W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Odznaczenie Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski

16.05.2023

Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski, w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, odznaczył Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski Pana Edwarda Hajduczka za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Wydarzenie odbyło się 16 maja br. w Wołominie.

Odznaczenie Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski

Na podstawie art. 138 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 2 kwietnia 1997 r. oraz ustawy z 16 października 1992 r. o orderach i odznaczeniach, na mocy Postanowienia Prezydenta RP, za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski odznaczył Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski Pana Edwarda Hajduczka.

Pan Edward Hajduczek urodził się w 1920 roku w Wilnie. Posiada uprawnienia kombatanckie nadane z tytułu działalności w Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej od października 1942 r. do lipca 1944 r. Szkołę powszechną ukończył przed wybuchem II wojny światowej. Po wybuchu wojny niemiecko-sowieckiej i zajęciu Nowogródczyzny przez Niemców we wrześniu 1942 r. wstąpił do Armii Krajowej w Szczuczynie Nowogródzkim. Po zaprzysiężeniu przyjął pseudonim „Izydor”. Pełnił funkcje łącznika i kolportera prasy konspiracyjnej, przechowywał broń oraz dostarczał zaopatrzenie do polskich oddziałów partyzanckich, które działały na terenie Okręgu Nowogródzkiego i Wileńskiego. W kwietniu 1944 r. dołączył do drużyny kaprala Wiesława Grygielewicza (ps. „Mamut”). Brał również udział w potyczkach i walkach z Niemcami, w tym m.in. 8 czerwca 1944 r po Juchnowiczami i 16 czerwca 1944 r. pod Jewłaszami (na terenie obecnej Białorusi). Bezpośrednio przed wymarszem oddziałów AK na Wilno Edward Hajduczek został mianowany na stopień kaprala. W dniach 1-6 lipca 1944 r. brał udział w koncentracji oddziałów 77 pp AK w Puszczy Rudnickiej w ramach Operacji „Ostra Brama”. Po demobilizacji oddziału na skutek zajęcia rejonu Skorbucian przez wojska sowieckie przedostał się do Wilna. W październiku 1945 r. repatriowany do Polski, zamieszkał w Wołominie, gdzie zajmował się działalnością społeczną.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}