W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jubileusz 150 lat istnienia Krakowskiej Straży Pożarnej uczczono podczas Wojewódzkich Obchodów Dnia Strażaka w Krakowie

25.05.2023

Na scenie stoją strażacy i osoby cywilne, strażacy salutują,. na dole napis na czerwonym tle Jubileusz 150-lecia Krakowskiej Straży Pożarnej

25 maja 2023 roku odbyła się ważna uroczystość dla wszystkich małopolskich strażaków. Tego dnia obchodzono wojewódzki Dzień Strażaka połączony z jubileuszem 150-lecia Krakowskiej Straży Pożarnej, którego współorganizatorami były Komenda Wojewódzka PSP w Krakowie, Komenda Miejska PSP w Krakowie oraz Szkoła Aspirantów PSP w Krakowie.

Wspólnie ze strażakami i pracownikami cywilnymi Państwowej Straży Pożarnej oraz druhami Ochotniczych Straży Pożarnych udział w uroczystości wziął komendant główny Państwowej Straży Pożarnej generał brygadier Andrzej Bartkowiak.

Uroczyste obchody rozpoczęto mszą świętą w Bazylice Mariackiej w Krakowie, odprawioną w intencji strażaków i ich rodzin. Główne uroczystości odbyły się na Rynku Głównym w Krakowie. Sygnałem do rozpoczęcia apelu był tradycyjnie odegrany hejnał mariacki w wykonaniu str. Jakuba Imielskiego. Równocześnie z Wieży Ratuszowej ratownicy wysokościowi PSP rozwinęli flagę jubileuszową 150–lecia Krakowskiej Straży. Wartym podkreślenia jest fakt, że budynek Wieży Ratuszowej, jako pozostałość średniowiecznego ratusza miejskiego, jest również niemym świadkiem historii łączącym to miejsce z Krakowską Strażą Pożarną, która właśnie w Ratuszu miała swoją pierwszą siedzibę.

Podczas uroczystości wręczono wyróżniającym się strażakom PSP i druhom OSP odznaczenia prezydenta RP, w tym Krzyże Zasługi, Krzyże Świętego Floriana, Medale za Długoletnią Służbę; nagrody i Odznaki „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” przyznane przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji; odznaczenia Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP: Złoty Znak Związku, Medale za Zasługi dla Pożarnictwa a także nagrody i Dyplomy Komendanta Głównego PSP.  Ponadto, szerokie grono funkcjonariuszy PSP odebrało awanse na wyższe stopnie służbowe.

Po zakończonej ceremonii wyróżnień i awansów, komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie st. bryg. Paweł Knapik przedstawił rys historyczny Krakowskiej Straży Pożarnej (dostępny w załączniku poniżej), której piękny jubileusz 150 lat istnienia, celebrowano podczas obchodów oraz wręczył zasłużonym dla krakowskiej ochrony przeciwpożarowej okolicznościowe medale.

Komendant główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Andrzej Bartkowiak w przemówieniu okolicznościowym zwrócił się do zebranych słowami:
„Dziękuję, że mogę dziś być w tym pięknym, królewskim mieście Krakowie, żeby podziękować za historię pożarnictwa…  Szanowni Państwo, 608 tys. zdarzeń w 2022 r. to swoisty rekord, ale daliśmy radę, ponieważ jesteśmy świetnie przygotowani i zorganizowani, ponieważ mamy taką tradycję – 200 lat i więcej doświadczenia w służbie i ratowaniu, którymi dzielimy się ze światem podczas naszych międzynarodowych akcji ratowniczych, między innymi ostatnio w Czechach z Polską Policją oraz w Turcji, gdzie w sposób profesjonalny uratowaliśmy 12 osób… 30 lat Państwowej Straży Pożarnej oraz 200 lat i więcej Ochotniczych Straży Pożarnych daje taki efekt, że jesteśmy jedną z najlepszych formacji ratowniczych na świecie!".

"Gratuluję wszystkim odznaczonym, wyróżnionym i awansowanym ale chciałbym też podziękować Waszym rodzinom, bo żeby móc dobrze służyć Polsce, naszej kochanej ojczyźnie, musimy mieć spokój i miłość w domu i tego Państwu serdecznie życzę, niech św. Florian nas prowadzi w życiu prywatnym i służbowym!” - dodał na zakończenie komendant głóny PSP.

Zwieńczeniem uroczystości była defilada pododdziałów pieszych oraz pojazdów będących na wyposażeniu jednostek Państwowej i Ochotniczych Straży Pożarnych z województwa małopolskiego.

Swoją obecnością podczas uroczystości zaszczycili: senator RP Pan Andrzej Pająk, konsul generalny Ukrainy w Krakowie Pan Wiaczesław Wojnarowśkyj, konsul honorowy Malty w Krakowie Pani Agnieszka Kamińska, wojewoda małopolski Pan Łukasz Kmita, prezydent Miasta Krakowa prof. Jacek Majchrowski, wicemarszałek województwa małopolskiego dh Łukasz Smółka członek Zarządu Głównego ZOSP RP, doradca prezydenta RP Pan Piotr Nowacki, komendanci wojewódzcy PSP oraz komendanci szkół PSP oraz szerokie grono przedstawicieli służb i instytucji współpracujących.

 

Opracowanie: Wydział Prasowy KG PSP
Zdjęcia: sekc. Marcin Kulpa KM PSP Kraków, asp. Dominik Ryba KM PSP Tarnów

Materiały

Historia krakowskiej straży pożarnej​_ maj 2023
Historia​_Krakowskiej​_Straży​_Pożarnej​_2023.docx 0.03MB

Zdjęcia (26)

{"register":{"columns":[]}}