W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kolejny pakiet wsparcia Ukrainy przez PSP w ramach programu Polska Pomoc

26.07.2023

Logotyp programu i napis polska pomoc w kolorze białym na czerwonym tle

24 lipca 2023r. Państwowa Straż Pożarna rozpoczęła 3-letni projekt z Państwową Służbą Ratowniczą Ukrainy pn. "Poprawa efektywności działań Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej poprzez podniesienie kompetencji kadry zarządzającej, doskonalenie umiejętności technicznych członków grupy oraz rozbudowę centrum treningowego – poligonu grupy”. 

Koncepcja realizowana jest w ramach polskiej współpracy rozwojowej i ma na celu wsparcie ukraińskiej państwowej służby ratowniczej, w szczególności MRC Ukrainy (Materials Research Center), która w swojej strukturze posiada ciężką grupę poszukiwawczo-ratowniczą, przeznaczoną do działań zarówno po katastrofach na obszarze Ukrainy, jak i poza jej granicami. 

Projekt jest kontynuacją wieloletniej współpracy pomiędzy Państwową Strażą Pożarną,
a MRC Ukrainy, która polegała m.in. na wsparciu USAR Ukraine przez PSP w 2014 i 2019 roku
w procesie przygotowania do certyfikacji międzynarodowej według standardów Międzynarodowej Grupy Doradczej ds. poszukiwania i ratownictwa INSARAG, działającej
w ramach ONZ. 

Jednym z pierwszych działań jest przyjęcie delegacji przedstawicieli Państwowej Służby Ratowniczej Ukrainy, którzy w dniach 24-28 lipca odbywają wizytację w Komendzie Głównej PSP oraz na poligonie USAR Poland w Gdańsku.

Podczas spotkania omawiane są kwestie dotyczące: 

  • przewidzianych działań w rozbiciu na 3 lata w przedmiotowego projektu, 
  • ewaluacji poziomu przygotowania grupy do prowadzenia działań poza granicami kraju w oparciu o wyniki raportu zewnętrznej recertyfikacji INSARAG z września 2019 r., 
  • oceny stanu aktualnego poligonu ratowniczego USAR Ukraine oraz możliwości jego rozbudowy w oparciu o wypracowany projekt techniczny i uwarunkowania lokalne rozbudowy,
  • wykonania planu rozbudowy. 

W ramach projektu planowana jest również organizacja profesjonalnych szkoleń
z zakresu organizacji działań poszukiwawczo-ratowniczych, technik ratowniczych, a także wykorzystania sprzętu, który wesprze działania ratowników na miejscu zdarzenia.

Warto również podkreślić, że jednym z kluczowych działań, a być może najbardziej istotnym jest modernizacja centrum treningowego - poligonu Grupy, który umożliwi w przyszłości realistyczne symulacje różnorodnych sytuacji kryzysowych i doskonalenie umiejętności w kontroli skomplikowanych scenariuszy. 

Dzięki wieloletniemu rozwojowi, jaki przeszła przez 30 lat istnienia Państwowa Straż Pożarna, obecnie możemy angażować się w działania mające na celu rozbudowę systemów ratowniczych w innych rozwijających się krajach. Pomagamy, bo kochamy to robić.

O postępach i osiągnięciach projektu będziemy informować na bieżąco. Trzymajcie kciuki za powodzenie inicjatywy!

 

Opracowanie: mł. bryg. Jakub Siczek, BPO KG PSP
Zdjęcia: st. bryg. Dariusz Kurowski, bryg. Maciej Sapieha, kpt. Tomasz Banaczkowski

Zdjęcia (11)

{"register":{"columns":[]}}