W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Najnowszy numer Przeglądu Pożarniczego

20.02.2023

Okładka najnowszego numeru Przeglądu Pożarniczego

Drodzy Czytelnicy,

na początek słowa uspokojenia – strażacy nie będą się uczyli strzelać, co mogłaby sugerować nasza okładka. W tym numerze wiele o strzelaniu, ale na celownik bierzemy bezpieczeństwo strzelców i strzelnic. Ostatnie zdarzenia pokazują, że pożary w takich obiektach się zdarzają i mają nieprzewidywalny przebieg – warto więc, by strażacy uświadomili sobie, z czym się mierzą. Tym samym polecamy jako lekturę obowiązkową tekst o pożarze strzelnicy w Chrząstowicach autorstwa Łukasza Nowaka, Romana Wyszki i Pawła Prausa.

https://www.ppoz.pl/aktualne-wydanie/index/Wystrzalowa-nieostroznosc/idn:2795

Równie pouczający, ale i przerażający jest materiał Aleksandry Radlak o pożarze na krytej strzelnicy w portowym mieście Pusan w Korei Południowej (2009). Wprawdzie broń i przyzwolenie na jej użycie na pewno nie jest w naszym kraju tak powszechne, jak za oceanem, jednak nie zaszkodzi podejrzeć doświadczenia i rozwiązania, a także posłuchać porad Amerykanów, którzy w równym stopniu słyną ze sporów o posiadanie broni, co przywiązania do jej posiadania. W tajniki amerykańskiego czuwania nad bezpieczeństwem strzelania wprowadza Paweł Wolny. A krajowe rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo w „wystrzałowych obiektach” analizuje Ariadna Koniuch. Dość powiedzieć, że nie są to obiekty o szczególnych wymogach przeciwpożarowych.

https://www.ppoz.pl/aktualne-wydanie/index/Przepisy-na-strzelnicach/idn:2796

Do Ameryki podróżujemy w tym numerze jeszcze dwa razy. W pierwszym tekście czyni to Marcin Janik, jeden z uczestników delegacji polskich strażaków w Chicago, podpatrującej funkcjonowanie tamtejszego systemu ratownictwa medycznego. W drugim – Marek Wyrozębski. Pod koniec ubiegłego roku media obiegły zatrważające sceny. Kto oglądał katastroficzny film science fiction „Pojutrze”, ten nie może się oprzeć wrażeniu, że hollywoodzki scenariusz otarł się o rzeczywistość. Ludzie doświadczyli kompletnego paraliżu świata, który znali dotychczas. Temperatura zmalała w ciągu zaledwie 30 min z +6° C do –16° C, a w niektórych rejonach sięgnęła –45° C. Bilans tej meteorologicznej katastrofy sięga 70 ofiar i pokazuje po raz kolejny, że w obliczu sił przyrody nawet najlepsi ratownicy pozostają bezradni.

https://www.ppoz.pl/aktualne-wydanie/index/Epicka-zamiec/idn:2797

PP od lat stara się, by poczucie strażackiej bezradności niwelować wiedzą. Ona obniża próg stresu i czyni nas skuteczniejszymi. Z tą maksymą zapraszamy Państwa do lektury rozmowy Anny Sobótki z dyrektor Biura Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Barbarą Abramowską.

https://www.ppoz.pl/aktualne-wydanie/index/Bez-stereotypow/idn:2794

 

Udanej lektury!

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}