W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Setna rocznica urodzin Świętego Jana Pawła II

18.05.2020

18 maja 1920 r. urodził się Karol Wojtyła – przyszły papież Jan Paweł II. W tym roku obchodzimy 100. rocznicę urodzin papieża. Z tej okazji Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł przekazał przesłanie.

100. rocznica Karola Wojtyły - przesłanie Wojewody Mazowieckiego Konstantego Radziwiłła

Świętujemy dziś stulecie urodzin Karola Wojtyły – późniejszego papieża Jana Pawła II - wielkiego, świętego Kościoła katolickiego, jednego z najwybitniejszych Polaków w historii.

Siłą swej żarliwej wiary, wybitnego intelektu i niekwestionowanego autorytetu Ojciec Święty przyczynił się do duchowych i politycznych przemian, które ukształtowały współczesny świat. W sposób szczególny wspominamy dziś jego wkład w odzyskanie suwerenności przez Polskę. Jego pierwsza pielgrzymka do Ojczyzny w czerwcu 1979 r. i słynne słowa: Wołam, ja, syn polskiej ziemi, a zarazem ja, Jan Paweł II, papież. Wołam z całej głębi tego Tysiąclecia, wołam w przeddzień Święta Zesłania, wołam wraz z wami wszystkimi: Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!, wypowiedziane 2 czerwca na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, zapoczątkowały proces upadku dyktatur komunistycznych w Polsce i innych krajach bloku wschodniego.

Nauczanie Jana Pawła II, wskazujące na Boga jako źródło wszelkich wartości (Wypłyń na głębię!) i wzmacniające idee poszanowania praw człowieka, wolności religijnej i ekumenizmu, wciąż inspiruje miliony ludzi na całym świecie. Dla naszego narodu przesłanie Papieża Polaka pozostaje punktem odniesienia w przedsięwzięciach służących rozwojowi kraju w sferze społecznej, gospodarczej, intelektualnej i duchowej.

Jan Paweł II wskazywał nam perspektywę lepszego świata i lepszej Polski, ale także zachęcił każdego do wzięcia osobistej odpowiedzialności za wszystko, co nas otacza: Każdy z was, przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte, jakiś wymiar zadań, które trzeba podjąć i wypełnić, jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć, jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić, nie można zdezerterować. Wreszcie, jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba utrzymać i obronić, tak jak to Westerplatte. Utrzymać i obronić, w sobie i wokół siebie, obronić dla siebie i dla innych”.

               Konstanty Radziwiłł

              Wojewoda Mazowiecki

{"register":{"columns":[]}}