W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polscy strażacy - ratownicy medyczni z wizytą studyjną w Chicago [AKTUALIZACJA 23.10.2022]

15.10.2022

Polska delegacja pozuje do zdjęcia z amerykańskim czarnoskórym strażakiem na tle samochodu strażackiego z flagą USA przed budynkiem Akademii Pożarniczej

23.10.2022

Ratownicy medyczni PSP oraz Wojskowego Instytutu Medycznego zakończyli wizytę studyjną w Chicago Fire Department i powrócili do kraju. Na lotnisku w Warszawie spotkał się z nimi komendant główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Andrzej Bartkowiak. Korzystając z możliwości wysłuchał pierwszej, bezpośredniej relacji dotyczącej najważniejszych spostrzeżeń i doświadczeń w zakresie specyfiki pracy amerykańskich strażaków, jakie przywieźli ze sobą do Polski nasi delegaci.

Bez wątpienia była to bardzo merytoryczna podróż służbowa, która pozwala szerzej spojrzeć na rolę ratowników medycznych w szeregach PSP.

21.10.2022

Nasza delegacja miała możliwość odbycia 12 godzinnej służby w pojazdach Chicago Fire Department. Zostaliśmy podzieleni na 4 karetki, 2 Engine, 1 Truck oraz 1 Squad. Była to unikalna możliwość przyjrzenia się z bliska pracy chicagowskich medyków i strażaków. Poznania ich wiedzy, procedur, sprzętu i tego jak współpracują z innymi służbami i szpitalami. Wezwania, z jakimi musieli się zmierzyć nasi ratownicy medyczni to między innymi ofiara strzelaniny (4 rany postrzałowe kończyn dolnych), ofiara pobicia z utratą przytomności, miesięczne niemowlę z niewydolnością oddechową, zatrzymanie krążenia na ulicy (z powrotem spontanicznego krążenia), kilka (!) nieprzytomnych osób z zaburzeniami oddychania po przedawkowaniu środków odurzających i kilkadziesiąt innych. Nieocenionym doświadczeniem była również możliwość przekazywania pacjentów zarówno w małych szpitalach, jak również w centrach urazowych wysokiej referencyjności. Dodatkowym atutem był kontakt naszych medyków z przedstawicielami różnych grup etnicznych i warstw społecznych. Zostaliśmy bardzo gorąco przyjęci i ugoszczeni przez wszystkie załogi. Strażacy i paramedycy w jednostkach są bardzo zgrani, pracują razem w myśl zasady „One Team, One Flight” - jest to coś co bardzo łatwo mogliśmy odczuć. Nasza służba zaowocowała również kontaktami, które mamy nadzieję zaowocują w przyszłości.

20.10.2022

Czwartek, 20 października dla naszych ratowników medycznych jest dniem służb na chicagowskich jednostkach. Wspólnie z załogami karetek i pojazdów ratowniczych (Ambulance: 14, 58, 75, 78, Truck: 41, Engine: 54, 84, Squad: 5) wyjeżdżają do realnych zdarzeń aby obserwować ich działania.

19.10.2022

Kolejny dzień wizyty polskich ratowników medycznych Państwowej Straży Pożarnej w Chicago upłynął w Chicago Fire Department EMS Training Division. To miejsce, w którym szkoleni są wszyscy Emergency Medical Technicians (EMT) oraz Paramedics (odpowiednicy naszych ratowników medycznych). Każdy strażak w Chicago Fire Department przechodzi najpierw 3 -miesięczne szkolenie właśnie w tym miejscu. Jest to odpowiednik naszego Kursu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy.
Nasza delegacja wzięła udział w zajęciach dla paramedyków, którzy rozpoczynają służbę w Chicago Fire Department, a którzy do tej pory pracowali w sektorze prywatnym. Wykład dotyczył działań z zakresu ratownictwa wodnego prowadzonych przez Chicago Fire Department i tego jaką rolę pełnią w nich paramedycy z ambulansów. W trakcie zajęć cała grupa udała się na wybrzeże Jeziora Michigan, gdzie strażaccy nurkowie zaprezentowali praktyczne umiejętności poszukiwania i podejmowania poszkodowanych z wody.
Po powrocie do ośrodka szkoleniowego delegacja udała się do centrum symulacji medycznej, gdzie została zapoznana przez instruktorów z infrastrukturą, wyposażeniem szkoleniowym i procedurami prowadzenia symulacji medycznej. Na uwagę zasługuje fakt, że centrum umożliwia przeprowadzenie scenariusza w pomieszczeniach symulujących mieszkanie takich jak: łazienka, pokój dziecięcy, sypialnia, a także miejsce publiczne - bar.
Na zakończenie wizyty, polscy ratownicy medyczni spotkali się z Panią Donną Murphy - CFD EMS Chief of Training. Była to swiatna okazja aby podziękować za możliwość pobytu w Chicago Fire Department EMS Training Division oraz przede wszystkim za możliwość odbycia służb w ambulansach i samochodach pożarniczych CFD. Nasi ratownicy wyrazili również chęć podjęcia stałej współpracy w zakresie praktyk dla ratowników medycznych służących w szeregach PSP a ich słowa spotkały się z bardzo życzliwym odbiorem i akceptacją Pani Murphy.

 

Polscy ratownicy medyczni tego dnia udali się również do Konsulatu RP w Chicago, gdzie spotkali się z Konsulem RP w Chicago Panem Pawłem Zyzakiem. Rozmowa przebiegła w bardzo przyjaznej atmosferze, mieli okazję opowiedzieć nie tylko o aktywnościach w trakcie delegacji, ale również o jej tle czyli planowanych w ramach procedowanej ustawy o ochronie ludności oraz o stanie klęski żywiołowej, zmianach w Państwowej Straży Pożarnej i zwiększeniu roli ratownictwa medycznego w PSP.  Pan Konsul wykazał duże zainteresowanie sytuację ratowników medycznych i strażaków w Polsce, a także ich zaangażowaniem  w działania pomocowe dla Ukrainy związane ze zbrojną inwazją Rosji na ten kraj.
Dzięki uprzejmości Pana konsula mieli również możliwość zwiedzania Konsulatu, który mieści się w ponad stuletnim, zabytkowym budynku wybudowanym w stylu English Town House z elementami włoskiego renesansu.
Wizytę zakończono podziękowaniem dla personelu Konsulatu za nieocenioną pomoc w organizacji wyjazdu. Dzieląc się z Konsulem planami organizacji kolejnych praktyk dla funkcjonariuszy PSP w Chicago, nasza drużyna otrzymała „zielone światło” bowiem Pan Konsul zaoferował wszelką pomoc w tym zakresie.

 

Dzień zakończył się ponadprogramową wizytą w jednej z chicagowskich strażnic, do której zaprosił polską delegację Pan Dariusz Gil - spotkany w Chicago Fire Training Academy (CFD) polski strażak pochodzący z Szaflar. Nasza grupa miała unikalną okazję poznać od środka jedną z najbardziej wyjazdowych jednostek CFD, bowiem rocznie Engine 82, Truck 42 i Ambulance 37, wyjeżdżają około 5 tysięcy razy, w jednej z mniej bezpiecznych dzielnic Chicago. Zapoznając całą zmianę służbową Pana Dariusza, nasi strażacy  przekonali się jak silne, przyjacielskie więzy potrafią łączyć strażaków, pomimo bardzo trudnych warunków pracy. A może właśnie dzięki nim…?

18.10.2022

Relacja polskiej delegacji ratowników medycznych Państwowej Straży Pożarnej i Wojskowego Instytutu Medycznego z kolejnego dnia pobytu  w Chicago:

Trzeciego dnia nasza delegacja powtórnie odwiedziła Chicago Fire Academy (CFA). Mieliśmy okazję z bliska przyglądać się jak kadeci przechodzą ćwiczenie, o którym chicagowscy instruktorzy mówią „tunnel of terror” - jest to pełne rozwinięcie strażackiego zastępu w wielokondygnacyjnym budynku. Zadaniem strażaków jest zlokalizować i ugasić pożar oraz  znaleźć i ewakuować osobę poszkodowaną. Po drodze muszą siłowo otworzyć kilkoro drzwi, a na samym końcu wykonać przebicie w stropie. Całe ćwiczenie odbywa się z wykorzystaniem realnego ognia i w zadymionych prawdziwym, gorącym dymem pomieszczeniach. Kolejny raz naszą uwagę zwróciły relacje kadet - instruktor, sposób prowadzenia ćwiczenia oraz udzielania przez instruktorów informacji zwrotnej. Na koniec naszej wizyty w CFA powtórnie spotkaliśmy się z dyrektorem szkoleniowym, Panem Stevenem B. Clayem. Podziękowaliśmy Mu za możliwość wizyty w CFA, wyraziliśmy również chęć zorganizowania kolejnych wizyt polskich strażaków w Akademii, tym razem już w roli uczestników szkolenia. Nasze słowa spotkały się z aprobatą Pana Stevena.

Kolejnym odwiedzonym przez nas miejscem było Chicago’s Office of Emergency Management and Communications (OEMC) - Biuro Zarządzania Kryzysowego i Komunikacji miasta Chicago. OEMC pełni szereg funkcji związanych z  bezpieczeństwem publicznym i zapewnia pomoc mieszkańcom 24 godziny na dobę, 365 dni w roku. OEMC zarządza następującymi obszarami operacyjnymi dla miasta: numer 911 -  przyjmowanie zgłoszeń alarmowych i przekazywanie ich do policji i straży pożarnej. Numer 311 - zarządzanie kryzysowe oraz zarządzanie ruchem ulicznym. Na jednej dużej sali operacyjnej pracuje prawie 150 operatorów numerów alarmowych oraz dyspozytorów. Co ciekawe, korzystają oni ze zintegrowanego systemu wspomagania decyzji. W trakcie rozmowy podpowiada on operatorowi jakie pytania ma kolejno zadawać osobie zgłaszającej, a po wprowadzeniu odpowiedzi wskazuje czy i jakie siły i środki wysłać na miejsce, łącznie ze wskazaniem konkretnych jednostek. OEMC planuje i koordynuje działania miejskich departamentów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, w tym Chicago Police Department oraz Chicago Fire Department, a także innych agencji lokalnych, stanowych i federalnych.

Ostatnim wizytowanym przez nas miejscem było The University of Chicago Medicine Trauma Center. Jest to centrum urazowe dla dorosłych poziomu 1 - to najbardziej obciążone pacjentami centrum urazowe w Chicago. Naszym przewodnikiem był Pan Matthew Schneider - physician assistant, a jednocześnie żołnierz Gwardii Narodowej Illinois. Mieliśmy możliwość zapoznania się z organizacją pracy centrum urazowego, do którego trafia dziennie około 20 pacjentów z politraumą. W większości są to ofiary strzelanin, których w całym Chicago, w letnie weekendy bywa nawet ok 60 osób. Na szczególną uwagę zasługuje specjalne pomieszczenie, w którym pracuje pielęgniarka dedykowana do kontaktu z załogami ambulansów. Nie tylko decyduje ona do jakiego szpitala dany ambulans ma się skierować, ale jest również merytorycznym wsparciem dla zespołów w trudnych klinicznie przypadkach. Na każdym kroku jednak członkowie zespołu terapeutycznego w szpitalu powtarzali jak dobrych mają paramedyków „na ulicy”, jak dobrą wykonują oni pracę i jak bardzo są z nich dumni.
Następnie skierowaliśmy się do Emergency Room, gdzie organizacja pracy i ilość pacjentów są już bardziej zbliżone do warunków jakie znamy z naszych szpitalnych oddziałów ratunkowych. Bardzo interesującym miejscem, które zobaczyliśmy było położone na 13. piętrze szpitala lądowisko dla śmigłowców, stanowiące jednocześnie bazę dla należącego do szpitala śmigłowcowego zespołu transportowego.

17.10.2022

Ratownicy medyczni Państwowej Straży Pożarnej oraz z Wojskowego Instytutu Medycznego, kolejny dzień zdobywają nową wiedzę i doświadczenie od swoich kolegów z USA - dziś w Chicago Fire Academy (CFA). Polska delegacja miała okazję zwiedzić jedyny w Chicago Fire Department ośrodek szkoleniowy. Przewodnikiem naszej grupy był szef CFA Pan Steven B. Clay - District Chief Division of Training.

Wizyta rozpoczęła się w trakcie trwania porannego apelu, na którym 60 osób obecnie odbywających kurs kadetów, składało raport i ćwiczyło ubieranie środków ochrony indywidualnej. Według przekazanej wiedzy, podstawowy kurs strażaka trwa 3 miesiące i poprzedzony jest również 3 miesięcznym szkoleniem medycznym (każdy strażak jest paramedykiem - Emergency Medical Technician).

Następnie delegacja została oprowadzona po ośrodku, poznając jego możliwości edukacyjne: sale wykładowe, trenażery oraz poligon pożarniczy. Mieli również okazję z bliska zapoznać się z metodami stosowanym przez instruktorów w trakcie szkolenia. Według relacji naszych kolegów, szczególną uwagę zwrócił sposób komunikowania się instruktorów z kadetami - mianowicie jest przyjacielski i bardzo profesjonalny. Warto dodać, że instruktorzy nie są zatrudnieni przez CFA, tylko na co dzień pracują w chicagowskich jednostkach straży pożarnej. 
W trakcie obecności polskiej delegacji, kadeci ćwiczyli między innymi poruszanie się po drabinie mechanicznej i dachu skośnym, sprawianie drabiny przystawnej czy pełne rozwinięcie i gaszenie pożaru wewnętrznego z wykorzystaniem 3-kondygnacjnego trenażera pożarowego, podobnego do używanych w Polsce.

Wizyta w Chicago Fire Academy była świetną okazją do wymiany doświadczeń związanych z edukacją pożarniczą zarówno na poziomie rozwiązań systemowych, jak i relacji kadet - instruktor.

16.10.2022

Delegacja ratowników medycznych PSP i przedstawicieli Wojskowego Instytutu Medycznego odwiedziła siedzibę główną Mutual Aid Box Alarm System (MABAS) w Wheeling, Illinois.

MABAS jest ogólnostanowym systemem wzajemnej pomocy dla straży pożarnej, ratownictwa medycznego oraz specjalistycznych zespołów operacyjnych. System opiera się na planie reagowania na sytuacje kryzysowe w obrębie stanu Illinois oraz odpowiednim rozlokowaniu zasobów sprzętowych w całym stanie. Kiedy dane zdarzenie przewyższa możliwości reagowania danego departamentu straży pożarnej lub władz lokalnych, uruchamiany jest właśnie MABAS.
MABAS utrzymuje gotowość w wielu dziedzinach ratownictwa m.in. ratownictwie technicznym (stanowi ciężką grupę USAR), ratownictwie na wodach szybko płynących, ratownictwie chemicznym. Posiada również zasoby łączności oraz pomocy humanitarnej dla ludności dotkniętej skutkami klęsk żywiołowych. Co ciekawe, departamenty i władze lokalne uczestniczą w mechanizmie MABAS dobrowolnie.

Polską delegację po bazie MABAS, a jednocześnie jego centrum operacyjnym oprowadzał Pan Patrick Hardin - dowódca grupy USAR. Wizyta pozwoliła nie tylko na poznanie zasobów sprzętowych i możliwości MABAS, ale przede wszystkim na zapoznanie się z procedurami operacyjnymi i sposobem szkolenia zespołów włączonych do MABAS.

15.10.2022 r.

Grupa 6 funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej oraz 2 przedstawicieli Wojskowego Instytutu Medycznego rozpoczęła tygodniowy pobyt w USA. Celem niniejszej wizyty studyjnej strażaków-ratowników medycznych jest zdobywanie doświadczeń klinicznych i szkoleniowych wspólnie z kolegami z Chicago Fire Department (CFD).

Zaplanowane zajęcia obejmą m.in. ratownictwo wodne na jeziorze Michigan, ratownictwo wysokościowe w Chicago Fire Academy czy trening medyczny w Chicago Fire Department EMS Training Division. Uczestnicy będą mieli również możliwość wzięcia udziału w dyżurze ambulansów CFD na ulicach Chicago.

Nasi strażacy i ich koledzy z Wojskowego Instytutu Medycznego przyjechali do Chicago na zaproszenie Gwardii Narodowej Illinois. Wizyta ta jest wynikiem współpracy pomiędzy Gwardią Narodową Illinois a Komendą Główną PSP, która zapoczątkowana została pobytem w Chicago, komendanta głównego PSP gen. brygadiera Andrzeja Bartkowiaka i jego zastępcy nadbryg. Adama Koniecznego, w sierpniu tego roku. Polską delegację w organizacji wyjazdu wspiera Konsulat RP w Chicago.

 

Opracowanie: kpt. Marcin Janik, Biuro Planowania Operacyjnego KG PSP
Zdjęcia: kpt. Marcin Janik, st. kpt. Tomasz Kubiak, mł. asp. Kamil Borucki

Zdjęcia (87)

{"register":{"columns":[]}}