W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

46. Posiedzenie Dyrektorów Generalnych Ochrony Ludności Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Państw Kandydujących

21.05.2021

Zastępca Komendanta Głównego PSP nadbrygadier Adam Konieczny podczas wideokonferencji. W tle widoczny terminal wideokonferencyjny

21 maja 2021 r., w formie wideokonferencji, odbyło się 46. Posiedzenie Dyrektorów Generalnych Ochrony Ludności Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Państw Kandydujących.  Polskiej delegacji przewodniczył nadbryg. dr inż. Adam Konieczny – zastępca komendanta głównego PSP, zastępca szefa OCK. Posiedzenia dyrektorów generalnych organizowane są w każdym półroczu przez państwo sprawujące prezydencję w Radzie UE (obecnie: Portugalia) oraz Komisję Europejską.
W wydarzeniu biorą udział przedstawiciele kierownictwa wiodących instytucji ochrony ludności z poszczególnych krajów, w tym szefowie służb ratowniczych, przewodniczący agencji rządowych oraz dyrektorzy departamentów w ministerstwach odpowiedzialnych za bezpieczeństwo cywilne. Polska uczestniczy w posiedzeniach dyrektorów generalnych od początku lat dwutysięcznych. Spotkania stanowią platformę wymiany informacji na temat ostatnich działań w dziedzinie ochrony ludności, podjętych przez Komisję Europejską oraz państwa Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności.

Tematem przewodnim spotkania była dyskusja na temat przyszłości Mechanizmu w kontekście jego nowego budżetu w ramach Wieloletnich Ram Finansowych (2021 – 2027) oraz dodatkowych środków z instrumentu NextGeneration EU, w szczególności w zakresie rozwoju rescEU (dodatkowej strategicznej rezerwy zasobów ochrony ludności na poziomie europejskim).

Państwa miały okazję wstępnie zadeklarować chęć rozwoju poszczególnych zasobów rescEU spośród obszarów uznanych za priorytetowe: medycznych, zasobów gaszenia pożarów lasów z powietrza oraz CBRN (zasobów na wypadek zdarzeń związanych z zagrożeniami chemicznymi, biologicznymi, radiacyjnymi lub nuklearnymi).

Polska wyraziła wstępne zainteresowanie rozwojem zasobów rescEU CBRN zarówno w obszarze zdolności dekontaminacji, rozpoznania, nadzoru i monitorowania skażeń, jak i laboratoriów mobilnych oraz zapasów magazynowych na wypadek zdarzeń CBRN.

Unijny Mechanizm Ochrony Ludności odegrał istotną rolę we wsparciu państw unijnych i pozaunijnych, dotkniętych pandemią koronawirusa. Od początku kryzysu COVID-19, z państw UE, innych krajów oraz organizacji międzynarodowych wpłynęło ponad 70 wniosków o pomoc. W tym kontekście uczestnicy wydarzenia mogli podzielić się przemyśleniami na temat reagowania Mechanizmu w kontekście globalnym. Dyskusja dotyczyła między innymi możliwości ulepszenia koordynacji międzysektorowej, zacieśnienia powiązań z przedstawicielstwami UE w państwach trzecich oraz takiego rozwoju Mechanizmu, który przyniósłby korzyści zarówno administracyjne, finansowe, jak i środowiskowe.

Na koniec spotkania swój program prac na najbliższe miesiące przedstawiła delegacja ze Słowenii, która 1 lipca br. obejmuje półroczne przewodnictwo w Radzie UE.


Opracowanie: Biuro Współpracy Międzynarodowej KG PSP
Zdjęcia: Artur Kowalczyk / Przegląd Pożarniczy

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}