W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wsparcie dla szpitali – dostawy respiratorów

17.11.2020

W związku z komunikatem Urzędu m.st. Warszawy pt. „Rząd przekazał dwa respiratory do miejskich szpitali”, uprzejmie informujemy, że pomoc rządu dla szpitali w Warszawie i w województwie mazowieckim jest na bieżąco przekazywana i wszystkie zamówione przez szpitale respiratory są sukcesywnie dostarczane – w liczbie odpowiadającej zamówieniom złożonym przez szpitale. Spływające do Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego wnioski szpitali są realizowane natychmiastowo, aby sprzęt trafiał w pierwszej kolejności tam, gdzie nowe wyposażenie przełoży się na zwiększenie liczby łóżek dla pacjentów z COVID-19.

Grafika przestawia logo Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie (granatowy logotyp na białym tle). Logo przedstawione zostało w poziomie: po lewej stronie znajduje się fragment gmachu siedziby urzędu, po prawej stronie napis "Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie.

– Każdy szpital, który zgłasza zapotrzebowanie na sprzęt w związku z powiększaniem bazy łóżek do leczenia pacjentów z COVID‑19 otrzyma odpowiednie wsparcie – powiedział Konstanty Radziwiłł, Wojewoda Mazowiecki.

– Agencja Rezerw Materiałowych na bieżąco przekazuje respiratory do magazynów Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, a stamtąd są niezwłocznie dostarczane do warszawskich szpitali. ARM przekazało do Wojewody w listopadzie 432 respiratory, 239 kardiomonitorów i 150 pomp infuzyjnych – podkreślił Prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski.

W ostatnim miesiącu do Agencji Rezerw Materiałowych przekazano zamówienia na dostarczenie do szpitali ok. 650 respiratorów (zamówienia z 29 października, 2 listopada i 12 listopada). Urządzenia  dostarczane są do placówek sukcesywnie. W pierwszej transzy (50 sztuk dla całego Mazowsza) podmioty lecznicze z Warszawy otrzymały 5 respiratorów (dwa z nich przekazano do podmiotów, których organem prowadzącym jest Miasto Stołeczne Warszawa),  45 trafiło do pozostałych szpitali w województwie mazowieckim. Od 9 listopada trwa na bieżąco przekazywanie kolejnych 182 urządzeń, z czego 73 jest przekazywanych do szpitali w Warszawie (nie tylko szpitali miejskich).

Na podstawie zamówień złożonych do ARM przez Wojewodę, warszawskie szpitale otrzymają łącznie ponad 240 respiratorów.

Jednocześnie podkreślamy, że zgodnie z raportami przesyłanymi ze szpitali – na chwilę obecną Warszawa jest zabezpieczona w odpowiednią liczbę respiratorów, a realizowane dostawy są zorientowane na poszerzanie bazy łóżkowej, która jest zwiększana stopniowo.  

Zamówienia realizowane są bezzwłocznie, aby wyposażenie jak najszybciej trafiało do podmiotów leczniczych. Do przekazania respiratorów niezbędne jest podpisanie umowy ze szpitalem – niestety proces ten po stronie placówek nie zawsze przebiega sprawnie. Dlatego procedura zawierania umów jest weryfikowana, by w ten sposób przyspieszyć wydawanie sprzętu.

Wojewoda Mazowiecki i Agencja Rezerw Materiałowych apelują także do samorządów, czyli organów założycielskich podmiotów leczniczych, aby sprawdziły wyposażenie jednostek, którymi zarządzają. Pojawiają się sygnały, że na stanie szpitalnych magazynów znajduje się niewykorzystany sprzęt, o który szpitale jednocześnie wnioskują do Wojewody.

Przypominamy także, że Wojewoda Mazowiecki na bieżąco monitoruje sytuację epidemiologiczną na Mazowszu, podejmując działania adekwatnie do zmieniającej się sytuacji na terenie województwa mazowieckiego. Realizując działania przeciwepidemiczne, Wojewoda sukcesywnie powiększa bazę łóżek dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, zarówno w Warszawie, jak i na całym Mazowszu, w zależności od sytuacji epidemiologicznej.

Obecnie w województwie mazowieckim ogólna liczba łóżek przeznaczonych dla pacjentów COVID-19 to 4 434, z czego zajętych jest 3 014. Liczba respiratorów dla pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2 to 361, z czego zajętych jest 306 (stan na 16 listopada).

Jednocześnie informujemy, że Wydział Zdrowia Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie jest w stałym kontakcie z podmiotami leczniczymi, dysponentami ZRM, konsultantami wojewódzkimi (w szczególności w dziedzinie chorób zakaźnych czy medycyny ratunkowej) i wszelkie problemy i trudności omawiane są na bieżąco z tymi ekspertami.

Mazowiecki Urząd Wojewódzki prowadzi całodobowy monitoring odmów przyjęć pacjentów przez szpitale przywiezionych przez Zespół Ratownictwa Medycznego oraz placówki, które nie udzieliły pacjentowi pomocy. Wszystkie przypadki, w których nastąpiła odmowa przyjęcia przekazywane są do Narodowego Funduszu Zdrowia.

{"register":{"columns":[]}}