W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Narada szkoleniowa pionu informatycznego Państwowej Straży Pożarnej

15.12.2023

informatycy 1

W dniach 13-15 grudnia 2023 r., w miejscowości Ciche, woj. malopolskie, odbyła się narada szkoleniowa pionu informatycznego Państwowej Straży Pożarnej. Wydarzenie zgromadziło 50 przedstawicieli komend wojewódzkich oraz szkół PSP. W naradzie wzieli udział również st. bryg. Mariusz Łaciak, zastępca małopolskiego komendanta wojewódzkiego PSP oraz mł. bryg. Piotr Domalewski, komendant powiatowy PSP w Nowym Targu.

Głównymi tematami poruszanymi podczas spotkania były zagadnienia, które będą stanowiły główny obszar działalności w obszarze informatyki i łączności w Państwowej Straży Pożarnej:

1. Low-Code jako Priorytet Rozwoju

Omówienie i podkreślenie roli rozwiązań Low-Code w transformacji cyfrowej PSP. Low-Code, umożliwiając szybkie tworzenie aplikacji z ograniczonym kodowaniem, stanowi coraz popularniejsze rozwiązanie do zwiększenia efektywności i elastyczności w zakresie budowy coraz wydajniejszych aplikacji i systemów informatycznych.

2. Przedstawione rozwiązania Low-Code w praktyce które wdrażane są w PSP:

• Microsoft Azure: Wykorzystanie chmury Azure pozwoli na skalowalne i bezpieczne przechowywanie danych, a także na implementację zaawansowanych rozwiązań analitycznych i AI.
• Oracle Cloud - APEX Oracle: Platforma APEX zapewni szybkie tworzenie aplikacji biznesowych, co znacząco zwiększy efektywność operacyjną.
• Mendix / Siemens: Rozwiązania te umożliwiają tworzenie aplikacji wspierających zarządzanie zasobami i logistyką, kluczowe w działaniach PSP.
• Webcon: Rozwiązania te umożliwią tworzenie aplikacji usprawniających procesy biznesowe w naszej organizacji (PSP).

3. Infrastruktura sieciowa

Kolejnym kluczowym tematem narady były zagadnienia dotyczące budowy i konfiguracji punktów styku z siecią LAN/WAN, narzędzi niezbędnych w procesie autentykacji i analizy logów, infrastruktury systemów hyperkonwergentnych HCI, autentykacji użytkowników w sieciach przewodowych i bezprzewodowych, zabezpieczenia punktów końcowych oraz systemów Privileged Access Management (PAM).

4. Cyberbezpieczeństwo

Podczas narady uczestnicy mieli możliwość zapoznania z podejściem i sposobem funkcjonowania Naukowej Sieci Akademickiej NASK. Poruszone zostały aspekty związane z zagrożeniami cybernetycznymi oraz mechanizmami i sposobami działania w przypadku wystąpienia takiego zagrożenia. Bliska współpraca z NASK jest nieodzowna w dobie współczesnych zagrożeń.

5. Radiokomunikacja


W trakcie narady szczególną uwagę poświęcono aspektom radiokomunikacji, w tym nowym trendom w dziedzinie łączności krytycznej wykorzystującej technologie TETRA, DMR, a także rozwiązania szerokopasmowe. Omówiono również możliwości integracji tych systemów w celu zapewnienia optymalnych warunków pracy dla Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, co ma na celu zapewnienie niezawodnej łączności na terenie działań ratowniczo-gaśniczych, nawet w warunkach utrudnionej propagacji sygnału radiowego. Znaczenie tych zagadnień podkreśla wyzwanie migracji systemów łączności radiowej PSP do standardów cyfrowych.

6. Geograficzny system informacji przestrzennej

Kolejnym podniesionym tematem było użycie zaawansowanych systemów komunikacyjnych w połączeniu z technologią Geoportal PSP - ArcGis Enterprise, które znacząco zwiększają efektywność i tempo reakcji w sytuacjach kryzysowych oraz stanowią nieodzowne wsparcie podczas dużych zdarzeń dla KDR.

Wnioski i Kierunki Rozwoju

Narada podkreśliła, że rok przyszły będzie rokiem intensywnej transformacji cyfrowej w PSP. Skoncentrowanie się na budowie i modernizacji infrastruktury IT, rozwiązaniach Low-Code i cyfryzacji radiokomunikacji nie tylko usprawni nasze działania operacyjne, ale także znacząco zwiększy naszą zdolność do reagowania na nowe wyzwania.

W obliczu coraz bardziej skomplikowanych i dynamicznych scenariuszy ratowniczych, adaptacja najnowszych technologii IT jest nie tylko pożądana, ale niezbędna. Nasze zaangażowanie w cyfryzację i innowacje technologiczne pokazuje determinację PSP do ciągłego doskonalenia i sprostania wyzwaniom przyszłości.

 

Opracowanie: st. bryg. Michał Kłosiński oraz st. bryg.  Jarosław Pozierak - Komenda Główna PSP.

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}