W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zdrowie publiczne

Sprawozdanie z zadań zdrowia publicznego

Realizacja obowiązku sprawozdawczego przez jednostki samorządu terytorialnego, organy administracji rządowej, agencje wykonawcze oraz inne państwowe jednostki organizacyjne uczestniczące w realizacji zadań z zakresu zdrowia publicznego wynika z przepisów ustawy
z dnia 11 września 2015 r. o zdrowiu publicznym.

Od 2022 roku sprawozdanie z zadań zdrowia publicznego jest przekazywane za pomocą systemu ProfiBaza – dostępnego na stronie: https://profibaza.pzh.gov.pl.
System stanowi cyfrowe udostępnianie informacji publicznej na temat sytuacji zdrowotnej ludności oraz realizacji programów zdrowotnych dla potrzeb profilaktyki chorób i promocji zdrowia w Polsce. Dane gromadzone są przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Państwowy Zakład Higieny – Państwowy Instytut Badawczy (NIZP PZH – PIB) oraz inne podmioty.

System ProfiBaza pozwala na:

  • generowanie danych oraz raportów dotyczących sytuacji zdrowotnej ludności Polski i podejmowanych działań w zakresie profilaktyki chorób 
    i promocji zdrowia na danym terenie,
  • otrzymywanie dostępu do rejestru programów zdrowotnych/programów polityki zdrowotnej, zadań NPZ i innych interwencji zdrowia publicznego w kontekście ich planowania oraz sprawozdawania podjętych działań,
  • dotarcie do każdego obywatela, dzięki połączeniu z Internetowym Kontem Pacjenta (IKP)
    z informacją o programach promocji zdrowia i profilaktyki chorób planowanych i realizowanych w jego miejscu zamieszkania.

Korzyści wynikające z projektu ProfiBaza:

  1. Projekt ProfiBaza to unikatowa szansa na stworzenie zbioru danych, który po raz pierwszy w Polsce pokaże, jakie działania zdrowia publicznego są podejmowane, czy odpowiadają one potrzebom zdrowotnym społeczności lokalnych, ile one kosztują i jakie są ich efekty.
  2. Udostępnienie informacji na temat zdrowia umożliwi podejmowanie racjonalnych i opartych na dowodach decyzji, wzmocni krajowy system zdrowotny oraz umożliwi lepsze gospodarowanie publicznymi środkami finansowymi, będącymi w dyspozycji administracji rządowej i samorządowej.

Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej: https://profibaza.pzh.gov.pl/

{"register":{"columns":[]}}