W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ćwiczenia zgrywające z zakresu dowodzenia i łączności

08.08.2023

Grupa strażaków stoi na tle samochodów i namiotu PSP

W dniach 7 – 8 sierpnia 2023 r., na terenie powiatu ostrowskiego (woj. mazowieckie), przeprowadzone zostały ćwiczenia zgrywające z udziałem 5 samochodów dowodzenia i łączności (SDŁ) z województw: mazowieckiego (2), podkarpackiego, podlaskiego i wielkopolskiego oraz ich obsad, wchodzących w skład Centralnego Odwodu Operacyjnego formowanego przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.

Celem ćwiczeń było:

  • zagwarantowanie łączności radiowej Państwowej Straży Pożarnej, w tym pod kątem emisji cyfrowej,
  • wykorzystanie dedykowanego narzędzia do zarządzania zasobami (Mission Menager)
  • oraz zrealizowanie przekazu obrazu z trzech oddzielnych miejsc akcji od kierujących działaniem ratowniczym (KDR) na poziomie taktycznym do kierującego działaniem ratowniczym (KDR) na poziomie strategicznym.

Zgodnie z wytycznymi poszczególnych KDR zrealizowano łączność radiową w ramach sieci dowodzenia i współdziałania (KDW), w oparciu o Radiowe Sieci Retransmisyjne (RSR), zapewniając tym samym możliwość komunikowania się z radiotelefonów użytkowanych przez ratowników na całym obszarze ćwiczeń, w terenie trudnodostępnym i zalesionym. Uruchomiono również Kierunki Operacyjne (KO) do współpracy sztabu ze stanowiskami kierowania (SK) PSP, zrealizowano łączność dla dowódców odcinków bojowych w oparciu o kanały ratowniczo-gaśnicze (KRG), a także zorganizowano łączność ze statkami powietrznymi w oparciu o Krajową Sieć Współdziałania ze Statkami Powietrznymi (KSWL).

Zrealizowano przekaz obrazu z bezzałogowych statków powietrznych, tzw. kamer sportowych, kamer podhełmowych, kamer robotów, tabletów i telefonów, w oparciu o dedykowane rozwiązanie do streamingu obrazu z poszczególnych SDŁ.

Jak wspomniano wcześniej wykorzystano również walory aplikacji Mission Manager do zarządzania zasobami, które to narzędzie używane jest podczas akcji ratowniczych PSP poza granicami kraju.

Ćwiczenia były też doskonałym poligonem do współdziałania pomiędzy poszczególnymi województwami, wskazania KDR-om możliwości technicznych SDŁ i ich wykorzystania w działaniach operacyjnych. Ponadto, stworzyły warunki do podzielenia się wzajemnie wiedzą, w tym ekspercką, prezentacją kierunków dalszego rozwoju teleinformatycznego PSP oraz wdrażanych w najbliższym czasie zmian systemowych, w tym pod kątem rozpoczęcia działań przez KG PSP celem opracowania standardów wyposażenia samochodów dowodzenia i łączności w PSP.

 

Opracowanie: Biuro Planowania Operacyjnego KG PSP
Zdjęcia: Wydział Prasowy oraz Biuro Planowania Operacyjnego KG PSP

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}