W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jubileuszowe Narodowe Czytanie 2021

04.09.2021

To już 10. edycja Narodowego Czytania w ramach którego Para Prezydencka zaprasza do wspólnego czytania. Tegoroczna jubileuszowa edycja Narodowego Czytania miała miejsce 4 września w Szydłowieckim Centrum Kultury Zamek. Organizatorem wydarzenia byli Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł oraz Mazowiecki Kurator Oświaty Aurelia Michałowska, którzy również przeczytali fragment „Moralności pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. W wydarzeniu udział wzięły Poseł na Sejm RP Agnieszka Górska oraz Zuzanna Zacharewicz Dyrektor Biura Wojewody. Gospodarzem miejsca był Artur Ludew Burmistrz Szydłowca.

Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł oraz Mazowiecki Kurator Oświaty Aurelia Michałowska, podczas Narodowego Czytania.

Tegoroczną edycję Narodowego Czytania zainaugurował występ muzyczny ucznia Zespołu Szkół Muzycznych w Radomiu. Następnie Dyrektor Szydłowieckiego Domu Kultury Zamek przywitała przybyłych gości. W okolicznościowych przemówieniach Wojewoda Konstanty Radziwiłł oraz Poseł na Sejm RP Agnieszka Górska podkreślili, jak ważne jest czytanie, jak duży pływ wywiera na życie człowieka oraz jak go kształtuje. Mazowiecka Kurator Oświaty Aurelia Michałowska przybliżyła tematykę tegorocznej lektury.

Następnie rozpoczęło się wspólne odczytanie fragmentu „Moralności pani Dulskiej” przez Wojewodę Mazowieckiego, Mazowieckiego Kuratora Oświaty, Burmistrza Szydłowca oraz uczniów klasy 8 Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Szydłowcu, młodzieży Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza. W odczytaniu udział wzięła również młodzież z Teatru Poezji i Muzyki "U Radziwiłła" Szydłowieckiego Centrum Kultury Zamek.

Wojewoda Mazowiecki został poproszony o przeczytanie fragmentu „Moralności pani Dulskiej”.

- MELA: Ale ja się boję. TO tak nieprzyjemnie, jak kto głośno krzyczy.

- HESIA: Bo ty jesteś sentymentalna. Ty się wdałaś w ojca. Lelum polelum…

- MELA: Skąd ty wiesz, jaki jest ojciec? Przecież ojciec nic nie mówi.

- HESIA: E! Ja już wiem. Zresztą masz jego nos.

- MELA: To dziwne.

- HESIA czesze ją:  Co?

- MELA: Niby że dziecko podobne do ojca albo do matki. Jak to się dzieje?

- HESIA: A ja wiem! A ja wiem…

- MELA nieśmiało: Wiesz?... Powiedz…

- HESIA: Nie ma głupich – nie powiem – ale wiem.

Do czytania dołączyła Mazowiecka Kurator Oświaty Aurelia Michałowska.

- JULIASIEWICZOWA: Najlepiej mi powiedzieć – może ja znajdę jaką radę.

- MELA: To prawda. Ciocia taka mądra, to najlepiej potrafi z mamcią sobie poradzić.

Siadają przy stole z lampą.

- JULIASIEWICZOWA: A cóż tu mama będzie mieć do czynienia?

- MELA: Jak to? Ona głównie.

Po chwili

Ja cioci powiem – wszystko jak na spowiedzi – ale ciociu, jak ciocia mnie zdradzi, ze to ja…to…już wiem co. Ciociu, ciociu!... Tu stało się nieszczęście. Zbyszko zakochał się w Hance.

- JULIASIEWICZOWA

Parska śmiechem

Tylko tyle?

- MELA: Ciociu! Niech się ciocia nie śmieje. To Bóg wie co z tego może być, bo mama nie pozwoli na to małżeństwo. Zobaczy ciocia.

- JULIASIEWICZOWA: Najprzód – skąd to wiesz?

- MELA: Ja… podpatrzyłam. Niechcący! Jak Bozię kocham. Ja zaraz potem oczy zamknęłam.

Po zakończeniu czytania tegorocznej lektury Wojewoda Mazowiecki wręczył młodzieży, zaangażowanej w wydarzenie, egzemplarze Moralności pani Dulskiej z odręczną dedykacją.

Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej to tragifarsa, łącząca elementy komedii oraz tragedii. Swoją prapremierę miała w 1906 roku w Krakowie.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego, a w 2020 Balladyna Juliusza Słowackiego.

Zdjęcia (13)

{"register":{"columns":[]}}