W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podsumowanie współpracy polsko-czeskiej w latach 2022-2023

7. posiedzenie Polsko-Czeskiej Komisji ds. Wód Granicznych odbyło się w dniach 6-8 listopada 2023 r. w miejscowości Liberec, Republika Czeska.

Grupa robocza P przedstawiła sprawozdanie z prac Grupy w zakresie ochrony przeciwpowodziowej na granicznym odcinku rzeki Piotrówki i projektu przywrócenia ciągłości morfologicznej Dzikiej Orlicy (projekt ten nie będzie kontynuowany ze względu na brak środków finansowych do odwołania). Ponadto Grupa przekazała informacje na temat wdrażania Dyrektywy Powodziowej (2007/60/WE) w obydwu krajach.

Grupa HyP poinformowała o postępach we wzajemnej wymianie danych i informacji hydrologicznych i meteorologicznych, procesie modernizacji służb hydrometeorologicznych, rozwoju modelowych systemów prognostycznych oraz o postępie prac związanych z dalszym rozwiązywaniem problemu obszarowego oszacowania wielkości opadów na podstawie pomiarów radarowych. Ponadto Grupa HyP zaktualizowała obowiązujące Zasady Współpracy Grupy poprzez włączenie do sieci monitoringu (sieci uzupełniającej) źródła „U apostoła” w Chełmsku Śląskim dla rejonu Krzeszów-Adršpach (OKrA), na obszarze oddziaływania KWB Turów wyłączenie ze wspólnej sieci piezometrów H-2, H-5, H-9a, H- 10b i HV-11/02 po stronie czeskiej oraz piezometrów HPz-36/ 74 (I), HPz-39/61.5 (II), HP-56 (I) i (II), HPz-58/72A (II), HGK-10, HGK-11 i HPz-40/71 po stronie polskiej oraz włączenie do wspólnej sieci monitoringu obiektów HV-12 po stronie czeskiej oraz HPz-40/71bis, HPz-30/66/I, HPz-30/66/II po stronie polskiej; a także poprzez włączenie profili na rzekach Opawie (Opava) i Opawicy (Opavica) do pomiarów wspólnych i jednoczesnych.

Grupa HyP poinformowała Komisję, że w dniu 19 lipca 2023 roku w Bogatyni miała miejsce narada Zespołu ekspertów ds. rejonu kopalni Turów, działającego w ramach Grupy HyP. Podczas tej narady określono zakres zadań zespołu. Głównym działaniem tego zespołu będzie ocena wspólnej sieci monitoringowej wód podziemnych. W zakresie współpracy Grupy na obszarze oddziaływania kopalni Węgla Brunatnego Turów wyniki oceny wskazują, że poziom wód podziemnych w Republice Czeskiej obniżył się we wszystkich poziomach w większości piezometrów, natomiast w Polsce zaznacza się efekt działania ekranu uszczelniającego. Polska strona Komisji poinformowała Komisję, że w dniu 17 lutego 2023 r. Minister Klimatu i Środowiska wydał decyzję w II instancji nr DGK- WKS.761.112.2021.JM w sprawie przedłużenia zezwolenia na wydobycie w kopalni Turów (koncesja numer 65/94). Decyzja jest ostateczna, ale nie jest prawomocna, ponieważ została zaskarżona przez kilka podmiotów do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Dodatkowo, niektóre podmioty zaskarżyły decyzje w sprawie przedłużenia zezwolenia do 2026 r. Strona czeska jest na bieżąco informowana przez stronę polską o krokach w postępowaniach sądowych podejmowanych w sprawach koncesji.

Grupa robocza R poinformowała, że w 2022 roku strona czeska przeprowadziła prace na koszt wspólny, które wyniosły 201 059,0 JP (jednostek porównawczych). Strona polska przeprowadziła prace na własny koszt w wysokości 184,5 JP (w tys. PLN), a strona czeska w wysokości 2363,0 JP (w tys, CZK). Przedsięwzięcia gospodarki wodnej na wodach granicznych, którymi się zajmowała się Grupa to m.in.: zamulenie koryta potoku Okleśna, budowa mostu przez potok Lubota, obniżenie ryzyka powodziowego w zlewni Opawy, wykonanie dokumentacji remontu umocnień lewego brzegu rzeki Opawica, kładka przez rzekę Olzę.

Grupa OPZ przedstawiła realizowane przez siebie zadania, a w szczególności sporządzenie rocznego sprawozdania o stanie jakości wód granicznych w 2022 roku w następujących przekrojach granicznych: na Nysie Łużyckiej, Witce, Ścinawce, Białej Głuchołaskiej, Złotym Potoku, Odrze i Olzie (3 przekroje). Z oceny przeprowadzonej przez Grupę wynika, że w 2022 roku oceniono następująco badane wskaźniki jakości wody: klasa I – 36%, klasa II – 53%, klasa III - 10%, klasy IV - 1%. W 2022 roku oceniane wskaźniki nie wystąpiły w klasie V i VI. Grupa przedstawiła także informacje o inwestycjach i przedsięwzięciach zrealizowanych w 2022 roku, które mają korzystny wpływ na jakość wód granicznych. Inwestycje te po stronie polskiej dotyczyły oddania do użytkowania kanalizacji sanitarnych podłączonych do oczyszczalni ścieków w zlewni rzeki Olzy i w zlewni rzeki Prudnik.

Strona polska (Grupa WFD) poinformowała o zakończeniu procesu legislacyjnego drugiej aktualizacji planów gospodarowania wodami (II aPGW) dla 9 obszarów dorzeczy w Polsce. Dnia 17 i 24 lutego 2023 roku weszło w życie rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie planów gospodarowania wodami dla obszarów dorzeczy Wisły oraz Odry, natomiast od 23 marca 2023 roku obowiązują II aPGW przygotowane dla pozostałych 7 obszarów dorzeczy: Dniestru, Dunaju, Banówki, Łaby, Niemna, Pregoły i Świeżej. Ponadto polska część Grupy WFD poinformowała, że Ministerstwo Infrastruktury opracowało ostateczną wersję harmonogramu oraz programu prac związanych ze sporządzeniem trzeciej aktualizacji planów gospodarowania wodami (III aPGW) na lata 2022-2027. Ponadto polska część Komisji zwróciła się do czeskiej części Komisji z prośbą o przygotowanie na najbliższe posiedzenie informacji na temat planowanej inwestycji polegającej na wydobyciu kaolinu w miejscowości Vidnava.

8. posiedzenie Polsko-Czeskiej Komisji ds. Wód Granicznych odbędzie się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w dniach 6-8 listopada 2024 r.

Materiały

Protokół z 7. posiedzenia Polsko-Czeskiej Komisji do spraw Wód Granicznych
PROTOKÓŁ​_z​_7​_posiedzenia​_PL-CZ​_Komisji-​_30102023.docx 0.11MB
Protokół z 7. posiedzenia Polsko-Czeskiej Komisji do spraw Wód Granicznych - zatwierdzony
skan​_ZATWIERDZONEGO​_przez​_MMG​_PROTOKOŁU​_z​_7​_POSIEDZENIA​_PL-CZ.pdf 1.92MB
Załączniki do protokołu z 7. posiedzenia Polsko-Czeskiej Komisji do spraw Wód Granicznych
Załączniki​_do​_protokołu​_z​_7​_posiedzenia​_PL-CZ​_Komisji.7z 3.58MB
{"register":{"columns":[]}}