W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szkolenie dyspozytorów medycznych

15.10.2021

Dyspozytorzy medyczni cyklicznie biorą udział w szkoleniach, aby podnosić swoje umiejętności zawodowe, poszerzać wiedzę oraz minimalizować ryzyko błędów. Takie szkolenia odbywały się także we wrześniu i październiku. W jednym z nich uczestniczył Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Szkolenie dyspozytorów medycznych

Wojewoda Mazowiecki dokłada wszelkich starań, aby nieustająco doskonalić pracę dyspozytorów medycznych, umożliwiać ciągłe podnoszenie kompetencji zawodowych (które przekłada się na poprawę jakości wykonywanych przez nich zadań).

- Jest mi bardzo miło, że już od prawie roku pracujemy razem. Ten krok, który zrobiliśmy od 1 stycznia jest bardzo ważny i bardzo dziękuję, że zdecydowali się państwo, aby przejść do dyspozytorni prowadzonej przez Wojewodę Mazowieckiego. Dziękuję za państwa zaangażowanie i profesjonalizm. Państwo, jako dyspozytorzy są bardzo ważnym elementem systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego. Praca dyspozytora jest bardzo wymagająca i obarczona ogromnym stresem, dlatego tak ważne jest ciągłe szkolenie się, również pod okiem psychologa – powiedział podczas szkolenia Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

 

Szkolenia dotyczą m.in.:

  • zasad i procedur przyjmowania wezwań i udzielania pierwszej pomocy oraz zasad przekazywania niezbędnych informacji  osobom udzielającym pierwszej pomocy;
  • zasad pracy operatorów 112 oraz współpracy pomiędzy Centrami Powiadamiania Ratunkowego i Dyspozytorniami Medycznymi;
  • pacjenta neurologicznego – „Pacjent neurologiczny oczami dyspozytora”;
  • pacjenta kardiologicznego – wykład dla dyspozytorów „Pacjent Kardiologiczny – czas jaki odgrywa zasadniczą rolę w procesie leczenia” – rola i zadania dyspozytora;
  • roli i zadań Głównego dyspozytora medycznego, jego zastępcy oraz dyspozytora medycznego wysyłającego. Zajęcia były prowadzone w podgrupach i miały na celu wypracowanie jednolitego systemu koordynacji oraz nadzoru pracy w poszczególnych zmianach;
  • zakresu psychologii „Wymagający klient” – skuteczne metody porozumiewania się z różnymi typami rozmówców w zależności od specyfiki funkcjonowania;
  • zagadnień związanych z RTF (zajęcia praktyczne i teoretyczne z zakresu cyfrowej łączności radiowej).

W pierwszym półroczu dyspozytorzy medyczni odebrali łącznie 672 610 połączeń alarmowych, a liczba interwencji ZRM (Zespołów Ratownictwa Medycznego) wyniosła 254 467.

Łącznie na terenie województwa mazowieckiego zakontraktowane są 202 zespoły ratownictwa medycznego w 133 miejscach stacjonowania, w skład których wchodzi 39 specjalistycznych ZRM oraz 163 podstawowe ZRM.

Dyspozytornie, które funkcjonują w ramach systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego (PRM) obsługują zgłoszenia za pomocą jednolitego dla całej Polski systemu informatycznego (System Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego). SWD PRM służy do obsługi zgłoszeń przez dyspozytora medycznego oraz realizacji zleceń przez zespoły ratownictwa medycznego. Udostępnia informacje m.in. o lokalizacji osoby wzywającej, lokalizacji na mapie wprowadzonego adresu, wolnym zespole ratownictwa medycznego. System Wspomagania Dowodzenia umożliwia dysponowanie karetek spoza własnego województwa w sytuacji braku innego wolnego zespołu ratownictwa medycznego.

Nad prawidłowym funkcjonowaniem systemu PRM na terenie całego województwa pełni nadzór Wojewódzki Koordynator Ratownictwa Medycznego (WKRM).

{"register":{"columns":[]}}