W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Inteligentny Tachograf

28.05.2019

Inteligentne tachografy to nowa generacja tachografów cyfrowych służących do egzekwowania prawodawstwa UE w zakresie czasu prowadzenia pojazdów i odpoczynku kierowców zawodowych. Nowe funkcje w pełni wykorzystują zaawansowane technologie cyfrowe, takie jak pozycjonowanie satelitarne, komunikację krótkiego zasięgu dla egzekwujących prawo służb kontrolnych i połączenia z innymi aplikacjami telematycznymi, poprzez zharmonizowany interfejs inteligentnego systemu transportowego. Umożliwi to m.in. automatyczne rejestrowanie lokalizacji początkowego i końcowego punktu podróży, a także umożliwi zdalny dostęp do niektórych danych tachografu za pośrednictwem bezprzewodowej transmisji danych do organów kontrolnych.

Polityka Organu Państwa Członkowskiego – Polska jest dokumentem zawierającym krajową politykę bezpieczeństwa dla systemu Inteligentnego Tachografu w Polsce, którego celem jest poprawa bezpieczeństwa transportu drogowego poprzez bardziej kompleksową kontrolę czasu pracy kierowców i zwiększenie możliwości kontroli.

Dokument zawiera wymagania dotyczące w szczególności bezpiecznego zarządzania kluczami, certyfikatami oraz powiązanymi urządzeniami, które wchodzą w skład systemu Inteligentnego Tachografu. Polityka ta została opracowana na podstawie dokumentu Komisji Europejskiej pn. „Smart Tachograph European Root Certificate Policy and Symmetric Key Infrastructure Policy”, która określa jednolite zasady funkcjonowania systemu Inteligentnego Tachografu w Unii Europejskiej. Zadania Komisji Europejskiej w przedmiotowym systemie, wykonywane są przez Główne Europejskie Centrum Certyfikacji (ERCA).

W Polsce zadania związane z systemem Inteligentnego Tachografu wykonują:

PL-MSA – Ministerstwo właściwe ds. transportu, jako instytucja zarządzająca i odpowiedzialna za wdrożenie prawa UE do polskiego prawa;
PL-MSCA – Centrum Certyfikacji;
PL-CIA – Podmiot Wydający Karty do tachografów;
PL-CP – Centrum Personalizacji.

Materiały

Polityka Organu Państwa Członkowskiego - Polska EN (Inteligentny Tachograf)
Polityka​_Organu​_Państwa​_Członkowskiego​_-​_Polska​_EN​_(Inteligentny​_Tachograf)​_-​_28052019.pdf 1.53MB
Polityka Organu Państwa Członkowskiego - Polska PL (Inteligentny Tachograf)
Polityka​_Organu​_Państwa​_Członkowskiego​_-​_Polska​_PL​_(Inteligentny​_Tachograf)​_-​_28052019.pdf 1.60MB
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
28.05.2019 14:39 Dawid Krzyżewski
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Departament Transportu Drogowego
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Inteligentny Tachograf 1.0 28.05.2019 14:39 Dawid Krzyżewski

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP