W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Logotyp KSRG

Nowe logo KSRG na czerwonym tle

Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej wprowadza do stosowania przez wszystkie jednostki organizacyjne Państwowej Straży Pożarnej, jednostki ochrony przeciwpożarowej włączone do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, w tym jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych oraz pozostałe podmioty współdziałające z tym systemem w drodze umów cywilno-prawnych jednolity znak rozpoznawczy. Znak ten jest wyrazem trwałej współpracy tych podmiotów, której początki sięgają roku 1995 oraz podkreśleniem jak ważną rolę w systemie bezpieczeństwa Państwa obecnie odgrywają.

Logo to powstało przez połączenie grafik przedstawiających zarys terytorium Polski oraz tarczę. Mapa Polski podkreśla, że jest to system krajowy, organizowany w ramach systemu bezpieczeństwa naszego państwa oraz wyraża partnerstwo i współpracę służb w ramach tego systemu. Mapa ma również służyć identyfikacji państwowej podmiotów krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego realizujących zadania w ramach międzynarodowych akcji ratowniczych i misji humanitarnych.

proces powstawania logotypu

proces powstawania logotypu

Tarcza symbolizuje zapewnianie ochrony dla ludności przez służby ratownicze realizujące w szerokim zakresie zadania na rzecz bezpieczeństwa obywateli Rzeczypospolitej Polskiej.

proces powstawania logotypu

Logo krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego może być stosowane do celów promocyjnych, identyfikacyjnych, a także popularyzatorskich, związanych z działalnością tego systemu, w tym zarówno pomiotów go tworzących, jak też z nim współdziałających.

Prawo do wykorzystywania znaku (logo) krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego mają wyłącznie podmioty tworzące, włączone oraz współdziałające z krajowym systemem ratowniczo-gaśniczym.

Przewiduje się modyfikowanie logotypu w celu zdefiniowania jednostki organizacyjnej lub podmiotu np. komendy powiatowej lub miejskiej PSP itd. Konstruowanie znaku dla poszczególnych jednostek odbywa się poprzez modyfikację „NAZWY PODMIOTU” i „NAZWY JEDNOSTKI/MIEJSCOWOŚCI”. W przypadku logo poziomego dopuszczalne jest dodanie dodatkowego wiersza. Należy bezwzględnie zachować odpowiedni krój pisma.

Logo może zostać wykorzystane do oznakowania pojazdów w tym kontenerów, sprzętu pływającego i latającego, budynków, umundurowania oraz na materiałach stosowanych w celach promocyjnych.

logotyp KSRG

SPOSÓB WYKORZYSTANIA I INDYWIDUALIZACJI LOGO KSRG

Krajowy system ratowniczo-gaśniczego skupia jednostki ochrony przeciwpożarowej, inne służby, inspekcje, straże, instytucje oraz podmioty, które dobrowolnie w drodze umowy cywilnoprawnej zgodziły się współdziałać w akcjach ratowniczych.

W celu zachowania jednolitego sposobu oznakowywania podmiotów działających w ramach krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego w „NAZWIE PODMIOTU” w przypadku jednostek ochrony przeciwpożarowej należy wpisać:

PAŃSTWOWA STRAŻ POŻARNA/ OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA / ZAKŁADOWA STRAŻ POŻARNA / WOJSKOWA STRAŻ POŻARNA / ZAKŁADOWA SŁUŻBA RATOWNICZA / LOTNISKOWA SŁUŻBA RATOWNICZO-GAŚNICZA.

W polu „NAZWA JEDNOSTKI/MIEJSCOWOŚĆ” należy wpisać w przypadku jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych nazwę miejscowości siedziby jednostki OSP, a w przypadku gdy w jednej miejscowości znajduje się więcej niż jedna jednostka dodatkowe ich rozróżnienie ustalone lokalnie, w drodze porozumienia między tymi jednostkami.

W przypadku jednostek organizacyjnych PSP w polu „NAZWA JEDNOSTKI/MIEJSCOWOŚĆ” należy wpisać oznaczenie jednostki (KP, KM, KW, KG) lub JRG z oznaczeniem numeru, jeśli jest więcej niż jedna w KP/KM. Po określeniu jednostki organizacyjnej PSP lub JRG należy podać miejscowość w której się znajduje.

Na emblematach jednostek PSP stosowane jest złote obszycie, dostosowane wizualnie do nowego wzoru umundurowania służbowego. W emblematach mających mieć zastosowanie w innych jednostkach ochrony przeciwpożarowej w KSRG w tym jednostkach OSP stosuje się kolor biały.

Szczegółowy sposób używania znaku krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego na umundurowaniu zostanie określony w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów ws. szczegółowej organizacji KSRG wydanym na podstawie ustawy o ochronie ludności oraz o stanie klęski żywiołowej.

Materiały

Księga Znaku (KSRG)
Ksiega-znaku-KSRG.pdf 3.71MB
Logo KSRG (.png)
logo-KSRG-300dpi.png 0.17MB
Logo KSRG (.eps)
logo-KSRG.eps 1.73MB
Logo KSRG (.svg)
logo-KSRG.svg 4.66KB
Logo KSRG na budynki, pojazdy (.zip)
Logo-KSRG-na-budynki-pojazdy.zip 0.34MB
Logo KSRG na emblematy do umundurowania (.zip)
Logo-KSRG-na-emblematy-do-umundurowania.zip 1.14MB
Logo KSRG na przypinki, materiały promocyjne (.zip)
Logo-KSRG-na-przypinki-materiały-promocyjne.zip 1.14MB
{"register":{"columns":[]}}