W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podsumowanie współpracy polsko-czeskiej w latach 2021-2022

6. posiedzenie Polsko-Czeskiej Komisji ds. Wód Granicznych odbyło się w dniach 2-4 listopada 2022 r. we Wrocławiu. Zgodnie z zapisami protokołu z 5. posiedzenia Komisji, 6. posiedzenie powinno odbyć się na terenie Republiki Czeskiej, jednak na prośbę strony czeskiej odbyło się ono na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.

Grupa robocza P (współpraca w dziedzinie planowania gospodarki wodnej na wodach granicznych) przedstawiła sprawozdanie z prac Grupy w zakresie ochrony przeciwpowodziowej na granicznym odcinku rzeki Piotrówki i projektu przywrócenia ciągłości morfologicznej Dzikiej Orlicy. Ponadto Grupa przekazała informacje na temat wdrażania Dyrektywy Powodziowej (2007/60/WE) w obydwu krajach. Grupa HyP (współpraca w dziedzinie hydrologii, hydrogeologii oraz osłony przeciwpowodziowej) poinformowała także, że rozbudowano sieć monitorowanych obiektów na terenie Kopalni Węgla Brunatnego Turów: po stronie czeskiej o 18 obiektów, a po stronie polskiej o 19 obiektów.

Komisja uznała za celowe reaktywowanie działalności zespołu ekspertów ds. rejonu kopalni Turów. Zadaniem zespołu będzie prowadzenie aktualnego przeglądu i dokumentacji opisowej obiektów wspólnej sieci monitoringowej poziomu wód podziemnych, zapewnienie informacji o stanie obiektów po stronie polskiej i czeskiej z częstotliwością dwa razy w roku, przekazywanie sobie wzajemnie wyników pomiarów i przeprowadzanie jeden raz w roku oceny uzyskanych wyników wspólnych pomiarów. Zespół ekspertów będzie realizował też inne zadania w związku z Umową między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej i Rządem Republiki Czeskiej o współpracy w zakresie odnoszenia się do skutków na terytorium Republiki Czeskiej wynikających z eksploatacji kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów w Rzeczpospolitej Polskiej, które poleci jemu Komisja. Grupa robocza R  (współpraca w zakresie regulacji cieków granicznych, zaopatrzenia w wodę i melioracji obszarów przygranicznych) poinformowała, że w 2021 r. nie przeprowadziła żadnych prac na koszt wspólny, w związku z powyższym zobowiązanie strony polskiej wynosi 3 680 074 SJ (jednostek porównawczych). Przedsięwzięcia gospodarki wodnej na wodach granicznych, którymi się zajmowała się Grupa to m.in.: zamulenie koryta potoku Okleśna oraz potoku bezimiennego, budowa kładki przez rzekę Olzę.

Grupa OPZ  (współpraca w zakresie ochrony wód granicznych przed zanieczyszczeniem) przedstawiła realizowane przez siebie zadania, a w szczególności: ujednolicenie wyników monitorowania i sporządzenie rocznego sprawozdania o stanie jakości wód granicznych w 2021 roku w następujących przekrojach granicznych: na Nysie Łużyckiej, Witce, Ścinawce, Białej Głuchołaskiej, Złotym Potoku, Odrze i Olzie (3 przekroje). Z oceny przeprowadzonej przez Grupę wynika, że w 2021 roku oceniono następująco badane wskaźniki jakości wody: klasa I – 33%, klasa II – 46%, klasa III - 17%, klasy IV - 4%. W 2021 roku oceniane wskaźniki nie wystąpiły w klasie V i VI. Grupa przedstawiła także informacje o inwestycjach i przedsięwzięciach zrealizowanych w 2021 roku, które mają korzystny wpływ na jakość wód granicznych. Inwestycje te po stronie polskiej dotyczyły oddania do użytkowania kanalizacji sanitarnych podłączonych do oczyszczalni ścieków w powiecie wodzisławskim, cieszyńskim, rybnickim i prudnickim, a po stronie czeskiej budowy i modernizacji sieci kanalizacji sanitarnej w zlewni Odry oraz oddania do użytku oczyszczalni ścieków w zlewni Opawy, Ostrawicy i Olzy.

Strona polska poinformowała, że trwają prace legislacyjne mające na celu przyjęcie drugiej aktualizacji planów gospodarowania wodami na obszarach dorzeczy w drodze rozporządzeń Ministra Infrastruktury. Dodatkowo strona polska poinformowała, że na podstawie art. 319 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 2233 ze zm.), zapewniając aktywny udział wszystkich zainteresowanych w osiąganiu celów środowiskowych, o których mowa w art. 56, art. 57, art. 59 oraz w art. 61 Prawa wodnego, rozpoczęły się półroczne konsultacje społeczne projektu harmonogramu i programu prac związanych ze sporządzeniem III aktualizacji planów gospodarowania wodami na obszarach dorzeczy na cykl planistyczny 2022-2027. Konsultacje trwały w terminie od dnia 21 czerwca 2022 r. do dnia 21 grudnia 2022 r. Odnośnie koncepcji stałego przebiegu granicy państwowej na granicznych ciekach wodnych, PL- CZ Komisja ds. Wód Granicznych zarekomendowała zachowanie ruchomego przebiegu granicy państwowej.

Kolejne posiedzenie Polsko-Czeskiej Komisji ds. Wód Granicznych zostało zaplanowane w dniach 25 – 27 października 2023 roku na terytorium Republiki Czeskiej.

Materiały

Protokół z 6. posiedzenia Polsko-Czeskiej Komisji ds. Wód Granicznych
PROTOKOŁ​_z​_6​_POSIEDZENIA​_PL-CZ​_KOMISJI.docx 0.09MB
Protokół z 6. posiedzenia Polsko-Czeskiej Komisji ds. Wód Granicznych (skan)
PROTOKÓŁ​_Z​_6​_POSIEDZENIA​_PL-CZ​_-​_ZATWIERDZONY.pdf 1.37MB
Załączniki do protokołu
załączniki​_PL-CZ.7z 2.50MB
{"register":{"columns":[]}}