W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Już 20 lat korzystamy z członkostwa w Unii Europejskiej!

17.04.2024

Jak zmieniła się Polska w ostatnich 20 latach dzięki członkostwu w Unii Europejskiej? Czy samorządy wykorzystały szansę, którą otrzymały? Jakie są potrzeby i wyzwania w kontekście przyszłości finansowania europejskiego? Między innymi na te pytania odpowiedział Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski podczas konferencji zatytułowanej „20 lat Polski w Unii Europejskiej”, zorganizowanej 17 kwietnia w Polskiej Agencji Prasowej.

Konferencja „20 lat Polski w Unii Europejskiej” zorganizowana 17 kwietnia 2024 r. w Polskiej Agencji Prasowej.

W czerwcu 2003 roku podczas ogólnopolskiego referendum powiedzieliśmy TAK dla dołączenia do europejskiej wspólnoty. I ta decyzja wpłynęła na życie każdego z nas. W efekcie, już od 20 lat czerpiemy korzyści z członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Należą do nich między innymi inwestycje w rozwój gospodarki, infrastrukturę drogową, kolejową, szpitalną, edukacyjną, kulturalną i wiele innych obszarów. Skorzystaliśmy także z nadzwyczajnego wsparcia w czasie pandemii COVID-19. A teraz jeszcze mamy dostęp do środków z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Członkostwo w Unii Europejskiej to także jeden z gwarantów naszego bezpieczeństwa.

Z okazji przypadającej na 1 maja rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej, Polska Agencja Prasowa zorganizowała konferencję z udziałem m.in.: byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, byłych premierów prof. Jerzego Buzka i Jana Krzysztofa Bieleckiego, Minister Funduszy i Polityki Regionalnej Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz, czy Wiceministra Spraw Zagranicznych Marka Prawdy.

Wydarzenie otworzyła Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola - Od 2004 roku zarówno Polska, jak i Europa przeszły istotne przemiany, które doprowadziły nas do wykorzystania tego, co najlepsze ze wszystkich państw członkowskich. Dziś Polska stanowi mocny filar Europy, a polscy obywatele należą do osób najbardziej wspierających Unię Europejską – powiedziała Przewodnicząca PE w specjalnym przesłaniu do uczestników.

Doświadczenia z 20 lat rozwoju Polski lokalnej dzięki pomocy europejskiej

Samorządy są jednym z głównych beneficjentów funduszy z unijnej Polityki Spójności, a z efektów dofinansowanych inwestycji korzystają mieszkańcy. O tym jak na przestrzeni lat zmieniło się podejście do rozwoju lokalnego i realizacji projektów europejskich rozmawiali: Wiceminister Funduszy i Polityki regionalnej Jacek Protas, Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski, Europoseł Adam Jarubas, była Minister Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, oraz Dyrektor Biura Związku Miast Polskich Andrzej Porawski. Rozmowę poprowadziła Redaktor naczelna Serwisu Samorządowego PAP Anna Banasik.

Paneliści zauważyli, że obecnie samorządy znacznie lepiej radzą sobie z planowaniem i realizacją unijnych inwestycji  niż w początkowych latach. Specyfika programów europejskich uległa również zmianie, co wymaga zdecydowanie większej otwartości na szukanie różnych źródeł finansowania inwestycji. Pomocne w tym będą kompetencje rozwinięte na przestrzeni lat, na co zwrócił uwagę Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski. Na przestrzeni lat nauczyliśmy się myślenia projektowego. Na poziomie konkretnych samorządów powstały wydziały odpowiedzialne za realizację projektów europejskich, co teraz procentuje. Każda perspektywa była inna, obecnie trudno już zrealizować całość inwestycji w ramach jednego projektu, trzeba szukać różnych źródeł finansowania. I dzięki temu, że takie działy powstały jest to zdecydowanie łatwiejsze. Doświadczenia z minionych lat były mądrą lekcją strategicznego, szerszego myślenia o rozwoju lokalnym – powiedział Wojewoda Mazowiecki.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}