W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pamięci powstańców warszawskich 1 sierpnia 1944 r.

01.08.2020

W sobotę, 1 sierpnia 2020 r. mija 76 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego, największej akcji zbrojnej w okupowanej przez Niemców Europie. Co roku uroczystości upamiętniające rocznicę powstańczego zrywu są okazją do międzypokoleniowych spotkań z powstańcami, okolicznościowych przemówień, składania wieńców i uczczenia symboliczną minutą ciszy w godzinę „W” pamięci o powstańcach.

Wojewoda złożył kwiaty na kurhanie przed Pomnikiem „Polegli-Niepokonani” na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli, w którym znajdują się prochy ponad 50 tys. mieszkańców stolicy poległych w Powstaniu Warszawskim

Pierwsze wydarzenia związane z obchodami 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczęły się już 30 lipca. W Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego Prezydent RP Andrzej Duda spotkał się wówczas z powstańcami i nadał odznaczenia państwowe. W uroczystości uczestniczył Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Oficjalny dzień obchodów – 1 sierpnia rozpoczął się uroczystością pod tablicą upamiętniającą podpisanie przez pułkownika Antoniego Chruściela „Montera”, dowódcy Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej rozkazu rozpoczęcia Powstania Warszawskiego. Kwiaty pod tablicą umieszczoną na fasadzie dawnej siedziby Konspiracyjnej Kwatery Okręgu Warszawskiego AK przy ul. Filtrowej 68 złożył Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski. Wicewojewoda złożył też kwiaty przed Pomnikiem Matki na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli.

Jeszcze przed południem dr Piotr Oleńczak, w imieniu Wojewody wziął udział w uroczystościach na Mokotowie – zorganizowanej w Parku im. gen. Orlicz-Dreszera, w trakcie której złożył wieniec przed Pomnikiem „Mokotów Walczący – 1944” oraz na ul. Dworkowej, gdzie złożył kwiaty przed Obeliskiem Pamięci Żołnierzy AK Powstańców Mokotowa.

Pamięć o bohaterskim zrywie powstańców warszawskich sprzed 76 lat Wicewojewoda Sylwester Dąbrowski uczcił złożeniem kwiatów przed Pomnikiem gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego ps. „Motyl” w Parku im. Marsz. Rydza-Śmigłego, przed Pomnikiem gen. Stefana Roweckiego „Grota”, zlokalizowanym u zbiegu ulic Fryderyka Chopina i Alej Ujazdowskich.

Kolejne uroczystości odbyły się przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. Wieniec przed pomnikiem złożył Wicewojewoda Sylwester Dąbrowski.

O godzinie 14.00 Wojewoda Konstanty Radziwiłł uczestniczył w uroczystości posadzenia drzewa pamięci powstańców, cywilów i wszystkich poległych w Powstaniu Warszawskim mieszkańców Warszawy. Wydarzenie odbyło się w miejscu, gdzie powstanie Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców na Woli. Wojewoda był jednym z sygnatariuszy aktu erekcyjnego budowy Izby Pamięci, który został wkopany w korzenie posadzonego drzewa.

- Wspominamy dzisiaj z jednej strony bestialstwo niemieckiego oprawcy, który postanowił zamordować miasto, a z drugiej strony bohaterstwo, patriotyzm i odwagę Powstańców, którzy walczyli o honor i niepodległość kraju. Bez względu na swoje przekonania czy pochodzenie, stawali razem - zarówno w 1920 roku przeciwko atakującym Warszawę bolszewikom, jak i  w 1944 roku broniąc honoru i godności Warszawy wobec Niemców. Czy dzisiaj w czasie, kiedy nie trzeba walczyć, nie powinniśmy się skupić na budowie mostów, aniżeli transzei i barykad między sobą. Myślę, że to jest to zobowiązanie i to przesłanie, które warto wynieść także z tych dni, które dzisiaj przeżywamy - powiedział Wojewoda Konstanty Radziwiłł w trakcie uroczystości posadzenia drzewa pamięci powstańców, cywilów i wszystkich mieszkańców Warszawy, poległych w powstaniu.

Następnie Wojewoda wraz z delegacją uczestniczył w uroczystościach na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Wojewoda Konstanty Radziwiłł z Zuzanną Zacharewicz – Dyrektorem Biura Wojewody oraz dr Piotrem Oleńczakiem złożył wieńce: w Kwaterze „Kryska” (odnowionej w 2020 r. z inicjatywy Wojewody), w Kwaterze zgrupowania „Gurt”, przed pomnikiem upamiętniającym 11-letniego powstańca Wojtka Zalewskiego ps. „Orzeł Biały”, przed grobem pułkownika Antoniego Chruściela „Montera”, dowódcy Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej oraz przed grobem prof. Jerzego Majkowskiego, byłego członka Rady Kombatanckiej.

Wicewojewoda Sylwester Dąbrowski złożył wieniec pod tablicą upamiętniającą obronę Barykady Powstańczej przy ul. Brackiej. W czasie Powstania było to jedyne połączenie z dzielnicami stolicy przecinające arterię komunikacyjną okupanta. Barykady budowali i bronili żołnierze batalionów Armii Krajowej "Bełt" i "Kiliński". Obrona barykady trwała do ostatnich dni powstańczego zrywu. Wicewojewoda złożył też kwiaty przed grobem Krzysztofa Łypacewicza, powstańca i byłego Wicewojewody Mazowieckiego, którego prochy spoczęły na Starych Powązkach.

O godzinie 17.00 uruchomione zostały syreny alarmowe wojewódzkiego i miejskiego systemu ostrzegania mieszkańców. W tym czasie Wojewoda Mazowiecki wziął udział w uroczystości przy Pomniku Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Następnie Wojewoda złożył kwiaty na kurhanie przed Pomnikiem „Polegli-Niepokonani” na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli, w którym znajdują się prochy ponad 50 tys. mieszkańców stolicy poległych w Powstaniu Warszawskim.  

Późnym wieczorem na stołecznym Czerniakowie odbyła się uroczystość rozpalenia Ogniska Pamięci na Kopcu Powstania Warszawskiego. W wydarzeniu uczestniczył Wicewojewoda Sylwester Dąbrowski.

W niedzielę, 2 sierpnia br. Wicewojewoda Sylwester Dąbrowski weźmie udział w uroczystości odsłonięcia Pomnika kpt. Stanisława Jankowskiego ps. „Agaton”. Wydarzenie odbędzie się u zbiegu ulic Karowej i Browarnej w Warszawie.

Powstanie Warszawskie trwało 63 dni – do 2 października 1944 roku i  było największą akcją zbrojną w okupowanej przez Niemców Europie. Do walk w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. żołnierzy podziemia. Blisko połowa z nich zginęła w walce o suwerenność Polski. Równie ogromne były straty wśród ludności cywilnej – ok 180 tys. ofiar. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal doszczętnie spalone i zburzone.

Zdjęcia (24)