W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Egzamin na nurka instruktora w Ośrodku Szkolenia w Bornem Sulinowie Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie

22.09.2023

Na zdjęciu widać lódź na wodzie z napisem Państwowa Straż Pożarna oraz grupą strażaków na pokładzie.

W dniach 20-21.09.2023 r. w Ośrodku Szkolenia w Bornem Sulinowie Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie, odbył się egzamin dopuszczający do szkolenia teoretycznego i praktycznego na stopień nurka instruktora.

Egzamin przeprowadziła komisja egzaminacyjna powołana przez komendanta głównego Państwowe Straży Pożarnej. Do egzaminu przystąpiło dwóch kandydatów, z Komendy Miejskiej  PSP w Piotrkowie Trybunalskim, woj. łódzkie oraz KP PSP Świebodzin, woj. lubuskie.

Egzamin teoretyczny został przeprowadzony w formie testu złożonego z 30 zadań egzaminacyjnych zamkniętych, wielokrotnego wyboru. Wszyscy kandydaci uzyskali wymaganą procentową liczbę poprawnych odpowiedzi i tym samym zostali dopuszczeni do części praktycznej egzaminu.

Część praktyczna egzaminu odbyła się na przygotowanych stanowiskach ćwiczeń z zakresu ratownictwa wodnego na jeziorze Pile, należących do Ośrodka Szkolenia w Bornem Sulinowie Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie. Kandydaci mieli do wykonania zadania, zgodne z „Zasadami organizacji ratownictwa wodnego w KSRG” zatwierdzonymi przez komendanta głównego PSP w grudniu 2020 r.

  1. Część pierwsza egzaminu praktycznego składa się z elementów:
  • Przepłynięcie, w sprzęcie nurkowym na wskazanej głębokości wzdłuż liny poręczowej pod wodą, dystansu min. 15 m bez płetw z zachowaniem pływalności,
  • Przepłynięcie, w sprzęcie nurkowym na wskazanej głębokości wzdłuż liny poręczowej pod wodą, dystansu min. 15 m bez maski z zachowaniem pływalności,
  • przepłynięcie do tyłu, w sprzęcie nurkowym na wskazanej głębokości wzdłuż liny poręczowej pod wodą, dystansu min. 5 m z zachowaniem pływalności,
  • przepłynięcie poprawną techniką, w sprzęcie nurkowym na wskazanej głębokości wzdłuż liny poręczowej pod wodą, dystansu min. 15 m stosując metodę pływania „żabka”,
  • strzelić boję dekompresyjną w czasie krótszym niż 90 sekund z zachowaniem  pływalności,
  • wykonać procedurę zakręcania zaworów w zestawie dwubutlowym ze zdjęciem maski pełnotwarzowej i przejście na automat zapasowy. Procedurę wykonuje się na wskazanej głębokości w toni wodnej.
  • wydobyć na powierzchnię z głębokości 20 metrów nieprzytomnego nurka z prędkością wynurzania 10 m/min i zatrzymania się na 5 metrach przez 1 minutę.
  1. Część druga egzaminu praktycznego składa się z następujących elementów:
  • zaplanowania i przeprowadzenia nurkowania na głębokość w zakresie od 40 do 50 metrów przy linie opustowej z czasem dennym minimum 5 minut z zachowaniem dyscypliny przeprowadzenia przystanków dekompresyjnych.

 

Komisja egzaminacyjna dokonała oceny poprawności wykonania zadań przez poszczególnych kandydatów. W wyniku analizy członkowie komisji egzaminacyjnej stwierdzili, że wszyscy kandydaci zadania wykonali w sposób prawidłowy i tym samym zdali egzamin dopuszczający do szkolenia teoretycznego i praktycznego na stopień nurka instruktora.

Nad poprawnym wykonaniem poszczególnych zadań przez kandydatów, czuwali doświadczeni nurkowie instruktorzy PSP, którzy swoją wiedzę i doświadczenie przekazują prowadząc centralne szkolenia specjalistyczne z zakresu ratownictwa wodnego.

Opracowanie i zdjęcia: kpt. Grzegorz Pielacha Biuro Edukacji KG PSP

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}