W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Radom. Ostanie pożegnanie żołnierza i partyzanta śp. kpt. Józefa Łyżwy

08.06.2020

4 czerwca, w wieku 99 lat, zmarł kapitan Józef Łyżwa, pseudonim „Łowicz” – ostatni żyjący żołnierz Armii Krajowej Okręgu Radomsko-Kieleckiego zgrupowania „Jodła”. List kondolencyjny do rodziny i uczestników ceremonii pogrzebowej skierował Wojciech Skurkiewicz, Wiceminister Obrony Narodowej. Na grobie zmarłego złożono wieniec w imieniu Konstantego Radziwiłła, Wojewody Mazowieckiego.

Ostanie pożegnanie żołnierza i partyzanta śp. kpt. Józefa Łyżwy w dniu 6 czerwca 2020 r.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się 6 czerwca w Katedrze pw. Najświętszej Maryi Panny w Radomiu. Pogrzeb miał charakter państwowy. Asystę Honorową wystawiła 42. Baza Lotnictwa Szkolnego z Garnizonu Radom.

Okolicznościowe słowa pożegnania skierował do zmarłego żołnierza i kolegi por. Tadeusz Adamczyk, prezes Światowego Związku Żołnierzy AK Okręg Radomski.

Kapitan Józef Łyżwa pochowany został w rodzinnym grobie na cmentarzu parafialnym w Skaryszewie w powiecie radomskim. W ostatniej drodze towarzyszyły mu dźwięki hymnu państwowego, salut honorowy kompanii wojska oraz pieśń żołnierska „Śpij kolego”.

W ceremonii pogrzebowej wraz z najbliższą rodziną uczestniczyli przyjaciele, kombatanci, poczty sztandarowe oraz żołnierze i przedstawiciele administracji i instytucji, w tym m.in. płk. Mirosław Cenkiel i mjr. Rafał Łyżwa, obaj z 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu; ks. ppłk. Kryspin Rak proboszcz parafii wojskowej pw. Św. Stanisława Biskupa w Radomiu; Marek Szary z-ca Dyrektora ds. Ekonomicznych i Rozwoju Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu; Łukasz Podlewski, Radny Rady Miejskiej w Radomiu oraz Paweł Sagan reprezentujący delegaturę Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu.

Józef Łyżwa był wielokrotnie odznaczany za służbę i bohaterstwo w czasie działań wojennych:
- Krzyżem Kampanii Wrześniowej; Krzyżem Walecznych; Krzyżem Armii Krajowej; Krzyżem Partyzanckim; Krzyżem Więźnia Politycznego; Złotym Krzyżem Zasługi; Medalem Wojska; Odznaką Żołnierza Samodzielnej Brygady Kieleckiej WiN; Odznaką Grunwaldzką; Honorową Odznaką Żołnierza AK korpusu „Jodła”; Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Józef Łyżwa urodził się w 1921 roku w Wincentowie pod Skaryszewem. 15 maja1940 r. został zaprzysiężony w strukturach Związku Walki Zbrojnej. Był łącznikiem pomiędzy Inspektoratem Radom, a podobwodem Skaryszew. W czerwcu 1943 r. został dowódcą ochrony sztabu ppłk. Z. Żywockiego. Od lutego 1945 r. kontynuował walkę wstępując do Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Był dowódcą plutonu w oddziale mjr. Stefana Bembińskiego „Harnasia”.  4 sierpnia 1945r. uczestniczył w akcji rozbicia więzienia Urzędu Bezpieczeństwa w Kielcach, a 9 września w ramach podobnej akcji brał udział w uwolnieniu ponad 300 więźniów politycznych z więzienia UB w Radomiu. W kwietniu 1946r. został aresztowany przez komunistyczny aparat bezpieczeństwa.

 

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}