W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podpisanie umowy na dofinansowanie projektu "Usprawnienie systemu ratownictwa na drogach - etap V"

23.06.2022

Zdjęcie grupowe z na którym widoczny jest komendant główny PSP oraz przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

23 czerwca 2022 roku w siedzibie Centrum Unijnych Projektów Transportowych miało miejsce podpisanie umowy o dofinansowanie projektu "Usprawnienie systemu ratownictwa na drogach – etap V", w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Całkowita wartość projektu to blisko 293 mln złotych, z czego wsparcie unijne projektu wyniesie prawie 249 mln złotych. Realizacja zadania obejmie okres dwóch lat i potrwa do IV kwartału 2023 roku.

Przedmiotem projektu jest doposażenie Państwowej Straży Pożarnej w sprzęt do akcji ratowniczych w transporcie drogowym. W ramach projektu zostaną zakupione średnie i ciężkie samochody ratowniczo-gaśnicze ze zwiększonym potencjałem ratownictwa drogowego, średnie samochody ratowniczo-gaśnicze z systemem piany sprężonej, samochody zaopatrzeniowe, średnie samochody ratownictwa technicznego oraz lekkie samochody rozpoznawczo-ratownicze dla specjalistycznych grup ratownictwa technicznego. W sumie 289 sztuk sprzętu, który zostanie rozdysponowany do jednostek PSP na terenie całego kraju.

„Projekt, który będzie realizowany przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej jest kolejnym przykładem wsparcie ze środków UE dla działań, mających na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach. Zakupiony sprzęt zwiększy mobilność, czas reakcji i skuteczność w pracy strażaków na terenie Polski, co ma znaczący wpływ na wzrost poziomu bezpieczeństwa wśród pieszych i kierowców” powiedziała Joanna Lech, p.o. Dyrektora Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

„To jest kolejny, już piąty projekt, dotyczący wzmocnienia bezpieczeństwa na drogach. W całej perspektywie dofinansowania ze środków Unii Europejskiej zakupiono sprzęt dla straży pożarnej za kwotę ponad miliarda stu milionów złotych. Każda złotówka wydana na poprawę bezpieczeństwa to bardzo dobra inwestycja. Beneficjentem programu będą jednostki Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotnicze Straże Pożarne, które również skorzystają na projekcie, ponieważ otrzymają sprzęt wycofany z PSP” - powiedział gen. brygadier Andrzej Bartkowiak komendant główny PSP.

 

Opracowanie: Wydział Prasowy Komendy Głównej PSP
Zdjęcia: kpt. Grzegorz Trzeciak – Wydział Prasowy KG PSP

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}