Delegacja Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych uczciła pamięć zmarłych strażaków
29.10.2024
Za kilka dni nadejdzie listopad, miesiąc szczególnej refleksji i pamięci o naszych zmarłych. W tym okresie w sposób szczególny wspominamy tych, których nie ma już wśród nas – bliskich, przyjaciół oraz współpracowników. Wierzymy, że pamięć o nich żyje, dopóki pozostają w naszych sercach.
Szczególną pamięcią otaczamy również Strażaków, którzy poświęcili swoje życie w służbie innym, realizując słowa przysięgi: „...ślubuję być odważnym i mężnym w ratowaniu zagrożonego życia ludzkiego oraz wszelkiego mienia – nawet z narażeniem życia...”.
We wtorek, 29 października, delegacja Państwowej Straży Pożarnej pod przewodnictwem nadbryg. dr. inż. Mariusza Feltynowskiego wraz z przedstawicielami Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP na czele z Panem Edwardem Siarka, wiceprezesem Zarządu Głównego ZOSP RP, oddali hołd strażakom spoczywającym na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.
Światełko pamięci zapalono również na mogiłach strażaków, którzy spoczywają na Cmentarzu Północnym w Warszawie.
Symbole pamięci
1 listopada każdego roku wspominamy osoby, których nie ma już wśród nas. Wszystkich, którzy żyli przed nami, naszych bliskich, przyjaciół, rodziców, krewnych, znajomych. Stawiamy na ich grobach kwiaty oraz zapalamy znicze.
Pamiętamy również i wspominamy zmarłych strażaków, którzy służyli w imię hasła „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek” oraz zapisali się w kartach historii m. in. walcząc o niepodległość Polski w 1918 roku, broniąc niepodległości Ojczyzny w latach 1919-1920. Po niespełna 20 latach wolności strażacy ponownie walczyli w kampanii wrześniowej 1939 roku oraz zawiązali konspiracyjny Strażacki Ruch Oporu „Skała”.
Zasłużonym pożarnikom poświęcony jest przewodnik po warszawskich nekropoliach: Cmentarzu Wojskowym oraz Cmentarzu Powązkowskim, który znajdziecie Państwo pod tekstem.
W przewodniku znajdują się informacje m. in. na temat pionierów polskiego pożarnictwa, takich jak: komendant Warszawskiej Straży Ogniowej płk sztabu Urban Majewski, inż. Józef Tuliszkowski, dh Bolesław Chomicz czy wielki patriota oraz bohaterski komendant Warszawskiej Straży Ogniowej kpt. Józef Hłasko.
W przewodniku ujętych jest kilkadziesiąt nazwisk związanych z ochroną przeciwpożarową, w tym komendanci główni straży pożarnych, funkcjonariusze Komendy Głównej Straży Pożarnych, Komend Wojewódzkich Straży Pożarnych, Wyższej Oficerskiej Szkoły Pożarniczej, Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, Stołecznej Komendy Straży Pożarnych i Komendy Miejskiej PSP m. st. Warszawy.
Opracowanie: Wydział Prasowy KG PSP
Zdjęcia: sekc. Krzysztof Pisz
Materiały
Powązki przewodnik po grobach zasłużonych pożarników 2024Powazki_przewodnik_po_grobach_zasluzonych_pozarnikow_pazdziernik_2024.pdf 1.62MB