W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ponowna awaria kolektorów oczyszczalni ścieków „Czajka”

30.08.2020

W sobotę, 29 sierpnia 2020 r. nastąpiła ponowna awaria kolektorów doprowadzających ścieki do oczyszczalni „Czajka” w Warszawie. Wojewoda Mazowiecki zapewnił, że jest gotów do udzielenia pomocy.

Ponowna awaria kolektorów oczyszczalni ścieków „Czajka”

Służby Wojewody Mazowieckiego pozostają w stałym kontakcie ze służbami miejskimi, inspekcjami i instytucjami rządowymi zaangażowanymi w działania kryzysowe. Najważniejsze jest bezpieczeństwo mieszkańców oraz zminimalizowanie negatywnych skutków dla środowiska  i to będzie priorytetem działań rządowych. Nie można jednak pominąć faktu, że gospodarowanie ściekami to zadanie samorządu, tak więc odpowiedzialność za przyczyny i skutki zaistniałej sytuacji ponoszą w pierwszej kolejności  władze miasta,  które od 14 lat są związane z jedną formacją polityczną. Niedopuszczalne jest przerzucanie winy na poprzedników powiedział Konstanty Radziwiłł, Wojewoda Mazowiecki   

Rafał Trzaskowski, Prezydent m.st. Warszawy  przedstawił Wojewodzie raport z podjętych działań. Miasto stołeczne zadeklarowało, że podejmuje intensywne działania zmierzające do wyjaśnienia przyczyn awarii. Potwierdzenie, w którym miejscu doszło do rozszczelnienia, będzie możliwe, według przekazanych informacji,  po odwodnieniu tunelu.

Przedstawiciele urzędu wojewódzkiego uczestniczyli w posiedzeniach zespołu zarządzania kryzysowego m.st. Warszawy oraz Wicewojewoda Sylwester Dąbrowski brał udział w sztabie kryzysowym miasta Płocka.

Na polecenie Ministerstwa Środowiska Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska prowadzi badania dotyczące skali zagrożenia dla środowiska. Próbki pobiera Wojewódzka Inspekcja Ochrony Środowiska oraz sanepid.  

Według danych przekazanych przez Wody Polskie - do Wisły, w związku z opadami deszczu, przelew wzrósł z 15 do 20 tys. litrów nieczystości na sekundę. Apelujemy, aby nie korzystać z wody w Wiśle - nie wędkować, nie pływać, nie podchodzić do linii brzegu oraz nie używać wody do pojenia zwierząt i nawadniania gleby. 

{"register":{"columns":[]}}