W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

WHO o ryzyku związanym z zanieczyszczeniem powietrza w Polsce

14.06.2022

Zanieczyszczenie powietrza jest głównym zdrowotnym zagrożeniem środowiskowym na świecie. Natężenie pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5, dwutlenku azotu, ozonu oraz tlenku węgla wiąże się ze wzrostem zachorowań na choroby układu krążenia i oddechowego, co może prowadzić do przedwczesnej śmierci. Biorąc pod uwagę wzrost zagrożenia dla zdrowia związany z jakością powietrza w Polsce i ochronę zdrowia publicznego, Ministerstwo Zdrowia powołało Zespół Roboczy ds. Wpływu Zanieczyszczeń Powietrza na Zdrowie przy Radzie Zdrowia Publicznego.

WHO o ryzyku związanym z zanieczyszczeniem powietrza w Polsce

Zespół jest organem doradczym, który zajmuje się m.in. aspektami zdrowotnymi zanieczyszczeń powietrza, wsparciem merytorycznym podczas podejmowanych przez Ministerstwo Zdrowia działań, oceną zagrożenia i potencjalnych skutków zdrowotnych wynikających z zanieczyszczenia powietrza. Jednym z efektów działania Zespołu jest przełożenie na język polski dokumentu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) pt. „Działania indywidualne i informowanie o ryzyku w związku z zanieczyszczeniem powietrza”.
W dokumencie, poza tłumaczeniem raportu, znajdują się informacje dla pracowników służby zdrowia i rekomendacje dla poszczególnych krajów, w tym Polski.

„W całej Polsce najważniejszym i najgroźniejszym źródłem zanieczyszczenia powietrza jest tzw. niska emisja (emisja pyłów i szkodliwych gazów na wysokości do 40 m, pochodząca głównie z domowych pieców grzewczych i lokalnych kotłowni spalających węgiel i drewno). Powoduje ona znaczne uwolnienia pyłów PM2.5 oraz zawartego w pyłach rakotwórczego benzo(a)pirenu. W większych miastach, dodatkowo do pogorszenia jakości powietrza przyczynia się transport drogowy. Ważnym działaniem w interesie zdrowia publicznego w Polsce jest poprawa jakości powietrza poprzez redukcję emisji zanieczyszczeń z tych sektorów”.

Dokument WHO znajduje się poniżej w materiałach.

Jak zmniejszyć narażenie na zanieczyszczenie powietrza?

- Zredukować emisję zanieczyszczeń dzięki wymianie starego pieca (tzw. kopciucha) na nowy ekologiczny piec.

- Ograniczyć korzystanie z transportu samochodowego, wybierając transport mniej emisyjny (np. publiczny) lub bezemisyjny (np. rowerowy).

- Dbać o wietrzenie pomieszczeń, jednak zimą i w czasie epizodów smogowych ograniczyć przewietrzanie.

- Dbać o regularną aktywność fizyczną na zewnątrz, ale starać się wykonywać ją poza godzinami największego zanieczyszczenia powietrza tj. 7:00-9:00 i 16:00-19:00 i w miejscach oddalonych od źródeł emisji, np. ruchliwych dróg.

- Zakupić oczyszczacz powietrza do domu, dbać o jego prawidłową eksploatację, wymianę filtrów i używać go zwłaszcza w trakcie epizodów smogowych.

- Jeśli w miejscu pracy (narażenie na pył), stosować prawidłowo dobraną maskę posiadającą odpowiednie certyfikaty skuteczności zgodnie z zaleceniami dla stanowiska pracy.

Nie dla wszystkich skutki zanieczyszczenia powietrza są odczuwalne w ten sam sposób. Zależy to od ogólnego stanu zdrowia, wieku, przebytych chorób i prowadzonego leczenia. Osoby należące do grupy o podwyższonym ryzyku ostrych i nasilonych skutków zdrowotnych krótkotrwałej ekspozycji na zanieczyszczenie powietrza to: chorzy na przewlekłe schorzenia układu sercowo-naczyniowego lub oddechowego, dzieci poniżej 5 roku życia, seniorzy, kobiety w ciąży. Osoby należące do grup podwyższonego ryzyka powinny stale obserwować Polski Indeks Jakości Powietrza (zwłaszcza w sezonie grzewczym), aby na bieżąco podejmować działania redukujące ich narażenie na zanieczyszczenie powietrza, zwłaszcza w zakresie realizowanej aktywności fizycznej.

Materiały

Działania indywidualne i informowanie o ryzyku w związku z zanieczyszczeniem powietrza
Działania​_ind​_i​_inf​_o​_ryzyku​_w​_związku​_z​_zanieczyszczeniem​_powietrza.pdf 28.89MB
{"register":{"columns":[]}}