W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

III Kongres Demograficzny – „Polska XXI w. – wyzwania demograficzne”

16.11.2022

16 listopada br. w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim odbył się III Kongres Demograficzny. Głównym hasłem tegorocznego kongresu są wyzwania demograficzne Polski na XXI wiek, którego program obejmuje kilkanaście konferencji naukowych organizowanych z inicjatywy Rządowej Rady Ludnościowej. W wydarzeniu udział wziął Sylwester Dąbrowski, Wicewojewoda Mazowiecki, prof. dr hab. Józefina Hrynkiewicz, Przewodnicząca Rządowej Rady Ludnościowej oraz dr Dominik Rozkrut, Prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Kongres został objęty honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

III Kongres Demograficzny – „Polska XXI w. – wyzwania demograficzne” - briefing prasowy

- Cieszę się, że rozmawiamy o tak ważnym temacie, jakim jest demografia i kwestiach z nią związanych. Poprawa sytuacji demograficznej w Polsce jest podstawowym celem działania każdego rządu. Jednak, aby móc rozwiązać problemy związane z demografią to trzeba je najpierw zdiagnozować. Dzięki takim spotkaniom, w gronie ekspertów, jesteśmy w stanie zdefiniować problemy i wspólnie szukać  rozwiązań, które pozwolą na podejmowanie trafnych decyzji, które pozytywnie wpłynął na rozwój naszego społeczeństwa – powiedział Sylwester Dąbrowski, Wicewojewoda Mazowiecki.

Po powitaniu wszystkich uczestników przez organizatorów kongresu rozpoczęła się I sesja „Przestrzenny wymiar suburbanizacji”, podczas której można było usłyszeć o takich zagadnieniach jak:

- Oblicza suburbanizacji,

- Skutki chaosu przestrzennego i rozlewania się urbanizacji dla rozwoju Polski – strategiczne kierunki koniecznych reform systemu prawno-instytucjonalnego w gospodarowaniu przestrzenią!

- Ograniczenia i możliwości zarządzania procesami suburbanizacji i rozwoju przestrzennego polskich miast w kontekście doświadczeń zagranicznych,

- Suburbanizacja a środowisko – kontekst dobrostanu człowieka,

- Zmiany w zasobach mieszkaniowych w obszarach podmiejskich na podstawie NSP2011 i NSP2021.

Następnie odbyły się dwie sesje dotyczące społecznego wymiaru suburbanizacji i mazowieckiego wymiaru suburbanizacji.

Organizatorami III Kongresu Demograficznego są Główny Urząd Statystyczny, Rządowa Rada Ludnościowa i Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m. in. eksperci z uczelni wyższych, instytucji naukowych, organizacji obywatelskich i samorządów.

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}