Szydłowiec - Miasto na południowym Mazowszu
22.10.2024
O sprawach bieżących oraz perspektywach rozwoju Miasta i Gminy Szydłowiec na spotkaniu z Burmistrzem Arturem Ludwem rozmawiał Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu Rafał Molga.
Na geograficznej mapie Polski Szydłowiec to najdalej wysunięte na południe miasto w województwie mazowieckim. Jednak dla lokalnych władz samorządowych to przede wszystkim „Południowe Wrota Mazowsza”. Z tej perspektywy Burmistrz Artur Ludew rozmawiał o przyszłości Szydłowca
z Kierownikiem Delegatury MUW w Radomiu Rafałem Molgą.
Szydłowiec to miejscowość o bogatej historii i kulturze. Miasto liczy ponad 600 lat. Jest tu zabytkowy Kościół pw. św. Zygmunta, Ratusz Miejski oraz Zamek Rodu Szydłowieckich i Park Radziwiłowski. W tak długiej perspektywie historycznej na Szydłowiec wpływały wydarzenia mające różną siłę oddziaływania, sprzyjające rozwojowi miasta, ale także stagnacji. Od wielu lat, jako władze samorządowe staramy się eksponować dziedzictwo przeszłości. Widzimy w tym potencjał kulturotwórczy. Są to m.in.: Szydłowieckie Wianki, Dzień Kultury Żydowskiej „Mazel Tow”, Dni Miasta tzw. Szydłowieckie Zygmunty oraz Centralne Obchody Wybuchu Powstania Styczniowego. Położenie Miasta i Gminy Szydłowiec sprzyja prowadzeniu aktywnego wypoczynku. Jest to także bardzo dobre miejsce dla inwestorów, ponieważ Szydłowiec leży przy drodze krajowego i międzynarodowego szlaku komunikacyjnego S7 i E77. – powiedział m.in. Burmistrz Artur Ludew.
Na terenie Miasta i Gminy Szydłowiec władze samorządowe prowadzą działania wspierające
i stymulujące procesy gospodarcze. Funkcjonuje tu podstrefa Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice. Swoje oddziały w Szydłowcu mają: Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Urząd Skarbowy, Sąd Rejonowy oraz Powiatowy Urząd Pracy. Bliska odległość od Portu Lotniczego Warszawa-Radom stwarza dodatkowe możliwości komunikacyjne dla inwestorów.
Budowanie warunków rozwojowych w oparciu o własne możliwości i działania, a także realizacja programów rządowych i samorządowych jest istotną szansą na uwolnienie potencjału społeczno-gospodarczego Szydłowca, co w istotny sposób może zwiększyć komfort życia mieszkańców na terenie miasta i gminy – powiedział Kierownik Delegatury MUW w Radomiu Rafał Molga.