W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Krajowe ćwiczenia ratownicze "Lubuskie Żywioły 2023"

30.03.2023

Baner z napisem Lubuskie Żywioły z logo ćwiczeń oraz PSP

W dniach 28-30 marca 2023 r. zgodnie z Rozkazem Komendanta Głównego PSP gen. brygadiera Andrzeja Bartkowiaka oraz przy współudziale wojewody lubuskiego organizowane były przez lubuskiego komendanta wojewódzkiego PSP krajowe ćwiczenia ratownicze.

Głównym celem ćwiczeń krajowych była ocena przygotowania sił i środków centralnego odwodu operacyjnego KSRG do realizacji działań specjalistycznych w zakresie ratownictwa chemicznego w tym radiacji, ratownictwa technicznego, wysokościowego, wodno-nurkowego oraz działań poszukiwawczych.

Równolegle, w ramach krajowych ćwiczeń ratowniczych realizowane było wojewódzkie ćwiczenie z zakresu radiacji organizowane przez wojewodę lubuskiego.

Wielowątkowe ćwiczenia ratownicze zakładały 17 scenariuszy zdarzeń wypadkowych w tym 4 łączące działania grup ratowniczych. Działania obejmowały zakres ratownictwa chemicznego w tym działania w zakresie radiologii, ratownictwa wodnego, wysokościowego, technicznego oraz działania poszukiwawcze. Ćwiczenia zakładały doskonalenie współdziałania wielu służb ratowniczych: Straży Pożarnej, Wojska Polskiego, Policji, Państwowego Ratownictwa Medycznego, WIOŚ, WSSE, Lasów Państwowych oraz Państwowej Agencji Atomistyki.

Łącznie w ćwiczeniach wzieło udział ponad 350 funkcjonariuszy PSP oraz ponad 400 osób
z pozostałych instytucji. Ćwiczenia trwały od 28 marca do 30 marca 2023 r. na terenie poniemieckiej fabryki broni i amunicji DAG Alfred Nobel Krzystkowice / Nowogród Bobrzański powiat zielonogórski.

Dzięki ciągłemu rozwojowi PSP w Polsce doskonale wiadomo, że niektórych umiejętności nie da się wypracować bez ćwiczeń w jak najbardziej prawdziwych warunkach. Dlatego też strażacy ćwiczą zdarzenia, które są trudne lub zdarzają się niezwykle rzadko.

Życzymy sobie pełnej gotowości do działań w razie zaistnienia nietypowych, wymagających zdarzeń, a taką da się osiągnąć jedynie systematycznymi ćwiczeniami, to właśnie z nich płynie największa nauka i doświadczenie na przyszłość.

30.03.2023 r. (czwartek)

To dzień w którym kontynuowano realizację kolejnych epizodów m. in. takich jak: wybuch gazu w budynku socjalnym na terenie zakładu produkcyjnego, gdzie zawalił się dwukondygnacyjny obiekt; zawalenie się podczas prac remontowych mostu betonowego nad przepływającą rzeką na którym znajdował się samochód osobowy z 3 osobami, czyli kolejne działania ratownicze w stosunku do osób, które nagle znalazły się pod wodą, ziemią lub gruzami. W tego typu zdarzeniach brały udział Specjalistyczne Grupy Poszukiwawczo-Ratownicze lub Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego. Strażacy z Grup Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego mieli również sporo pracy, podczas neutralizacji substancji niebezpiecznych. Udało się bezpiecznie usunąć zagrożenie w postaci odpadów chemicznych zgromadzonych w 2 mogilnikach, których likwidacja rozpoczęła tegoroczne ćwiczenia „Lubuskie Żywioły 2023”.

To także dzień zakończenia krajowych ćwiczeń ratowniczych, którego dokonał lubuski komendant wojewódzki PSP st. bryg. Patryk Maruszak obecny w bazie operacji w Nowogrodzie Bobrzańskim wraz ze st. bryg. Jackiem Zalechem dyrektorem Biura Planowania Operacyjnego KG PSP oraz pozostałymi przedstawicielami wspomnianych wcześniej instytucji. Wspólnie podziękowali wszystkim strażakom za wysiłek i zaangażowanie.

Każde ćwiczenia bezwzględnie muszą zostać omówione po jego zakończeniu. Uczestnicy powinni wiedzieć w jakim miejscu i gdzie popełnili błędy. Krajowe ćwiczenia ratownicze to także utrwalanie prawidłowych odruchów. Zachowania poprawne, właściwe, również należy omawiać, aby były w przyszłości powtarzane przez ratowników. Podsumowanie to doskonały czas na zgłaszanie swoich pytań i omówienie scenariuszy ćwiczenia ze wszystkich pojawiających się stron – instruktorów, rozjemców, uczestników, pozorantów jak również obserwatorów.

29.03.2023 r. (środa)

Ćwiczenia rozpoczęto od podjęcia próby neutralizacji niebezpiecznych odpadów, którą przerwał wypadek z udziałem dużej liczby poszkodowanych znajdujących się w strefie skażonej związkami radioaktywnymi. Zaistniały epizody związane z ratowaniem osób potrzebujących pomocy zarówno na wysokościach jak i zasypanych pod ziemią. Wiele wezwań dotyczyło osób, które z różnych przyczyn znalazły się pod wodą. Ciężka praca nie ominęła również Specjalistycznych Grup Ratownictwa Wysokościowego, Technicznego a także Grup Poszukiwawczo-Ratowniczych, które wraz z czworonożnymi partnerami szukały osób zaginionych w pobliskich lasach. Walka z ogromną ilością danych niezbędnych do zarządzania na poziomie sztabu, wiązała się również z rozwiązywaniem problemów z przekazem medialnym. Po kilku godzinach ciężkich zmagań, działania zakończono sukcesem a siły i środki udały się do kolejnych epizodów realizowanych w nocy.

28.03.2023 r. (wtorek)

Zgodnie z realizacją scenariusza ćwiczeń, po wydaniu decyzji lubuskiego komendanta wojewódzkiego PSP o godz. 14.30 rozpoczął pracę sztab zarządzający zdarzeniem. Celem pracy sztabu jest neutralizacja znalezionych na terenie poniemieckiej fabryki broni i amunicji w pobliżu Nowogrodu Bobrzańskiego materiałów niebezpiecznych, w postaci niezidentyfikowanych substancji zmagazynowanych w 2 mogilnikach. Podczas spotkania zespołu sztabowego omówiono zaistniałą sytuację, zaprezentowano możliwości poszczególnych służb i instytucji realizujących zadanie oraz podjęto decyzję w sprawie dalszych działań.

27.03.2023 r. (poniedziałek)

Zgodnie z scenariuszem ćwiczeń w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się spotkanie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Przewodniczący Zespołu Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak, po zapoznaniu z zaistniałym zdarzeniem wynikającym z tła operacyjnego wprowadzającego w ćwiczenia, podjął decyzję o konieczności likwidacji zagrożenia wyznaczając Państwową Straż Pożarną jako służbę wiodącą w zakresie organizacji działań ratowniczych. Lubuski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Patryk Maruszak podjął decyzję o zwołaniu na dzień 28 marca 2023 r. sztabu akcji.

 

Opracowanie: Wydział Prasowy KG PSP

Zdjęcia: bryg. Karol Kierzkowski; bryg. Tomasz Traciłowski; st. kpt. Paweł Krótki; mł. kpt. Łukasz Nowak; asp. Maciej Krysiński; asp. Jan Połacik; str. Arkadiusz Sosnowski

Zdjęcia (121)

{"register":{"columns":[]}}