W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Czasowe zaprzestanie działalności leczniczej

Procedura czasowego zaprzestania działalności całkowitego - w odniesieniu do podmiotu leczniczego lub częściowego – w zakresie wybranych jednostek lub komórek organizacyjnych podmiotu, dotyczy tylko podmiotów wykonujących działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne, w zakresie świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych.

Czasowe zaprzestanie działalności nie może przekroczyć okresu 6 miesięcy.

Wydanie zgody lub jej odmowa następuje, w drodze decyzji administracyjnej, w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku. Wojewoda, przed wyrażeniem zgody, zasięga opinii dyrektora Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

 

W celu otrzymania decyzji wojewody w ww. sprawie, kierownik podmiotu leczniczego składa następujące dokumenty:

  1. Wniosek (w formie papierowej) o wydanie zgody na czasowe zaprzestanie działalności, który zawiera:
    * przyczynę zawieszenia działalności,
    * proponowany czas, na jaki działalność ma zostać zawieszona,
    * zakres zaprzestania działalności (nazwa oddziału).
  2. W przypadku podmiotu podległego Ministrowi Obrony Narodowej, dodatkowo zgodę jednostki organizacyjnej właściwej do spraw zdrowia.
  3. W przypadku podmiotu utworzonego przez uczelnię medyczną, dodatkowo zgodę rektora uczelni albo odpowiednio dyrektora Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.
  4. Dowód dokonania opłaty skarbowej w wysokości 10,00 zł - za wydanie decyzji administracyjnej.

 

Opłaty skarbowej dokonuje się gotówką w kasie organu podatkowego lub bezgotówkowo na rachunek:

Urząd Miasta Stołecznego Warszawy
Centrum Obsługi Podatnika
21 1030 1508 0000 0005 5000 0070

Zgodnie z art. 35 ustawy o działalności leczniczej, w przypadku czasowego zaprzestania działalności całkowicie lub w zakresie niektórych jednostek lub komórek organizacyjnych bez zachowania wyżej opisanego trybu, wojewoda nakłada, w drodze decyzji administracyjnej, na kierownika podmiotu leczniczego karę pieniężną w wysokości do trzykrotnego miesięcznego wynagrodzenia tej osoby, wyliczonego na podstawie wynagrodzenia za ostatnie 3 miesiące poprzedzające miesiąc, w którym nałożono karę.

Dodatkowo, przepis art. 34 ust. 8  ww. ustawy przewiduje również sytuacje, w których zaprzestanie działalności:

  • spowodowane jest siłą wyższą lub
  • wynika z decyzji podjętej na podstawie odrębnych przepisów - wydanej przez zewnętrzny względem podmiotu leczniczego organ administracji publicznej np. Sanepid

 

Na mocy ww. artykułu, kierownik podmiotu leczniczego zobowiązany jest poinformować  wojewodę o czasowym całkowitym lub częściowym zaprzestaniu działalności spowodowanym siłą wyższą, w terminie 3 dni roboczych od dnia zaistnienia okoliczności powodujących jej zaprzestanie.

Zgodnie z wykładnią, „siła wyższa” jest to zdarzenie, którego źródło znajduje się na zewnątrz działalności podmiotu leczniczego i którego nie można było przewidzieć, uniknąć, ani zwyczajnymi środkami przed nim się zabezpieczyć, nawet przy dołożeniu najwyższej staranności.

Wskutek powyższego sytuacja, w której np. następuje awaria sprzętu medycznego czy strajkują lekarze i występują związane z tym trudności ze znalezieniem kadry do pracy, nie mogą być potraktowane jako siła wyższa.

 

Dane kontaktowe:

Wydział Zdrowia
Oddział Organizacji Ochrony Zdrowia
pl. Bankowy 3/5
00-950 Warszawa
tel. (22) 695 64 48

{"register":{"columns":[]}}