Przygotowanie mazowieckich szpitali na czwartą falę pandemii
09.11.2021
Wiceminister Zdrowia Waldemar Kraska podczas wspólnego briefingu z Wicewojewodą Mazowieckim Sylwestrem Dąbrowskim zaapelował o udostępnienie łóżek dla pacjentów z Covid-19 w warszawskich szpitalach, które decyzją Wojewody Mazowieckiego zobowiązane są do leczenia pacjentów z zakażeniem SARS-CoV-2. Jednocześnie w trakcie wtorkowego spotkania, Wiceminister Zdrowia podkreślił, że niedopuszczalne są praktyki, jakie stosują warszawskie placówki, które nie udostępniają danych na temat wolnych łóżek dla pacjentów z Covid-19, działając tym samym na niekorzyść pacjentów wymagających hospitalizacji. Przypominamy, że od początku pandemii wszystkie szpitale zobowiązane są do codziennego raportowania bieżącej zajętości i dostępności łóżek. Rzetelność tych raportów ma ogromne znaczenie z uwagi na to, że na bazie tych informacji Wojewoda w porozumieniu z MOW NFZ oraz dyrektorami szpitali w województwie mazowieckim podejmuje decyzje o zabezpieczeniu kolejnych łóżek dla pacjentów z Covid-19 oraz uruchomieniu kolejnych szpitali tymczasowych na Mazowszu. Należy podkreślić, że kluczowym punktem zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej dla pacjentów z Warszawy i okolic, którzy wymagają hospitalizacji z powodu koronawirusa - jest pełne wykorzystanie potencjału Szpitala Południowego, który zgodnie z decyzją Wojewody Mazowieckiego jest wiodącą placówką leczącą pacjentów z Covid-19 w Warszawie, a który od końca października br. wstrzymał przyjęcia nowych pacjentów, ze względu na prowadzoną modernizację instalacji tlenowej, jednocześnie nie korzystając z pomocy dostarczonej przez Wojewodę w tym zakresie (butle, zbiornik). Szpital powinien przygotować i udostępniać 300 łóżek dla pacjentów z Covid-19, w tym 80 miejsc respiratorowych, natomiast zgodnie z przesłanym raportem, obecnie Miasto Stołeczne Warszawa w Szpitalu Południowym udostępniło 86 łóżek, w tym 28 miejsc respiratorowych dla pacjentów z Covid-19 (stan na 9 listopada br.). Wojewoda bezwzględnie oczekuje przede wszystkim natychmiastowego udostępnienia pacjentom tych właśnie łóżek.
Podczas wtorkowej wizyty w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie, Wiceminister Waldemar Kraska wziął udział w spotkaniu z Wicewojewodą Mazowieckim Sylwesterem Dąbrowskim, z którym m.in. odwiedził warszawską dyspozytornię, rozmawiając z dyspozytorami m.in. o kierowaniu zespołami ratownictwa medycznego m.in. w Warszawie. Ponadto, w trakcie spotkania poruszony został temat niedopuszczalnych przypadków tj. odmowy przyjęć pacjentów w placówkach warszawskich.
– Czwarta fala pandemii Covid-19 nabiera impetu. Obserwujemy większą liczbę zakażeń. Więcej osób trafia do szpitali. Nieustannie śledzimy dostęp pacjentów do łóżek szpitalnych. Warszawa boryka się z problemami. Wdrożyliśmy wiele narzędzi, które umożliwiają pomoc dyspozytorom medycznym, aby pacjent trafiał do szpitala, gdzie jest personel i miejsce. Niestety mamy sygnały, że karetki w stolicy wiele godzin czekają przed oddziałami ratunkowymi. Przeanalizowaliśmy sytuację i wiemy, że część szpitali warszawskich nie udostępnia danych na temat wolnych łóżek dla pacjentów z Covid-19. Apeluję do prezydenta stolicy o zaniechanie takich praktyk. Możemy się politycznie nie zgadzać, ale to jest gra zdrowiem i życiem warszawiaków – powiedział Wiceminister Zdrowia Waldemar Kraska.
Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski, w trakcie briefingu podkreślił, że dobro pacjentów jest najważniejsze i nie powinno być ono wykorzystywane do gry politycznej. Podkreślił, że współpraca z m. st. Warszawa, w zakresie zabezpieczenia świadczeń medycznych dla pacjentów z Covid-19 jest bardzo trudna. Każdego dnia, Mazowiecki Urząd Wojewódzki otrzymuje informacje o odmowach przyjęć pacjentów przez warszawskie szpitale. Niedopuszczalne są również sytuacje tj. np. jeżdżące karetki z pacjentami zakażonymi Sars-CoV-2, które szukają miejsca w szpitalach, w których zgodnie z raportami – powinny być przygotowane i udostępnione łóżka, które również zgłaszają wolne miejsca, w codziennych raportach, a jednocześnie odmawiają przyjęcia pacjenta. W związku z powyższym nieakceptowane są odmowy przyjęć pacjentów w takich sytuacjach. Wszystkie takie przypadki są wyjaśnianie przez Mazowiecki Urząd Wojewódzki.
– Mazowsze dysponuje 4 bankami tlenu, które od początku pandemii na prośbę dyrektorów szpitali z województwa mazowieckiego zostały uruchamiane 31 razy wydając łącznie 1 065 butli. Niezrozumiałe jest zachowanie władz Warszawy, które sygnalizują problemy z tlenem w miejskich placówkach, jednocześnie odmawiając przyjęcia butli z tlenem. Mimo tego, mając na względzie bezpieczeństwo hospitalizowanych pacjentów w ursynowskim szpitalu tymczasowym w Warszawie, służby Wojewody dostarczyły 3 tonowy zbiornik tlenu do Szpitala Południowego. Otrzymujemy informacje, ze warszawskie placówki otrzymały polecenie nieprzyjmowania pacjentów. Jest to niewyobrażalne. Należy się zastanowić, dlaczego władze miasta w taki sposób traktują mieszkańców Warszawy narażając ich zdrowie i życie. Jeżeli dla m.st. Warszawy polityka odgrywa rolę w leczeniu pacjentów, to mogę uspokoić warszawiaków, że są inne powiaty, które pomogą i wspierają działania hospitalizacji w walce z koronawiruisem. Podkreślam jeszcze raz, nie należy grać politycznie życiem pacjentów. Życie ludzkie jest najważniejsze – powiedział Wicewojewoda Mazowiecki, Sylwester Dąbrowski.
Strategia walki z koronawirusem
Przyjęta strategia walki z koronawirusem zakłada wsparcie systemu przez szpitale tymczasowe, należy jednak podkreślić, że placówki tymczasowe nie zastąpią całkowicie pozostałych szpitali. Pomoc powinna być udzielana w tym miejscu, gdzie można ją zapewnić najszybciej, tak więc nie zawsze jest to miejsce zamieszkania chorego (np. pacjenci z Warszawy są też hospitalizowani, o ile jest taka potrzeba w innych szpitalach). Zgodnie z obecnie funkcjonującym systemem - wszystkie szpitale objęte decyzją zorganizowania „miejsc covidowych” wyznaczane są na II poziomie zabezpieczenia – dając tym samym możliwość przyjmowania pozostałych pacjentów z innymi schorzeniami, tak aby została zachowana ciągłość realizacji świadczeń medycznych. Ponadto, zgodnie z wytycznymi, wszystkie pozostałe placówki zobowiązane są do gotowości przyjęcia pacjentów z różnymi schorzeniami, którzy mają jednocześnie potwierdzony Covid-19.
– Na zabezpieczenie medyczne dla pacjentów z Covid-19 musimy patrzeć jako system obejmujący całe województwo. Cała służba zdrowia jest zaangażowana w walkę w Covid -19 w różnych formach. Wszystkie te zasoby służą mieszkańcom i w trudnym czasie pandemii musimy zarządzać nimi tak, aby uwzględnić wszystkie potrzeby. Łóżka dla pacjentów covidowych są uruchamiane stopniowo, tak aby jak najdłużej zapewnić możliwość hospitalizacji dla pacjentów z innymi schorzeniami. Nie możemy pozwolić sobie na to, aby łóżka stały puste – stąd decyzje muszą być wydawane na bieżąco. Trzeba też jasno zaznaczyć, że nie obowiązuje tu żadna rejonizacja. Każda placówka powinna przyjmować pacjentów, niezależnie skąd pochodzi. Szpitale służą wszystkim mieszkańcom, niezależnie od tego czy są miejskie, wojewódzkie, kliniczne. W tym trudnym czasie powinniśmy kierować się solidarnością. Tymczasem władze Warszawy formułują skandaliczne wypowiedzi, że w warszawskich szpitalach znajdują się pacjenci głównie spoza Warszawy. Otrzymywaliśmy też sygnały, że pacjenci spoza Warszawy nie byli przyjmowani np. w Szpitalu Południowym – powiedział Konstanty Radziwiłł, Wojewoda Mazowiecki.
W trakcie cyklicznych spotkań z przedstawicielami m.in.: m.st. Warszawy, Urzędu Marszałkowskiego oraz dyrektorami szpitali na Mazowszu, Dyrektor Wydziału Zdrowia Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie zwracał się wielokrotnie z prośbą, aby placówki medyczne były przygotowane na IV falę, w zakresie m.in. odpowiedniego przystosowania infrastruktury. Już wiosną br., kiedy liczba nowych przypadków i hospitalizowanych osób z powodu Covid-19 znacząco spadła, dyrektorzy szpitali zostali poproszeni o pełną gotowość placówek na jesień (na kiedy był przewidywany początek IV fali), w zakresie sprawnej organizacji powrotu do ponownego zabezpieczenia większej liczby łóżek dla pacjentów z Covid-19, analizy zużycia tlenu oraz przeglądu aparatury. W zakresie zaopatrzenia w sprzęt, wsparcia infrastruktury placówki otrzymały wiele wsparcia z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.
Szpital Południowy
Wojewoda Mazowiecki w każdej kryzysowej sytuacji deklaruje wsparcie i będzie wspierał Szpital Południowy, ale niestety działania władz Miasta w tym zakresie wielokrotnie bywały chaotyczne. Dla przykładu – przedstawiciele Szpitala Płd., w ostatnich tygodniach poinformowali Mazowiecki Urząd Wojewódzki o awarii oraz potrzebie ewakuacji pacjentów. W związku z tą sytuacją Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł udał się osobiście do placówki, gdzie na miejscu okazało się, że instalacja działa, a zdrowie pacjentów nie jest zagrożone i nie ma potrzeby przewożenia ich do innych placówek. Podczas sztabu kryzysowego z udziałem Wiceprezydent Renaty Kaznowskiej i Wojewody ustalono, że jest potrzebny transport 3 tonowego zbiornika tlenu, a następnie władze Miasta po dostarczeniu zbiornika stwierdziły, że te działania są niepotrzebne.
Jednocześnie przypominamy, że szpital tymczasowy w obiekcie Szpitala Południowego został uruchomiony z inicjatywy Wojewody Mazowieckiego, który wydał w tym zakresie polecenie władzom Miasta Stołecznego i zapewnił finansowanie dla wcześniejszego (niż zakładał harmonogram) uruchomienia placówki. Szpital Południowy jest wyznaczony jako placówka wiodąca w Warszawie i okolicach do realizacji świadczeń opieki zdrowotnej w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19.[1] Zgodnie z umową[2] władze miasta Warszawy zobowiązały się do przygotowania i uruchomienia na potrzeby pacjentów z Covid-19 - 300 łóżek wraz z dodatkowym wyposażeniem, w terminie do 25 stycznia 2021 r. W związku z tym, 20 listopada 2020 r. Wojewoda Mazowiecki wydał decyzje na zapewnienie 300 łóżek, w tym 80 miejsc respiratorowych. Celem utworzenia szpitala było wykorzystanie jego potencjału w jak najszerszym zakresie. Należy podkreślić, że po otrzymaniu decyzji, władze miasta nie kwestionowały realizacji jej treści. Zgodnie z prawem to organ założycielski (w tym przypadku m.st. Warszawa) odpowiada za organizację pracy placówki i wdrożenie wszelkich procedur dla zapewnienia stosownej liczby łóżek, zgodnie z obowiązującymi przepisami epidemiologicznymi.
Baza łóżkowa w województwie mazowieckim
Obecnie przygotowanych jest 2 350 łóżek dla pacjentów z koronawirusem, w tym 222 miejsca respiratorowe, z czego zajętych jest 1 850 łóżek, w tym 182 miejsca respiratorowe. W Warszawie na wszystkich poziomach zabezpieczenia jest 828 miejsc, z czego zajętych jest 687 (stan na 9 listopada br.). Liczba pacjentów przekazanych przez ZRM do szpitali na Mazowszu w okresie 29 października br. do 3 listopada br. to 2 221 pacjentów, z czego 237 to pacjenci z Covid-19.
Wojewoda Mazowiecki na bieżąco monitoruje sytuację epidemiologiczną na Mazowszu. W trakcie cyklicznych wideokonferencji z dyrektorami szpitali z całego województwa omawiany jest stan przygotowania placówek do leczenia pacjentów z Covid-19. W porozumieniu z MOW NFZ oraz dyrektorami szpitali w województwie mazowieckim, Wojewoda podejmuje działania dostosowane do zmieniających się wskaźników zachorowań, poprzez wydawanie decyzji dotyczących zabezpieczenia łóżek dla pacjentów z Covid-19 oraz uruchomienia kolejnych szpitali tymczasowych na Mazowszu.
Obecnie na podstawie decyzji Wojewody i Ministra Zdrowia w województwie mazowieckim uruchomionych zostało dotychczas 6 szpitali tymczasowych. W Warszawie zlokalizowane są 3 szpitale tymczasowe (Szpital Południowy, Szpital Wojskowego Instytutu Medycznego WIM przy Szaserów, od 4 listopada br. - Szpital WIM na Okęciu) oraz w Radomiu, Siedlcach i Ostrołęce, które zapewniają dostępność leczenia pacjentom z Covid-19. W placówkach tymczasowych przygotowanych jest obecnie 470 łóżek dla pacjentów z Covid-19, w tym 80 miejsc respiratorowych (stan na 9 listopada br. na godz. 09:00), z czego:
w Warszawie:
- szpital tymczasowy w obiekcie szpitala południowego – obecnie przygotowanych ma 86 łóżek, w tym 28 respiratorowych,
- szpital modułowy WIM – obecnie przygotowanych ma 60 łóżek, w tym 12 respiratorowych,
- szpital tymczasowy WIM na Okęciu - obecnie przygotowanych ma 56 łóżek, w tym 10 respiratorowych.
W Radomiu:
- szpital tymczasowy – obecnie przygotowanych ma 80 łóżek, w tym 20 miejsc respiratorowych. W najbliższych dniach, placówka zgodnie z decyzją powinna zapewnić pełną gotowość 100 łóżek, w tym 20 miejsc respiratorowych dla pacjentów z Covid-19.
W Siedlcach:
- szpital tymczasowy - obecnie przygotowanych ma 100 łóżek, w tym 10 miejsc respiratorowych.
W Ostrołęce:
- szpital tymczasowy - od 27 października br. 88 łóżek dla pacjentów z Covid-19, aż do zapewnienia 192 łóżek, w tym 20 miejsc respiratorowych dla pacjentów z Covid-19.
Kolejny, 7 szpital tymczasowy zostanie uruchomiony od 10 listopada br. w Płocku.
Z uwagi na wzrost zakażeń Wojewoda podejmuje systematycznie decyzje, aby z wyprzedzeniem przygotować odpowiednią liczbę łóżek. Zgodnie z decyzją Wojewody Mazowieckiego, w najbliższych dniach baza łóżkowa powiększy się m.in. w:
- Samodzielnym Publicznym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Iłży – do 10 listopada br. placówka ma zapewnić 43 łóżka dla pacjentów z Covid-19, w tym 3 łóżka respiratorowe.
W ostatnich dniach, baza łóżkowa została powiększona również m.in.: w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku, w Samodzielnym Publicznym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Kozienicach, w Samodzielnym Publicznym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Sierpcu, w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie, w Samodzielnym Publicznym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Przasnyszu, w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Siedlcach, w Szpitalu Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wołominie, w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym im. dr. Józefa Psarskiego w Ostrołęce, w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Łosicach, w Szpitalu grochowskim, w Specjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Ciechanowie, w Samodzielnym Publicznym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Płońsku.
Ponadto pacjenci z koronawirusem są też hospitalizowani w szpitalach, które mają w swoich strukturach oddziały zakaźne, np. szpitale wojewódzkie, m.in. w Płocku, Ciechanowie, Ostrołęce oraz w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie.
Zgodnie z przepisami prawa, szpital nie może odmówić przyjęcia pacjenta w stanie zagrożenia jego życia. Zgodnie z wytycznymi Wojewódzkiego Konsultanta w dziedzinie chorób zakaźnych - każdy szpital musi mieć też przygotowane izolatki dla pacjentów z Covid-19, nawet jeśli nie posiada w swoich strukturach oddziału zakaźnego.
Decyzja dla Szpitala Praskiego
– Zaskoczenie władz Warszawy decyzją dla Szpitala Praskiego jest niezrozumiałe biorąc pod uwagę fakt, że to z inicjatywy Wiceprezydent Renaty Kaznowskiej ta placówka była wskazana jako szpital tzw. covidowy, o czym jasno wskazywała w korespondencji. Absurdalne są też apele o tworzenie szpitala tymczasowego w obliczu faktu, że na Mazowszu działa ich obecnie już 5, a uruchamiane są kolejne. A przede wszystkim wyznaczony jako tymczasowy w stolicy Szpital Południowy od dwóch tygodni nie przyjmuje nowych pacjentów i działa w połowie swojego potencjału (89 łóżek na 300). Natomiast Miasto nie jest w stanie określić końcowego terminu naprawy instalacji tlenowej. Zaistniała w Szpitalu Południowym sytuacja zaburza zabezpieczenie medyczne pacjentów z Covid-19 w Warszawie, dlatego tym bardziej dziwi niechęć do uruchamiania kolejnych łóżek covidowych w innych placówkach – mówi Konstanty Radziwiłł, Wojewoda Mazowiecki.
27 października br. Zastępca Prezydenta m. st. Warszawy, Renata Kaznowska zwróciła się pismem do Wojewody Mazowieckiego i Dyrektora Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia z prośbą o pilne wyznaczenie miejsc dla pacjentów z Covid-19 w Szpitalu Praskim w Warszawie. Cytując Renatę Kaznowską, która w przekazanym piśmie informuje o „gotowości zapewnienia przez Miasto Stołeczne Warszawa łóżek dla pacjentów zakażonych wirusem Sars-Cov-2 w Szpitalu Praskim”, Wojewoda Mazowiecki mając na uwadze bezpieczeństwo mieszkańców Mazowsza, 28 października br. niezwłocznie przekazał pismo do Ministerstwa Zdrowia, w celu realizacji prośby m.st. Warszawy i Dyrektora placówki uwzględniając wszystkie prośby zawarte w piśmie.
Po rozpatrzeniu wniosku Wojewody, Minister Zdrowia 2 listopada br. wydał decyzję na stopniowe wdrażanie zgodnie z harmonogramem przesłanym przez władze miasta. Zgodnie z decyzją Ministra Zdrowia, placówka od 2 listopada br. powinna zapewnić 142 łóżka, w tym, 5 łóżek intensywnej terapii, następnie od 8 listopada br. – 204 łóżka, w tym 12 łóżek intensywnej terapii i od 15 listopada br. 271 łóżek, w tym 22 intensywnej terapii.
[1] Na sfinansowanie decyzji utworzenia Szpitala Tymczasowego, nałożonych na Miasto i na Spółkę Solec, Wojewoda przekazał łącznie 25,7 mln zł. dofinansowania z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Środki zostały przekazane na przyspieszenie prac budowlanych, oddanie obiektu do użytkowania, wyposażenie i uruchomienie Szpitala Tymczasowego.
[2] Umowa z 15 grudnia 2020 r. pomiędzy Skarbem Państwa reprezentowanym przez Wojewodę Mazowieckiego, a Miastem Stołecznym Warszawa, a Szpitalem Solec w sprawie utworzenia szpitala tymczasowego w budynku budowanego Szpitala Południowego.