W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wykład otwarty z zakresu zatrudnienia wspomaganego i współpracy z osobami z niepełnosprawnością

10.09.2021

Planowanie, koordynowanie procesu przygotowania zawodowego oraz zindywidualizowane wprowadzenie osób z niepełnosprawnościami na rynek pracy – to tematy, z którymi zapoznali się uczestnicy wykładu otwartego z zakresu zatrudnienia wspomaganego i współpracy z osobami z niepełnosprawnością. Prelegentami wykładu byli Pani Paulina Sontowska i Pan Tomasz Adamczuk ze Stowarzyszenia „Otwarte Drzwi”, które współpracuje z Mazowieckim Urzędem Wojewódzkim w Warszawie m.in. w zakresie rekrutacji wspomaganej osób z niepełnosprawnością. Zatrudnianie osób z niepełnosprawnością jest jednym z priorytetów Wojewody Mazowieckiego.

Na pierwszym planie zdjęcia znajduje się skromna widownia złożona z osób uczestniczących w wykładzie otwartym z zakresu zatrudnienia wspomaganego i współpracy z osobami z niepełnosprawnością. W tle znajduje się mały telebim, na którym odtwarzana jest prezentacja. Tuż obok telebimu znajduje się stół prezydialny, za którym zasiadło czworo prelegentów. Tuż za prelegentami znajdują się granatowe ścianki wizerunkowe Wojewody Mazowieckiego.

W trakcie wykładu, który odbył się w piątek, 10 września 2021 r. w siedzibie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie, prelegenci przedstawili m.in. 5-etapowy model zatrudnienia wspomaganego. Określa on:

  1. Zaangażowanie klienta – działania podejmowane na tym etapie mają na celu umożliwienie osobie z niepełnosprawnością podjęcia świadomej decyzji, opierającej się na wiedzy i zgodnej z jej preferencjami, czy chce skorzystać z usługi zatrudnienia wspomaganego.
  2. Tworzenie profilu zawodowego – obejmuje skoncentrowane na osobie działania, których celem jest zebranie odpowiednich informacji na temat aspiracji tej osoby, zainteresowań i predyspozycji. Osoba z niepełnosprawnością ma kontrolę nad całym procesem. W efekcie tego etapu powstaje plan działania dla danej osoby.
  3. Poszukiwanie miejsca pracy – to etap łączący osobę z niepełnosprawnością, poszukującą pracy z potencjalnym pracodawcą. Celem jest dopasowanie potrzeb osoby do potrzeb pracodawcy. Działania opierają się na analizie umiejętności osoby w stosunku do wymagań rynku pracy.
  4. Zaangażowanie pracodawcy – pracodawca jest równie ważnym klientem usługi zatrudnienia wspomaganego, jak osoba z niepełnosprawnością. Na tym etapie ma miejsce poznanie i zrozumienie jego potrzeb, w celu dopasowania umiejętności osoby z niepełnosprawnością do danego miejsca pracy.
  5. Wsparcie w miejscu pracy i poza nim – skuteczne wsparcie w miejscu pracy i poza nim jest filarem zatrudnienia wspomaganego, odróżniającym ten model od tradycyjnych modeli aktywizacji zawodowej. Ma zasadnicze znaczenie dla zapewnienia i utrzymania płatnego zatrudnienia na otwartym rynku pracy.

Następnie przedstawiciele Stowarzyszenia „Otwarte Drzwi” powiedzieli, czym jest empatyzacja oraz jakie są zasady dobrej komunikacji i współpracy z osobami z niepełnosprawnościami. W międzyczasie odbyło się konwersatorium, w którym uczestnicy wykładu mieli za zadanie odpowiedzieć na pytanie: Jakie potrzeby/trudności/obawy towarzyszą Ci w kontekście współpracy z osobami z różnymi rodzajami niepełnosprawności?

W Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie zatrudnionych jest 106 pracowników z niepełnosprawnościami oraz 15 stażystów z niepełnosprawnością skierowanych do urzędu przez Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych we współpracy z PFRON (stan na 10 września 2021 r.). 15 września br. staż rozpocznie kolejnych 3 niepełnosprawnych stażystów.

Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie, w zakresie zatrudniania i przyjmowania na staż osób niepełnosprawnych współpracuje m.in. z Karkonoskim Sejmikiem Osób Niepełnosprawnych, Stowarzyszeniem „Otwarte Drzwi”, z  Centrum Doradztwa Zawodowego i Wspierania Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie – Centrum DZWONI oraz Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}