W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie Mazowieckiego Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego z przedstawicielami środowisk medycznych

15.10.2020

15 października br. odbyło się posiedzenie Mazowieckiego Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Podczas wideokonferencji z przedstawicielami środowisk medycznych Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł omówił sytuację epidemiologiczną na Mazowszu oraz kwestie współpracy w zakresie przeciwdziałania zakażeniom COVID - 19.

Na fotografii znajduje się ubrany w ciemną marynarkę, jasną koszulę i czerwony krawat mężczyzna. Mężczyzna ten siedzi za stołem, mając przed sobą laptopa. W tle znajduje się ścianka wizerunkowa z napisami "mazowieckie.pl" oraz logo Wojewody Mazowieckiego w lewym górnym rogu. Na ściance tej znajduje się także gmach siedziby Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.

Podczas posiedzenia zespołu zarządzania kryzysowego wojewoda zaapelował do izb lekarskich oraz pielęgniarskich o wsparcie w pozyskiwaniu ochotników do  leczenia pacjentów z COVID – 19. Celem takiej współpracy jest stworzenie bazy, z której Wojewoda mógłby skorzystać w razie potrzeby skierowania personelu medycznego.

12 października Wojewoda przesłał też pisma do Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie i Płocku oraz Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Warszawie, Ostrołęce, Radomiu, Ciechanowie, regionu siedleckiego i płockiego z prośbą o wsparcie w procesie wydawania decyzji dotyczących oddelegowania Lekarzy do szpitali i na oddziały, które leczą pacjentów z SARS-CoV-2, w celu współpracy mającej na uwadze eliminację ryzyka wydawania decyzji osobom, które ustawowo są z niej wykluczone.

Podobny apel był wystosowany w kwietniu: https://www.gov.pl/web/uw-mazowiecki/apele-wojewody-do-personelu-medycznego-o-zglaszanie-gotowosci-do-podjecia-pracy

Od 20 kwietnia br. podczas doręczenia decyzji Wojewody przekazywany jest dodatkowy formularz. W tym dokumencie od razu można zaznaczyć przesłanki wykluczające z oddelegowania (np. wiek, sprawowanie opieki na dzieckiem do lat 14, orzeczenie o całkowitej bądź częściowej niezdolności do wykonywania pracy). Wypełniony formularz umożliwi sprawniejszą weryfikacje danych i ewentualne uchylenie decyzji.

Wojewoda Mazowiecki pozostaje w stałym kontakcie ze wszystkimi instytucjami, służbami, inspekcjami oraz strażami, przeciwdziałającymi epidemii na terenie Mazowsza. 

W spotkaniu udział wzięli: Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł, przedstawiciele Okręgowych Izb Lekarskich w Warszawie i Płocku, Narodowego Funduszu Zdrowia, Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, Okręgowej Izby Aptekarskiej w Warszawie.