W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

30-lecie Państwowej Straży Pożarnej! Nowa wystawa w Centralnym Muzeum Pożarnictwa

05.05.2022

Wnętrze sali wystawowej w muzeum, na pierwszym planie plakat z logotypem 30 lecia PSP, w dalszym planie plakaty z: zdjęciami komendantów, strażacy w akcji, pożar i inne, na środku stoi motopompa

Z okazji jubileuszu 30-lecia Państwowej Straży Pożarnej oraz Dnia Strażaka, Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach przygotowało nową wystawę czasową. Ekspozycja należy do największych w przestrzeni muzealnej.

Najwięcej miejsca na wystawie poświęcono katastrofom, z którymi zmagała się Państwowa Straż Pożarna na przestrzeni ostatnich 30 lat. Na szczególne wyróżnienie zasługuje wielki pożar lasów w Kuźni Raciborskiej – w tym roku przypada trzydziesta rocznica tego wydarzenia. Zobaczyć można również akcje ratownicze strażaków podczas Powodzi Tysiąclecia (1997) i powodzi w 2001, a także informacje o przebiegu akcji ratowniczej na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich w 2006 r. Kolejne fotografie ilustrują: pożar hotelu socjalnego w Kamieniu Pomorskim (2009), katastrofę budowlaną w Świebodzicach (2017), pożar escape roomu w Koszalinie (2019), pożar torfowiska w Biebrzańskim Parku Narodowym (2020) i inne.
W oddzielnych segmentach przedstawiono specyfikę katastrof kolejowych (zderzenie pociągów pod Szczekocinami w 2012 r.) oraz nawałnic (Suszek 2017 i Giewont 2019), które w połączeniu z gwałtownymi burzami zbierają tragiczne żniwo ludzkiego życia i mienia.

Dużo miejsca poświecono działalności grup ratownictwa specjalistycznego. Zwiedzających zainteresują również akcje zagraniczne z udziałem strażaków PSP: trzęsienie ziemi w Haiti (2010), pożary lasów w Szwecji (2018) i Grecji (2021).

Na ekspozycji nie zabrakło historii powstania formacji, jej struktury, sylwetki Komendantów Głównych, komend wojewódzkich i ich siedzib, specyfiki jednostek ratowniczo-gaśniczych. Ponadto, zaprezentowano działalność Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego wraz z kilkoma podmiotami współpracującymi.

Serdecznie zapraszamy!

Opracowanie i zdjęcia: Dariusz Falecki  / CMP

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}