W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Listopadowy numer Przeglądu Pożarniczego

17.11.2022

Okładka listopadowego numeru Przeglądu Pożarniczego

Drogie Czytelniczki, drodzy Czytelnicy

Witamy okładką, która odbiega nieco stylistyką i na pierwszy rzut oka tematyką od naszego czasopisma. Jednak tylko pozornie. Bo któż z nas może dziś funkcjonować bez konta bankowego czy zakupów on-line? Wszystkich nas – czy to prywatnie, czy służbowo – dotyczy kwestia bezpieczeństwa w sieci, a tym samym zagrożenie wyłudzeniem informacji, atakiem hakerskim czy złośliwym oprogramowaniem. Norbert Tuśnio i Wojciech Wróblewski analizują temat cyberbezpieczeństwa z punktu widzenia naszej formacji. Przy okazji warto wspomnieć, że w Szkole Głównej Służby Pożarniczej ruszyły nowe studia podyplomowe – zarządzanie cyberbezpieczeństwem w sektorze publicznym.

https://www.ppoz.pl/aktualne-wydanie/index/Cyberbezpieczenstwo-w-strazy-pozarnej/idn:2685

 

Zabezpieczenie imprez masowych nie jest być może wyzwaniem codzienności w naszej formacji, lecz tematem doskonale znanym i przećwiczonym nie raz. Strażacy wiedzą, że to zadanie z gatunku długotrwałych, wymagających wielotygodniowych uzgodnień, sprawdzania obiektów, spisywania scenariuszy zdarzeń i przewidywania niemożliwego. Jednak uroczystości pogrzebowe monarchy trudno przewidzieć co do dnia i godziny, więc przygotowanie wymaga nieco innego podejścia. Jak zapewnić bezpieczeństwo tłumom ludzi i najważniejszym osobom na świecie jednocześnie, docieka Aleksandra Radlak, opisując operację niezwykłej skali – pochówek królowej Elżbiety II. Mieli w niej udział rzecz jasna i londyńscy strażacy.

https://www.ppoz.pl/czytelnia/za-granica/Pozegnanie-krolowej/idn:2684

 

Do tematów zagranicznych i bieżących należy z pewnością wybuch na moście Krymskim. Symbol potęgi Rosji, obiekt w propagandzie niezniszczalny runął niczym budowla z klocków Lego, nadszarpując przy okazji i tak już wątłą reputację Rosji. Zdarzenie ma rzecz jasna doniosły wydźwięk w czasie toczącej się wojny, ale warto na nie spojrzeć i z perspektywy strażackiej. Tematowi przygląda się Paweł Rochala, konstatując, że „atak unaocznił, jak groźne dla konstrukcji mostowych, nawet żelbetowych i przewymiarowanych, są pożary paliw płynnych i żenujący brak jakichkolwiek procedur ratowniczo-gaśniczych”.

W tym numerze żegnamy się także z cyklem artykułów „Zderzenie z naturą”. Będzie o powodziach. Czy dziś, kiedy boimy się suszy, obserwując nierzadko rzeki straszące pustymi korytami, możemy się spodziewać kataklizmu na miarę tego sprzed ćwierćwiecza? Czy też możemy spać spokojnie? Odpowiedzi szuka autorka cyklu o zagrożeniach naturalnych – Ariadna Koniuch.

Na koniec polecamy niecodzienne wywiady. Marta Giziewicz bierze w ogień pytań koordynatora ds. pomocy psychologicznej st. kpt. Jakuba Góździa. Pierwsi psycholodzy wkroczyli do straży lata temu, z czasem powstały zręby systemu pomocy psychologicznej. Strażacy coraz śmielej korzystają z takiego wsparcia, co cieszy, są jednak i tacy, którzy nie zakopali stereotypu silnego strażaka, bez prawa do bycia ludzkim. Nie warto tak myśleć, a na pewno warto skorzystać z pomocy i nie musi to być zawsze psycholog.

https://www.ppoz.pl/czytelnia/w-ogniu-pytan/Nie-chodzi-o-to-by-sie-rozsypac/idn:2683

 

Anna Sobótka przeprowadziła zaś rozmowę z gwiazdą strażackiego rapu – asp. Jackiem Lipskim „Lipenem”. Jego utwór „Nigdy nie zagaśnie”, powstały z okazji 30-lecia PSP, zrobił furorę na YouTube. Co i dlaczego wyśpiewuje strażak? Tylko u nas.

https://www.ppoz.pl/aktualne-wydanie/index/Pasja-nigdy-nie-zagasnie/idn:2686

 

Ciekawej lektury!

 

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}