W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Otwarcie Izby Pamięci „Strzelecka 8”

28.02.2020

W piątek 28 lutego br. Instytut Pamięci Narodowej otworzył nową placówkę edukacyjną na warszawskiej Pradze. Podczas uroczystości zainaugurowana została wystawa oddziału IPN „Czerwona mapa Warszawy”, poświęcona komunistycznym represjom w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem Warszawy. W uroczystościach udział wziął m.in.: Wicewojewoda Sylwester Dąbrowski, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek i Naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie dr Tomasz Łabuszewski.

Wicewojewoda Sylwester Dąbrowski podczas uroczystości otwarcia Izby Pamięci „Strzelecka 8”.

Inauguracja uroczystości rozpoczęła się od ceremonii złożenia kwiatów pod tablicą pamiątkową umieszczoną na fasadzie budynku. Placówka przy ulicy Strzeleckiej 8, składa się z wystawy stałej oraz Izby Pamięci.

To pierwsza siedziba, kwatera główna NKWD w Warszawie. W piwnicach są zachowane oryginalne drzwi i mury z napisami. Imiona, nazwiska, daty. W piwnicach budynku przy ulicy Strzeleckiej 8 zachowało się setki śladów po więzionych tam Polakach. – mówi Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek.

Kamienica na rogu ulic Strzeleckiej i Środkowej zbudowano w latach trzydziestych. Nie dotknęły jej zniszczenia powstania warszawskiego, nie ucierpiała także w czasie walk o Pragę we wrześniu 1944 r. Po wkroczeniu Armii Czerwonej przejęły ją sowieckie służby specjalne. Zimą 1945 r. była wykorzystywana jako jedna z kwater przez gen. Iwana Sierowa – zastępcę ludowego komisarza spraw wewnętrznych ZSRS, a od stycznia 1945 r. pełnomocnika NKWD przy 1 Froncie Białoruskim. Od 20 lutego 1945 r. budynek stał się siedzibą Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Warszawie.

Inauguracja działalności nowej placówki jest związana z obchodzonym 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Placówka będzie otwarta dla zwiedzających 1 marca 2020 w godz. 11.00–16.00, od 2 marca 2020 (od poniedziałku do piątku) w godz. 10.00–18.00.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}