W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Front burzowy na Mazowszu – posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

19.07.2021

Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł 19 lipca zwołał posiedzenie online Mazowieckiego Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Podczas spotkania rozmawiano o stratach, które powstały po przejściu frontu burzowego przez północno-zachodnią część województwa mazowieckiego w dniach 14-15 lipca. Wojewoda Mazowiecki zadeklarował pełne wsparcie w niesieniu skutecznej i niezbędnej pomocy.

Konstanty Radziwiłł podczas posiedzenia Mazowieckiego Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Podczas posiedzenia bieżącą sytuację na terenie północno-zachodniej części województwa omówili przedstawiciele samorządów z Powiatu Płockiego, Miasta Płocka, Gminy Słupno, Powiatu Sierpeckiego, Powiatu Gostynińskiego, Miasta i Gminy Sanniki, Powiatu Płońskiego, Powiatu Sochaczewskiego i Powiatu Mławskiego oraz przedstawiciele Komend Powiatowych Państwowej Straży Pożarnej.

W spotkaniu uczestniczył także przedstawiciel Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski, który odniósł się do sytuacji hydrologicznej w północno-zachodniej części województwa mazowieckiego oraz prognozy pogody na najbliższe dni. Z kolei Michał Magdziarz, Dyrektor Generalny ENERGA-OPETATOR SA Oddziału w Płocku poinformował o działaniach podjętych po przejściu frontu burzowego oraz terminach przywracania energii. 

Ponadto podczas narady dyrektorzy Wydziału Infrastruktury oraz Wydziału Polityki Społecznej Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie przedstawili aktualne procedury o zgłaszaniu szkód w rolnictwie i infrastrukturze oraz w budynkach mieszkalnych i gospodarczych.

Posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego zakończyło się wystąpieniem Wojewody Mazowieckiego. Konstanty Radziwiłł podkreślił, że ważne jest, aby samorządy jak najszybciej udzielały pomocy osobom poszkodowanym oraz przekazywały protokoły z szacowania szkód. Zapewnił także, że jeżeli samorządy zgłoszą potrzebę pomocy w zakresie usuwania skutków nawałnic, Wojewoda będzie występował z wnioskami o wsparcie m.in. do Ministra Obrony Narodowej. 

Przypomnijmy, że wieczorem i w nocy z środy na czwartek 14-15 lipca br. przez Polskę przeszedł front burzowy, któremu towarzyszyły intensywne opady deszczu i silnie wiejący wiatr. Kolejna nawałnica przeszła przez północno-zachodnią część Mazowsza w sobotę 17 lipca. Uszkodzeniu uległy m.in.: budynki mieszkalne i gospodarcze, szkoły, infrastruktura drogowa i energetyczna. 

Informacje o pomocy dla osób poszkodowanych – rodzaje zasiłków:

  • zasiłek celowy do 6 tys. zł na tzw. Pomoc „doraźną” dla rodzin lub osób poszkodowanych w wyniku zdarzeń noszących znamiona klęski żywiołowej;
  • zasiłek celowy do 200 tys. zł na remont albo odbudowę budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych, które zostały zniszczone lub uszkodzone w wyniku powodzi, podtopień, intensywnych opadów atmosferycznych, silnych wiatrów, wyładowań atmosferycznych lub osunięć ziemi;
  • zasiłek celowy do 100 tys. zł na remont budynków gospodarczych, które zostały zniszczone lub uszkodzone w wyniku powodzi, podtopień, intensywnych opadów atmosferycznych, silnych wiatrów, wyładowań atmosferycznych lub osunięć ziemi.

Materiały

Szczegółowe informacje o zasadach udzielania pomocy w formie zasiłków celowych dla poszkodowanych w wyniku zdarzeń noszących znamiona klęsk żywiołowych