W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kongres Bezpieczeństwa Dziedzictwa „Nowoczesne Technologie w służbie ochrony dóbr kultury” z udziałem funkcjonariuszy PSP

01.06.2023

Prezentacja zastępcy komendanta głównego PSP

W dniach 30.05-02.06. 2023 r. w Gdyni odbywa się I Kongres Bezpieczeństwa Dziedzictwa organizowany przez Akademię Marynarki Wojennej, który został objęty patronatem honorowym Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej przez gen. brygadiera Andrzeja Bartkowiaka.

Uczestnikami Kongresu są funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej z Komendy Głównej PSP wraz z zastępcą komendanta głównego PSP  – nadbryg. dr. inż. Adamem Koniecznym, funkcjonariusze Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie i Komendy Wojewódzkiej PSP we Wrocławiu, funkcjonariusze i pracownicy Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie i Centrum Naukowo-Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej – Państwowego Instytutu Badawczego w Józefowie oraz pracownik Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach.

1 czerwca 2023 r. zastępca komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej – nadbryg. dr inż. Adam Konieczny podczas swojego wystąpienia pt. Ochrona dziedzictwa kulturowego w obliczu współczesnych zagrożeń, przedstawił zagadnienia dotyczące roli PSP w ochronie dziedzictwa kulturowego w wymiarze krajowym i międzynarodowym, trwających prac w tym zakresie, a także zadań, które PSP już realizuje w ramach założeń do projektowanej ustawy o ochronie ludności oraz o stanie klęski żywiołowej. Nadbryg. dr inż. Adam Konieczny wystąpił w panelu "Bezpieczeństwo dziedzictwa kulturowego w konfliktach zbrojnych i sytuacjach kryzysowych". Panel współtworzyli także: ppłk Paweł Nawarycz z Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa w Ministerstwie Obrony Narodowej, st. bryg. w st. sp. dr hab. inż. prof. AszWoj Dariusz Wróblewski z Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego w Akademii Sztuki Wojennej, dr Katarzyna Góralczyk dyrektor Instytutu Bezpieczeństwa Dziedzictwa i współorganizatorska kongresu. Wszystkie wystąpienia w tym panelu dotyczyły aktów prawnych związanych z ochroną dziedzictwa kulturowego, a także projektu ustawy o ochronie ludności oraz o stanie klęski żywiołowej, będącej odpowiedzią na potrzebę współdziałania między resortami MON, MSWiA oraz MKiDN. Ustawa ta ma również usankcjonować prawnie ochronę dziedzictwa kulturowego wśród zadań ochrony ludności w czasie pokoju i zadań obrony cywilnej w stanach nadzwyczajnych i w czasie wojny.

Podczas Kongresu został podpisany list intencyjny o współpracy pomiędzy Rektorem AMW w Gdyni a komendantem SA PSP w Krakowie, obejmujący następujący zakres:

1) współdziałanie w zakresie prowadzenia studiów podyplomowych w obszarze ochrony dziedzictwa kultury w sytuacjach kryzysowych, realizowanych dla żołnierzy i osób cywilnych;

2) współdziałanie w opracowaniu i realizacji programów szkoleniowych, mających na celu przygotowanie przedstawicieli środowisk cywilnych i wojskowych do realizacji zadań w obszarze ochrony dóbr kultury na wypadek konfliktu zbrojnego i sytuacji kryzysowych;

3) obopólne szkolenie kadry dydaktycznej z zakresu ochrony dziedzictwa kultury;

4) prowadzenie analiz, badań i konsultacji w celu wypracowania optymalnych rozwiązań z obszarze bezpieczeństwa dóbr kultury oraz rozwijania programów szkoleniowych na rzecz ochrony dziedzictwa kultury;

5) koordynacja działań komunikacyjnych i promocyjnych

6) współdziałanie przy organizacji konferencji naukowych, seminariów i warsztatów poświęconych bezpieczeństwu dóbr kultury;

7) współdziałanie w obrębie działalności wydawniczej opracowań naukowych i dydaktycznych dotyczących ochrony dziedzictwa kultury.

Swoje wystąpienia mają również: bryg. mgr inż. Marek Chwała, st. kpt. dr Artur Luzar, st. kpt. mgr Paweł Serwatka, bryg. mgr inż. Tomasz Janecki, st. bryg. w st. spocz. dr inż. Robert Wolański oraz bryg. mgr Jacek Smyczyński z SA PSP w Krakowie, st. bryg. dr hab. inż. Jacek Zboina i dr Monika Wyszomierska z CNBOP-PIB w Józefowie, bryg. dr hab. inż. Bożena Kukfisz, kpt. inż. Mateusz Banaś i dr inż. Danuta Siuta z SGSP w Warszawie, dr Paweł Karol Gąsiorczyk z Centralnego Muzeum Pożarnictwa oraz st. str. Karolina Jaworska z Komendy Głównej PSP.

W kongresie uczestniczą także zastępca komendanta wojewódzkiego we Wrocławiu st. bryg. mgr inż. Bogusław Brud, funkcjonariusze Komendy Głównej PSP – bryg. dr inż. Sławomir Kukfisz i mł. bryg. Alicja Zakrzewska. Trzeci dzień kongresu to ćwiczenia praktyczne, które zostały przygotowane przez funkcjonariuszy SAPSP w Krakowie  st. kpt. Pawła Serwatkę - kierownik ćwiczeń,  bryg. Tomasza Janeckiego, bryg. Jacka Smyczyńskiego - zespół rozjemców,  st. kpt. Tomasza Matysa, asp. Sławomira Kocóra - zespół pozoracji. Ćwiczenia zostały zorganizowane we współpracy z Muzeum Marynarki Wojennej, Komendą Miejską PSP w Gdyni oraz Delegaturą Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej w Gdyni.

Zdjęcia: bryg. Sławomir Kukfisz, st. str. Karolina Jaworska

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}