, którzy odbierają ten numer i są gotowi nieść pomoc dzień i noc. Numer 112 funkcjonuje już 31 lat w wielu krajach – to wspólne osiągnięcie wielu osób, które doprowadziły do tego, że pod jednym numerem możemy uzyskać pomoc w sytuacji zagrożenia. Dzisiaj, w imieniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, mam zaszczyt wręczyć wyróżnienia operatorom, którzy najbardziej wyróżniają się w swej pracy na Mazowszu. Jednocześnie chcę podziękować wszystkim Państwa kolegom i koleżankom – operatorom numeru 112, którzy codziennie przyczyniają się do ratowania ludzkiego życia - powiedział Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Wyróżnieni:

Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Warszawie tj.:

  1. Pani Katarzyna Łachmańska,
  2. Pani Barbara Matuszczyk,
  3. Pan Michał Żochowski;

Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Radomiu  tj.:

  1. Pani Agnieszka Opałka;
  2. Pani Aleksandra Podkowa;
  3. Pani Justyna Święcicka,

W uroczystości wzięli również udział m.in.: nadbryg. Jarosław Nowosielski Mazowiecki Komendant Wojewódzki PSP, Włodzimierz Karpiński, Sekretarz Urzędu m.st. Warszawy, Andrzej Wasielewski Zastępca Dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego MUW oraz Kierownicy CPR w Warszawie i Radomiu.

W ubiegłym roku do warszawskiego CPR wpłynęło łącznie 1 272 336 zgłoszeń telefonicznych, natomiast do radomskiego 2 161 574, czyli łącznie 3 433 910 zgłoszeń. Wśród nich niezasadne powiadomienia to 1 146 424 wszystkich połączeń głosowych, co stanowi ok. 33,4 proc. wszystkich połączeń (z czego operatorzy CPR w Warszawie obsłużyli – 352 434, a operatorzy w Radomiu - 793 990). Operatorzy najwięcej zgłoszeń przekazali do Policji – 249 341 w Warszawie oraz 327 649 w Radomiu. W ubiegłym roku na jednego operatora CPR w Warszawie przypadło 1 177 zgłoszeń miesięcznie (na zmianie dziennej 134 połączeń, natomiast na nocnej – 96), a w Radomiu 979 (na zmianie dziennej 122 połączenia, natomiast na nocnej – 64).

Numer alarmowy 112

Skorzystanie z numeru 112 jest najszybszą i najpopularniejszą formą kontaktu z odpowiednimi służbami w razie niebezpieczeństwa. Dzwoniąc pod „112” zostaniemy połączeni z operatorami ogólnopolskiego systemu powiadamiania ratunkowego, którzy dzięki systemowi GPS będą mogli momentalnie nas namierzyć i bezzwłocznie wysłać pomoc.

112 to numer alarmowy, bezpłatny i dostępny na terenie całej Unii Europejskiej zarówno z telefonów stacjonarnych, jak i komórkowych. Numer alarmowy 112 można wybrać w telefonie nieposiadającym karty SIM.

Korzystając z numeru 112 nie można zapominać, że jest on elementem systemu powiadamiania ratunkowego. Dlatego też nie należy używać go jako infolinii.

Więcej informacji, jak należy dokonywać zgłoszeń na numer alarmowy: https://www.gov.pl/web/numer-alarmowy-112/jak-zglaszac

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}