W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości dla śp. Matki Marii Anzelmy Trojanowskiej

20.02.2020

Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski przekazał Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości Przełożonej Prowincjalnej Sióstr Felicjanek Prowincji Matki Bożej Królowej Polski w Warszawie Siostrze Marii Christelli Skwarek. Prezydent RP nadał Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości śp. Matce Marii Anzelmie Trojanowskiej.

Na zdjęciu od lewej Siostra Marii Christelli Skwarek w momencie przemówienia. Na drugim planie Wicewojewoda Sylwester Dąbrowski. W głębi stoi wysoki stojak przykryty białym materiałem, na którym znajduje się zdjęcie z wizerunkiem uhonorowanej śp. Matki Marii Anzelmy Trojanowskiej. Przy stole polska flaga.

Matka Maria Anzelma Trojanowska (Helena Trojanowska) urodziła się 20  lipca 1917 r. w Gąsewie pod Makowem Mazowieckim. W 1933 r. ukończyła Kurs Seminarium Nauczycielskiego u Sióstr Felicjanek w Wawrze i wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr św. Feliksa z Kantalicjo. Podczas działań wojennych we wrześniu 1939 r. zgłosiła się do pomocy przy pochówku poległych, była także sanitariuszką w szpitalu polowym zorganizowanym przy Trasie Terespolskiej. Po kapitulacji stolicy pracowała w szkole prowadzonej przez Felicjanki, realizującej program tajnego nauczania. W lipcu 1944 r. została wysłana do Radomia, aby pomóc Siostrom prowadzić półkolonie dla dzieci szkolnych. Wybuch Powstania Warszawskiego uniemożliwił jej powrót do domu prowincjalnego w Wawrze. Dlatego w porozumieniu z miejscową przełożoną, zorganizowała i prowadziła tajne komplety dla dzieci klas I – VI. 

Od stycznia 1945 do 1948 r. pracowała jako kierowniczka i nauczycielka w Szkole Podstawowej w Radomiu. W latach 1950 – 1952 była nauczycielką w Szkole Podstawowej w Wawrze. W 1953 r. objęła funkcję mistrzyni nowicjatu, a od 1958 r. mianowano ją na Przełożoną Prowincjalną Prowincji Matki Bożej Królowej Polski w Warszawie, co wiązało się z prześladowaniami i szykanami ze strony władz PRL oraz częstymi przesłuchaniami w Pałacu Mostowskich w Warszawie. Po 1989 r. kiedy przestała pełnić funkcję Przełożonej Prowincjonalnej starała się angażować w życie Zgromadzenia i wspólnoty Bożego Miłosierdzia.

Matka Maria Anzelma Trojanowska zmarła 23 lipca 2019 r. w wieku 102 lat.

Po uroczystości przekazania Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości Wicewojewoda Sylwester Dąbrowski złożył wiązankę na grobie Matki Marii Anzelmy Trojanowskiej na cmentarzu w Marysinie Wawerskim. 

Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości jest nadawany osobom żyjącym, które poprzez pełnienie nienagannej służby publicznej – cywilnej lub wojskowej, walkę o niepodległość oraz działalność na rzecz przemian demokratycznych, aktywną działalność zawodową i społeczną, twórczość naukową, literacką i artystyczną – przyczyniły się do odzyskania lub umacniania suwerenności Rzeczypospolitej Polskiej.

Odznaczenie otrzymują osoby zasłużone:

  • w budowaniu wspólnoty  obywatelskiej Polaków i poczucia tożsamości narodowej,
  • w rozwoju nauki,
  • w rozsławianiu dobrego imienia Rzeczypospolitej Polskiej poprzez kulturę i sztukę,
  • w rozwoju społecznym i umacnianiu więzi z Polakami za granicą,
  • w budowaniu dobrobytu gospodarczego Rzeczypospolitej Polskiej.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}