W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rodzina w centrum uwagi. I Zjazd Pełnomocników Wojewodów ds. Rodzin

29.09.2020

W siedzibie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odbył się I Zjazd Pełnomocników Wojewodów ds. Rodzin (25 września). W spotkaniu wzięła udział m.in. Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Barbara Socha oraz Przewodnicząca Rady Rodziny Dorota Bojemska. Odczytano również list od Minister Marleny Maląg.

Zdjęcie przedstawia trzy osoby, siedzące obok siebie podczas spotkania pełnomocników. Jedna z nich przemawia do mikrofonu.

Marlena Maląg w liście do pełnomocników podkreśla, że resort rodziny „nie mógłby się obejść bez wsparcia praktyków, przedstawicieli świata nauki czy organizacji pozarządowych”. Dlatego właśnie powołana została w ubiegłym roku Rada Rodziny, będąca organem opiniodawczo-doradczym ministra rodziny.

„Wszechstronne wspieranie rodzin jest najważniejszym zadaniem, gdyż, jak uczył św. Jan Paweł II, rodzinę rozumiało się zawsze jako pierwszy i podstawowy wyraz natury społecznej człowieka. Dziś rozumie się ją zasadniczo w taki sam sposób” – napisała w liście minister Marlena Maląg.

Współpraca pełnomocników z samorządami

W trakcie spotkania wiceminister Socha zaznaczyła, że głównym celem piątkowej dyskusji jest zwiększenie zaangażowania pełnomocników we współpracę z samorządami i organizacjami pozarządowymi podejmującymi inicjatywy na rzecz rodziny.

– Chodzi o to, żeby ta aktywność mogła być jeszcze bardziej intensywna. Żebyśmy wspólnie wypracowali sposoby na to, jak pomóc państwu w tym, żeby wasza rola była nie tylko mocniejsza, ale też skuteczniejsza – mówiła wiceminister, która jest jednocześnie pełnomocnikiem rządu ds. polityki demograficznej. – Celem naszym jest rodzina w centrum uwagi, również w centrum uwagi władzy lokalnej, na poziomie województw i niżej, na poziomie gmin i powiatów – dodała.

Podczas spotkania zaprezentowano propozycję dotyczącą modelu współpracy pełnomocników wojewodów przy inicjowaniu i wdrażaniu lokalnych działań na rzecz rodzin. Pokazano również propozycję, w jaki sposób komunikować tematy związane z rodziną. 
 

Zadania pełnomocników

Do zadań pełnomocnika wojewody ds. rodziny należy m.in. współpraca z właściwymi organami administracji publicznej, organizacjami pozarządowymi
i instytucjami w zakresie spraw dotyczących rodziny, inicjowanie i koordynacja działań w zakresie polityki prorodzinnej oraz działań zmierzających do poprawy warunków życia rodzin na terenie danego województwa. 

Pełnomocnicy opiniują i biorą udział w opracowywaniu projektów działań mających na celu poprawę warunków życia rodzin. Zadaniem pełnomocnika jest również propagowanie postaw służących wsparciu i promocji rodziny. 

– I Zjazd Pełnomocników Wojewodów ds. Rodziny to bardzo ważna i niezwykle potrzebna inicjatywa przedstawiona przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. To w rodzinie kształtują się postawy ludzkie i obywatelskie; tutaj też dokonuje się przekaz najważniejszych wartości, z którymi młody człowiek wchodzi w dorosłość. Kluczowe jest zatem wspieranie rodziny, która stanowi fundament rozwoju społecznego – zauważyła Anna Karpińska, Pełnomocnik Wojewody Mazowieckiego ds. Rodziny. – Zawsze warto wspierać szeroko pojęte programy, kierowane bezpośrednio do rodzin oraz podejmować spójne, systemowe i jak najszersze działania we współpracy z samorządem lokalnym i organizacjami pozarządowymi, które służą wzmacnianiu miejsca i roli rodziny – dodała Pełnomocnik Wojewody Mazowieckiego ds. Rodziny. 

{"register":{"columns":[]}}