W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uroczystości pogrzebowe śp. mjr. Mieczysława Chojnackiego

27.01.2020

W poniedziałek, 27 stycznia br. odbył się pogrzeb śp. mjr. Mieczysława Chojnackiego ps. „Młodzik”. W uroczystości wziął udział m.in. Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski oraz dr Piotr Oleńczak, Pełnomocnik Wojewody ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Uroczystości pogrzebowe śp. mjr. Mieczysława Chojnackiego. Fot. Leszek Chemperek/CO MON / st. chor. Piotr Ziętka Dowództwo Garnizonu Warszawa.

Nabożeństwo z udziałem asysty wojskowej zostało odprawione w Kolegiacie pw. Przemienienia Pańskiego w Radzyminie. Po mszy św. kondukt żałobny przemaszerował na Cmentarz Żołnierzy Polskich 1920. Śp. mjr Mieczysław Chojnacki spoczął w grobie rodzinnym. W uroczystości pogrzebowej uczestniczyli m.in.: Łukasz Kudlicki, Szef Gabinetu Politycznego Ministra Obrony Narodowej; Sylwester Dąbrowski, Wicewojewoda Mazowiecki; dr Piotr Oleńczak, Pełnomocnik Wojewody ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych; Adam Lubiak, Starosta Wołomiński; Krzysztof Chaciński, Burmistrz Radzymina i mieszkańcy powiatu wołomińskiego.

Mieczysław Chojnacki (ps. Młodzik) urodził się 26 marca 1924 r. Przed II wojną światową należał do harcerstwa w Radzyminie. 1 kwietnia 1940 r. wstąpił do organizacji Korpus Obrońców Polski.  W połowie 1941 r., gdy radzymiński KOP wszedł w skład Związku Walki Zbrojnej, stał się żołnierzem Obwodu ZWZ-AK Radzymin krypt. „Rajski Ptak” (placówka nr 5, w której pełnił funkcję gońca bojowego dowódcy plutonu). 

Uczestniczył w działaniach zbrojnych przeciw niemieckim wojskom i administracji na terenie Radzymina i okolic. W 1944 r. został schwytany przez Niemców i wywieziony do obozu. W 1945 r. wstąpił do oddziału Ruchu Oporu Armii Krajowej, w którym pełnił funkcję dowódcy sekcji dywersyjnej. Uczestniczył w akcjach skierowanych przeciwko władzy komunistycznej i w rozbijaniu posterunków Milicji Obywatelskiej. Wyrokiem z 1950 r. został skazany na karę śmierci, którą ostatecznie zamieniono na wieloletnią karę więzienia. Z więzienia zwolniono go w 1960 r. 

Po wojnie pracował jako geodeta. Na emeryturę przeszedł w 1998 r. i osiadł na stałe w Radzyminie. Był związany ze środowiskami kombatantów Armii Krajowej z regionów Radzymina i Sierpca oraz ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Spisał 300 biogramów żołnierzy AK Radzymińskiego Obwodu „Rajski Ptak”, a także wydał książkę poświęconą „Losom Oddziału Specjalnego ogniomistrza Wyboja”. Swoje wspomnienia zawarł w publikacji „Opowiadanie Młodzika”.

Od 2016 r. Honorowy Obywatel Radzymina, często spotykał się z młodzieżą szkolną, patronował imprezie sportowej Bieg „Młodzika”. W 2008 r. został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski nadanym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego. Zmarł 21 stycznia 2020 r. 

Źródło: www.radzymin.pl / ipn.gov.pl
Źródło zdjęć: Leszek Chemperek/CO MON / st. chor. Piotr Ziętka Dowództwo Garnizonu Warszawa

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}