W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Krajowe ćwiczenia ratownicze „IGNIS 2025”

15.10.2025

Grafika przedstawiająca logo ćwiczeń Ignis 2025. Kształt województwa świętokrzyskiego z hełmem strażackim, grafiką fabryki z kominami oraz napis Ignis 2025.

W dniach 15 - 16 października 2025 r. na terenie powiatów buskiego i staszowskiego będą realizowane krajowe ćwiczenia ratownicze centralnego odwodu operacyjnego krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego pod kryptonimem „IGNIS 2025”. Służby będą ćwiczyć na Zakładzie Chemicznym w Dobrowie (pow. buski) oraz na terenie zakładu Enea Elektrownia Połaniec (pow. staszowski). Na terenie powiatu staszowskiego w związku ze zwiększonym ruchem pojazdów pożarniczych mogą wystąpić utrudnienia w ruchu drogowym.

Ćwiczenia są przeprowadzone na terenie powiatów buskiego i staszowskiego. Epizody ćwiczebne ulokowane zostaną na terenie zakładów dużego i zwiększonego ryzyka wystąpienia poważnej awarii przemysłowej w Dobrowie (pow. buski) oraz Połańcu (pow. staszowski). Na czas ćwiczeń w Staszowie na Placu Targowym powstanie obozowisko strażackie. W związku z dwudniowymi ćwiczeniami należy spodziewać się wzmożonego ruchu pojazdów ratowniczych oraz możliwych utrudnień w ruchu drogowym.
W działania zaangażowane będą siły i środki Państwowej Straży Pożarnej z województw: małopolskiego, podkarpackiego, śląskiego i świętokrzyskiego oraz Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie. Zaangażowane będą również lokalne jednostki ochotniczych straży pożarnych z terenu powiatów staszowskiego i buskiego.

Ważnym elementem dwudniowych ćwiczeń będzie także koordynacja i współdziałanie z innymi służbami i instytucjami, w tym: Zakładową Służbą Ratowniczą Zakładu Chemicznego w Dobrowie, Elpoż Centrum Ratownictwa i Ochrony Ppoż., Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego, Grupą Ratownictwa Kielce PCK, Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Radomiu, Policją, Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz przedstawicielami administracji rządowej i samorządowej.

W ćwiczeniach weźmie udział ponad 510 osób oraz około 170 pojazdów.

W związku ze wzmożonym ruchem pojazdów pożarniczych i mogących wystąpić z tego tytułu utrudnień, Komenda Wojewódzka PSP w Kielcach prosi mieszkańców o wyrozumiałość i zachowanie szczególnej ostrożności w rejonach ćwiczeń. Jednocześnie dziękujemy za wsparcie i współpracę w działaniach na rzecz bezpieczeństwa publicznego.

 

 

Opracowanie: st. kpt. Marcin Bajur KW PSP Kielce
Grafika: KW PSP Kielce

{"register":{"columns":[]}}