W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rzeź Woli – pamięć cywilnych ofiar w 75. rocznicę

05.08.2019

W dniach 5-7 sierpnia wspominamy 50 tys. mieszkańców Warszawy z dzielnicy Wola, którzy zginęli z rąk niemieckiego okupanta w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego 1944. W imieniu Premiera RP Mateusza Morawieckiego pod pomnikiem Pamięci 50 tysięcy Mieszkańców Woli wieniec złożył Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera.

Rzeź Woli – pamięć cywilnych ofiar w 75. rocznicę

Oficjalne obchody 75. rocznicy Rzezi Woli rozpoczęły się uroczystym apelem na Skwerze Pamięci, który znajduje się w rozwidleniu ul. Leszno i Al. Solidarności. Przed pomnikiem Pamięci 50 tys. Mieszkańców Woli Zamordowanych przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego 1944 zebrali się Powstańcy Warszawscy, liczni mieszkańcy Warszawy oraz przedstawiciele Sejmu RP i Senatu RP, Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, ministerstw, władz samorządowych, Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej, Straży Granicznej, Straży Miejskiej i Muzeum Powstania Warszawskiego.

List od Prezydenta RP Andrzeja Dudy do rodzin ofiar i mieszkańców stolicy, weteranów, zgromadzonych gości odczytał podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski:Bestialstwo, z jakim rozprawiono się z mieszkańcami Woli, każe nam postawić pytanie, w imieniu czego człowiek mógł zgotować taki los innym ludziom. Powód jest nam dobrze znany. Było nim dążenie Polaków do wolności, chęć przywrócenia niepodległego bytu i próba odzyskania naszej własnej stolicy. To one wywołały wściekłość Niemców, którzy postanowili zemścić się na ludności cywilnej, na niewinnych mieszkańcach Warszawy. Tony prochów złożone pod pomnikiem "Polegli-Niepokonani" to tysiące istnień ludzkich, utracone marzenia i plany zwykłych ludzi, zduszona w zarodku dziecięca ufność, umilkłe na zawsze kochające serce polskich matek i przerwane nagle życie osób starszych i chorych (...).
 

Następnie odbył się apel pamięci i oddane zostały salwy honorowe, po których licznie przybyłe delegacje złożyły wieńce pod pomnikiem. Wśród oddających hołd ofiarom byli przedstawiciele warszawskich rodzin, które doświadczyły tych tragicznych wydarzeń.

W ramach obchodów 75. rocznicy Rzezi Woli mieszkańcy miasta wzięli udział w Marszu Pamięci w hołdzie ofiarom. Wojewodzie Mazowieckiemu towarzyszyła Alicja Walecka Dyrektor Biura Wojewody. Po drodze zapalono znicze w miejscach upamiętniających zamordowanych.

Marsz zakończył się w Parku Powstańców Warszawy, gdzie można obejrzeć wystawę "Zachowajmy ich w pamięci". Umieszczono na niej ponad 90 białych brył z imionami i nazwiskami, oraz gdzie to było możliwe - z datami urodzenia i ostatnim znanym warszawskim adresem cywilnych ofiar Powstania. Uczestnicy Marszu zapalili tam świece.

Rzezi Woli dokonały oddziały wojsk niemieckich z rozkazu Adolfa Hitlera, który nakazał zburzenie Warszawy i wymordowanie jej wszystkich mieszkańców. Pomnik Ofiar Rzezi Woli został odsłonięty 27 listopada 2004 r. w ramach obchodów 60. rocznicy Powstania Warszawskiego. Monument usytuowany jest pomiędzy ulicami al. Solidarności i Leszno w miejscu gdzie stały kamienice, których mieszkańcy doświadczyli mordu w masowych egzekucjach. Podczas bestialskiej akcji okupanta Warszawiacy tracili także życie w swoich domach, żywcem podpalani lub rozstrzeliwani. Autorem pomnika jest rzeźbiarz Ryszard Stryjecki.

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}