W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ostrzeżenia o silnym mrozie w Polsce

07.01.2024

Na zdjęciu widać mapę polski. Kolorem żółtym zaznaczop obszary z ostrzeżeniami IMGW Silny Mróz.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed silnym mrozem. Na terenie kraju temperatury spadną poniżej zera, w północno-wschdnich regionach nawet do -20 st. C.

Prognozuje się temperaturę minimalną miejscami od -16°C do -13°C w nocy z niedzieli na poniedziałek 07/08.01 oraz od -20°C do -16°C w nocy z poniedziałku na wtorek 08/09.01. Temperatura maksymalna w dzień od -14°C do -9°C.

Strażacy pozostają w gotowości do podjęcia działań, monitorują sytuację oraz są w kontakcie ze służbami zarządzania kryzysowego.

Pożary i tlenek węgla.

W związku z sinymi mrozami apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności. Niskie temperatury powietrza powodują, że jeszcze bardziej dogrzewamy mieszkania co może prowadzić do pożarów w budynkach mieszkalnych, pożarów sadzy w kominach lub emisji tlenku węgla z urządzeń grzewczych.

Od rozpoczęcia sezonu grzewczego w październiku 2023 roku powstało ponad 8 500 pożarów w budynkach mieszkalnych w wyniku których 115 osób straciło życie. W związku z emisją tlenku węgla strażacy interweniowali już ponad 1100 razy, niestety 22 osoby śmiertelnie zatruły się czadem.

Przypominamy o obowiązkowych przeglądach instalacji technicznych w budynkach mieszkalnych oraz regularnym czyszczeniu przewodów kominowych. Dla własnego bezpieczeństwa zamontujmy domową czujkę dymy, a jeżeli posiadamy piecyk gazowy, na węgiel lub olej opałowy również czujkę tlenku węgla (czadu nie widać, nie słychać ani nie czuć).

Niskie temperatury powietrza sprawiają, że akweny pokrywają się lodem, jednakże zawsze wchodzenie na zamarznięte rzeki, stawy, jeziora etc. jest skrajnie niebezpieczne!

Zamarznięte akweny

Mimo, że przy brzegu pokrywa lodu wydaje się być gruba i wytrzymała to kilka kroków dalej lód może być bardzo cienki i słaby.

Osoba pod którą załamał się lód, najczęściej nie jest w stanie sama wyjść na powierzchnię, a kilka minut spędzonych w lodowatej wodzie prowadzi do wyziębienia organizmu, utraty sił, a w konsekwencji do utonięcia.

Co roku odnotowuje się wiele utonięć w okresie zimowym właśnie na skutek nierozważnego postępowania. Nie wchodź na zamarznięty staw, jezioro czy rzekę - korzystaj tylko z bezpiecznych lodowisk.

Wychłodzenie organizmu

Podczas mrozów osoby bezdomne są narażone na utratę zdrowia lub życia na skutek wychłodzenia. Problem ten dotyka także osoby starsze, samotne, które mają trudność z radzeniem sobie w codziennych czynnościach i zadbaniem o zapewnienie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach.

Nie przechodźmy obojętnie wobec potrzebujących i informujmy odpowiednie służby zawsze, gdy potrzebna jest pomoc. Dzwoniąc na numer alarmowy 112, możemy uratować komuś życie. Gdy zauważymy, że ktoś leży lub siedzi na ziemi, chodniku, przystanku, ławce, przebywa w altance lub pustostanach, nie zastanawiajmy się i informujmy o tym policję albo straż miejską. Wiedząc, że w naszym sąsiedztwie zamieszkują osoby starsze i samotne, zaoferujmy im swoją pomoc.

{"register":{"columns":[]}}