W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

2500 strażaków i 446 samochodów ratowniczo - gaśniczych będzie zabezpieczać III Igrzyska Europejskie 2023 Kraków - Małopolska

22.06.2023

Strażacy którzy będą zabezpieczać Igrzyska stoją ustawieni do zdjęcia na tle flag krajów biorących udział w Igrzyskach

Zabezpieczenie przez strażaków rozpoczęło się już 18.06.2023 r. i potrwa do 4.07.2023 r.
W ramach akcji wojewódzkiej będzie realizowanych 7„operacji powiatowych” - powołanie sztabu Komendanta Powiatowego/Miejskiego PSP na czas trwania konkurencji w:

  • Krakowie (sztab na czas trwania całego wydarzenia),
  • Tarnowie,
  • Nowym Sączu,
  • Myślenicach,
  • Nowym Targu,
  • Oświęcimiu,
  • Zakopanem.

Powołano również sztab Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, który będzie funkcjonował 24h/dobę.

Zaplanowano 26 podoperacji na obiektach głównych (zabezpieczenie podczas trwania konkurencji), na których będą rozgrywane Igrzyska. Dodatkowo strażacy zabezpieczają „wioskę zawodniczą", oraz obiekty gastronomiczne.

Oprócz zabezpieczenia przez samochody ratowniczo - gaśnicze będące na miejscu, strażacy zorganizowali dodatkowo patrole piesze. „Patrol pieszy” - składa się z 4 ratowników, wyposażonych w plecak pierwszej pomocy oraz gaśnicę i koc gaśniczy. Poruszają się po terenie zabezpieczenia, w miejscach o dużym nagromadzeniu osób. Podstawowym ich zadaniem jest gaszenie pożaru w początkowym etapie rozwoju oraz jak najszybsza pomoc medyczna.

W zakresie likwidacji miejscowych zagrożeń, w stanie zwiększonej dyspozycji do podjęcia działań na drogach będą funkcjonowały Jednostki OSP, zlokalizowane wzdłuż głównych szlaków komunikacyjnych.

Wszystkie grupy specjalistyczne w woj. małopolskim zachowują największą mobilizację do podjęcia działań, a pododdziały Małopolskiej Brygady Odwodowej są w ciągłym stanie gotowości operacyjnej.

Na Kierującego Akcją IGRZYSKA 2023 został wyznaczony Z-ca MKW PSP st. bryg. Mariusz Łaciak, a na jego zastępcę Z-ca MKW PSP st. bryg. Paweł Żaba.

W całym okresie zabezpieczenia zaangażowanych będzie 2500 strażaków i 446 samochody ratowniczo - gaśnicze.

Ten wielki sportowy festiwal to okazja do uhonorowania doskonałości sportowej, który jednocześnie stwarza ogromne wyzwania dla organizatorów. Zabezpieczenie tak dużej imprezy sportowej, która przyciąga setki tysięcy uczestników, jest niezwykle ważne.
Jednym z najważniejszych aspektów zabezpieczenia takiego wydarzenia jest zapewnienie szybkiej reakcji na wszelkie zagrożenia. Strażacy są odpowiedzialni za monitorowanie sytuacji, zarządzanie ewentualnymi incydentami i udzielanie pomocy w nagłych przypadkach. Przez cały okres trwania igrzysk strażacy będą dyżurować na terenie różnych obiektów sportowych, aby zapewnić natychmiastową pomoc w przypadku wypadków lub sytuacji awaryjnych.

Ważnym elementem zabezpieczenia jest również edukacja i profilaktyka. Strażacy nie tylko reagują na sytuacje awaryjne, ale także starają się zapobiegać im poprzez prowadzenie kampanii informacyjnych i szkoleń. Współpracują z lokalnymi szkołami i społecznościami, aby zwiększyć świadomość na temat bezpieczeństwa podczas wydarzeń masowych. To istotne, aby wszyscy uczestnicy i widzowie byli odpowiednio poinformowani o potencjalnych zagrożeniach i wiedzieli, jak się zachować w razie potrzeby.

Kiedy na horyzoncie pojawia się wielkie wydarzenie, jakim są Igrzyska Europejskie, strażacy również współpracują z innymi służbami, takimi jak policja, pogotowie ratunkowe i służby medyczne. Ta kompleksowa współpraca jest kluczowa dla skutecznego zabezpieczenia imprezy o takiej skali. Regularne ćwiczenia, planowanie działań i wymiana informacji pozwalają strażakom i innym służbom na sprawne działanie w sytuacjach kryzysowych.


Opracowanie: mł. kpt. Hubert Ciepły, rzecznik prasowy małopolskiego komendanta wojewódzkiego PSP
Zdjęcia: mł. kpt. Hubert Ciepły, mł. kpt. Marcin Muskała, asp. Dominik Ryba, archiwum PSP.

Zdjęcia (15)

{"register":{"columns":[]}}