W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Krajowe ćwiczenia ratownicze „OPOLSKIE 2021” [aktualizacja 21.10.2021]

19.10.2021

Zdjęcie pamiątkowe uczestników ćwiczeń, na tle pojazdów pożarniczych

21.10.2021

Scenariusze, które zostały przygotowane przez organizatorów ćwiczeń zakładały m.in. produkcję substancji psychoaktywnych i produkcję tzw. „brudnej bomby”, wybuch w części obiektu fortu, który uległ zawaleniu przysypując osoby znajdujące się w nim, wypadek autobusu przewożącego dzieci z cysterną kolejową przewożącą substancje niebezpieczne. Kolejnym z założeń było zawalenie się jednego z budynków kompleksu wypoczynkowo-zdrojowego, gdzie przysypanych zostało 35 osób. Awarię i pożar w zakładzie produkcyjnym BioAgra w następstwie czego zostały poszkodowane osoby pracujące na instalacji, następnie zawalenie się wiaduktu i przysypanie gruzem osób znajdujących się w samochodach. Kolejny z epizodów zakładał wywrócenie się łodzi z 30 osobami na Jeziorze Nyskim. Na zalanym kamieniołomie w Nadziejowie scenariusz zakładał upadek z wysokości osób przebywających nad akwenem w wyniku czego osoby znalazły się pod wodą. Na wyrobisku w Malerzowicach doszło do wypadku samochodu dostawczego, w wyniku czego znalazł się pod wodą.

W sumie w ćwiczeniach wzięło udział blisko 400 strażaków (w tym niemal 300 ćwiczących) i prawie 100 pojazdów, a także śmigłowiec Straży Granicznej.

19.10.2021

Dziś rozpoczynają się kolejne w tym roku ćwiczenia dla sił i środków krajowego systemu ratowniczo - gaśniczego (KSRG) pod kryptonimem „Opolskie 2021”.

W dniach 19-21 października na terenie Nysy i powiatu nyskiego (woj. opolskie) przeprowadzone zostaną manewry ratownicze na poziomie specjalistycznym dla sił i środków KSRG, w tym centralnego odwodu operacyjnego z woj.: opolskiego, małopolskiego, łódzkiego i śląskiego oraz Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie i Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie.
Poza wymienionymi siłami, w ćwiczeniach udział weźmie grupa specjalistyczna z Republiki Czeskiej oraz podmioty współpracujące, między innymi: Policja, Centrum Powiadamiania Ratunkowego, Wojewódzkie i Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego, Straż Graniczna, Państwowe Ratownictwo Medyczne, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, Państwowa Inspekcja Sanitarna, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie.

Celem głównym ćwiczeń jest ustalenie stopnia przygotowania sił i środków centralnego odwodu operacyjnego KSRG do zwalczania skutków zdarzeń długotrwałych i o dużych rozmiarach powstałych w wyniku powstania gwałtownych zjawisk atmosferycznych, wymagających udziału grup specjalistycznych.

Opracowanie: Wydział Prasowy KG PSP / kpt. Łukasz Połomski zespół prasowy ćwiczeń
Zdjęcia: mł. asp. Łukasz Nowak, KW PSP w Opolu, kpt. Piotr Zwarycz, KP PSP w Tarnowskich Górach

Zdjęcia (25)

{"register":{"columns":[]}}