W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polscy strażacy udali się do Francji na szkolenie w zakresie gaszenia pożarów lasów [AKTUALIZACJA 02.08.2023 R.]

29.06.2023

Grupowe zdjęcie strażaków na tle samochodu dowodzenia i łączności

02.08.2023

We wtorek 1 sierpnia w godzinach wieczornych grupa polskich strażaków dotarła do Świebodzina, gdzie udali się na nocny odpoczynek. W środę w godzinach porannych zostali przywitani przez nadbryg. Patryka Maruszaka lubuskiego komendanta wojewódzkiego, który podziękował strażakom za zaangażowanie w szkolenie podczas prepozycjonowania we Francji. Następnie grupa została rozformowana, a strażacy udali się do swoich jednostek macierzystych.

31.07.2023

Grupa została przetransportowana do Obernai, gdzie nocowali. Strażacy zostali przywitani przez funkcjonariuszy z lokalnej jednostki. Na ręce Dowódcy złożono podziękowania za serdeczne przyjęcie i gościnność.

28-30.07.2023 

W ostatnich dniach szkolenia strażacy odwiedzili Eatat major 112 zlokalizowane w Marsyli. Colonel Jean-Luc Beccari dyrektor departamentu nr 13 oraz Stephane Thebault zastępca dyrektora ds. międzynarodowych, zasobów i strategii Ochrony Ludności podziękowali obu grupom za udział w prepozycjonowaniu oraz wymianę doświadczeń. Ponadto wizytowaliśmy znajdujące się tam stanowisko kierowania departamentu.
Grupa miała okazję również odwiedzić Le Centre Zonal Operationnel de Crise de la zona Sud skąd zarządzane są działania wielkopowierzchniowe jak również ratownicze z wykorzystaniem statków powietrznych oraz pozostałych służb ratowniczych. Ponadto w obiekcie znajdują się biura bezpieczeństwa wewnętrznego, zarządzania bezpieczeństwem na drogach i służby meteorologiczne.  
Strażakom przedstawiono zasady działania oraz możliwości centrum treningowego CFD - Centre de Formation Departemental  w miejscowości La Bastide Neuve.

25-26.07.2023 

W godzinach porannych w okolicach miejscowości Septèmes-les-Vallons w dystrykcie 13, grupa zaznajamiała się z punktami czerpania wody oraz dostrzegalnią pożarową obejmującą swym zasięgiem Marsylię. Przedstawiono nam jednostki szybkiego reagowania składające się ze strażaków ochotników lub strażników leśnych.

W godzinach popołudniowych strażaków prepozycjonowano do jednostki ratowniczo-gaśniczej w miejscowości Les Pennes-Mirabeau, W jednostce znajduje się zespół ognia taktycznego zajmujący się zatrzymywaniem frontu pożaru poprzez zastosowanie przeciwognia. Ponadto w jednostce znajduje się grupa poszukiwawczo-ratunkowa.

22-24.07.2023 

W trakcie minionych trzech dni, strażacy zapoznali się z departamentem nr 13 des Bouches-Du-Rhône (Delta Rodanu), w granicach którego zaplanowano prepozycjonowanie.  Odwiedzili również Centrum Ratunkowe Côte Bleue Est 112, zlokalizowane w miejscowości Le Meufatan. Jednostka ta ze względu na położenie rejonu wzdłuż wybrzeża, zajmuje się dodatkowo ratownictwem wodnym oraz medycznym.  

W trakcie wizyty zaprezentowano grupie mobilne stanowisko kierowania VPC 13-6, jedno z 6 dostępnych w tym departamencie a także przedstawiono systemy wspomagające kierowanie działaniami podczas zdarzeń wielkoobszarowych. Strona francuska była natomiast bardzo zainteresowana rozwiązaniami zastosowanymi się w samochodzie dowodzenia i łączności, który został zaprezentowany przez polskich strażaków.  Nasi ratownicy wzięli również udział w przeprowadzeniu rozpoznania terenu, którego dokonano z wieży obserwacyjnej, znajdującej się na wzgórzach zlokalizowanych przy miejscowości Ensues-la-Redonne. Z wieży tej prowadzony jest stały monitoring pożarowy. 

W poniedziałek 24 lipca w godzinach porannych nasza grupa przemieściła się do Centrum VALABRE, położonego w pobliży Aix-En-Provence, gdzie dyrektor katedry nowoczesnych technologii stosowanych w obronie cywilnej Pan Philippe Meresse, przedstawił planowaną standaryzację symboli graficznych, stosowanych do oznakowywania obiektów oraz działań taktycznych na mapach.  

Zapoznano ratowników również z oprogramowaniem CRIMSON oraz OPENDFCI, dzięki którym w łatwy i przystępny sposób można nanieść wspomniane wyżej symbole na mapach w czasie prowadzenia działań. 

Polscy strażacy mieli również możliwość zapoznać się z wirtualnym centrum szkoleniowym, gdzie możliwe jest realizowanie szkoleń dwóch 12 osobowych grup, symulując warunki pożaru lasu przy wykorzystaniu helikopterów, samolotów, samochodów dowodzenia oraz przydzielanie zadań dowódcom poszczególnych odcinków, jak również możliwość wykorzystania komunikacji i sposobów przekazywanie informacji między sobą. Ciekawym zastosowanym rozwiązaniem jest możliwość zasymulowania stanu zagrożenia strażaka z wykorzystaniem gogli VR. Następnie polska grupa prepozycjonowana została do jednostki gaśniczej w miejscowości Aubagne, gdzie zapoznano ich z taktyką działań grupy LE DÉTACHEMENT D’INTERVENTION HÉLIPORTÉ EN FORMATION (DIH). Członkowie DIH prowadzą działania gaśnicze w miejscach trudno dostępnych, gdzie nie ma możliwości dojazdu samochodami pożarniczymi. W działaniach grupy wykorzystywane są śmigłowce, które transportują strażaków i sprzęt gaśniczy. 

21-23 .07.2023

Grupa przemieściła się do Le Muy do siedziby departametu 83 - Service Departemental D`Incendie Et De Secours Du VAR, gdzie zastępca Dyrektora Departamentu Frédéric GOSSE podziękował obydwu zespołom za współpracę, wymianę doświadczeń oraz zaangażowanie.  Strażacy otrzymali pamiątkową odznakę departamentu 83 du Var oraz certyfikat ukończenia szkolenia w zakresie taktyki działań związanej z gaszeniem pożarów lasów i terenów naturalnych we Francji. Dowódcy obydwu modułów uczestniczyli w briefingu podsumowującym tygodniową współpracę ze stroną francuską. W trakcie odprawy każda ze stron przedstawiła swoje spostrzeżenia oraz uwagi dotyczące wzmocnienia i polepszenia współpracy.
Następnie grupa została prepozycjonowana  do jednostki w miejscowości Plan-d’Aups-Sainte-Baume specjalizującej się w działaniach wysokościowych, gdzie zapoznaliśmy się ze specyfiką działań strażaków oraz częścią rejonu chronionegoz tej jednostki.

20.07.2023

W czwartek 20 lipca polscy strażacy byli prepozycjonowani po raz kolejny do jednostki w miejscowości Les Mayons, gdzie uczestniczyli w ćwiczeniach gaszenia pożarów z powietrza przy pomocy helikoptera HDF AS350. W trakcie ćwiczeń zaprezentowano również możliwość ochrony samochodu gaśniczego z powietrza w przypadku zagrożenia stwarzanego przez nadchodzący front pożaru.  
Następnie w miejscu powstania pożaru w pobliżu miejscowości Les Moulins strażacy odpowiedzialni za rozpoznawanie przyczyn powstawania pożarów zaprezentowali nam zasady prowadzenia dochodzenia popożarowego w lasach oraz sposoby lokalizacji miejsc i przyczyn ich powstania. Po krótkich objaśnieniach z pomocą instruktorów krok po kroku udało nam się stwierdzić kierunek rozprzestrzeniania się pożaru oraz miejsce jego powstania.

19.07.2023

W środę polscy strażacy po raz kolejny zostali prepozycjonowani do jednostki w miejscowości Les Mayons, gdzie zostały przeprowadzone praktyczne ćwiczenia z zakresu technik ochrony ratowników oraz pojazdów gaśniczych przed zbliżającym się frontem pożaru w terenie górzystym. Następnie, po przemieszczeniu się do miejscowości Le Cavalier w jednostce straży Centre d'Incendie et de Secours zapoznali się z historią jednostki oraz jej misją . Ratowników zapoznano z wyposażeniem grupy, technikami transportu ratowników i sprzętu, stosowanymi podczas gaszenia pożarów w trudno dostępnych, górzystych miejscach, z wykorzystaniem helikopterów.

18.07.2023

We wtorek polscy strażacy wraz z grupą strażaków z Austrii byli prepozycjonowani do jednostki w miejscowości Les Mayons, gdzie zaprezentowano im ochronę indywidualną strażaków biorących udział w działaniach gaśniczych lasów a także omówiono poziomy zabezpieczenia pojazdów przed ogniem.

Na terenie Rezerwatu Naturalnego Plaine des Maures zrealizowane zostały praktyczne ćwiczenia z wykorzystaniem francuskich technik operacyjnych walki z pożarami lasów i obszarów naturalnych.

W kolejnej części dnia zespół ognia taktycznego zaprezentował sprzęt i środki reagowania oraz sposoby zatrzymywania frontu pożaru. Polscy strażacy sprawdzili w praktyce technikę BRAKE FIRE, czyli zastosowanie przeciwognia.

17.07.2023

W poniedziałek, w godzinach porannych polscy strażacy, przemieścili się do departamentu 83 - Service Departemental D`Incendie Et De Secours Du VAR, w miejscowości Le Muy, gdzie uczestniczyli w odprawie. Dyrektor departamentu Eric Grohin przywitał strażaków oraz wręczył im pamiątkowe upominki. Po odprawie przeprowadzono przegląd sprzętu oraz umundurowania jakim dysponują poszczególne grupy. Przedstawiono struktury lokalnej straży pożarnej i zarządzania departamentem oraz podział administracyjny obszaru chronionego. Zaprezentowano również nową koncepcję ogólnokrajowego systemu odbioru i obsługi zdarzeń – Call Center. Strażacy mieli również okazję przyjrzeć się pracy operatorów, w dotychczas użytkowanym stanowisku dyspozytorskim w miejscowości Draguignan.

16.07.2023

W niedzielę do polskich strażaków dołączyła grupa 20 strażaków z Austrii. Po odprawie, wyruszyli wspólnie na rozpoznanie terenów operacyjnych dystryktu Delta Rodanu, w rejonie dostrzegalni pożarowej Coudoux. Funkcjonariuszom przedstawiono sposoby oznakowania dojazdów i dróg pożarowych, prowadzonych przez tereny leśne oraz górzyste, które są wykorzystywane przez francuskie jednostki ochrony przeciwpożarowej podczas działań. Ponadto, przedstawiciel strony francuskiej omówił taktykę działań gaszenia pożarów na wizytowanych terenach.

15.07.2023

W sobotę 15 lipca, strażakom z drugiej zmiany został zaprezentowany pojazd Dowodzenia i Łączności. Załoga samochodu zapoznała wszystkich z dostępnymi systemami informatycznymi i łącznościowymi. Podczas pokazu zrealizowano również testy łączności radiowej i telefonicznej z Krajowym Centrum Koordynacji Ratownictwa oraz Komendą Wojewódzką PSP w Białymstoku. Uruchomiono także łączność satelitarną i przetestowano dostępność aplikacji SWD oraz innych systemów informatycznych PSP.
W dalszej części dnia grupa uczestniczyła w prezentacji helikoptera EC225, który jest do dyspozycji francuskich strażaków w okresie palności i służy przy gaszeniu pożarów lasów z użyciem zbiornika Bambi Bucket. Piloci oraz załoga przedstawili charakter ich pracy, sprzęt dostępny w helikopterze, metody i techniki działań oraz zasady gaszenia pożarów z powietrza.

14.07.2023

„Służba zdana, służba przyjęta, służba rozpoczęta” - w piątek, w godzinach popołudniowych grupa 19 funkcjonariuszy PSP dotarła do Aix-en-Provance – miasta, w którym od 1 lipca stacjonowała pierwsza zmiana polskich strażaków w ramach programu prepozycjonowania zasobów Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności. Od 1 lipca, pierwsza zmiana, 19 polskich strażaków doskonaliła swoje umiejętności w zakresie zwalczania pożarów lasów u boku francuskich kolegów. Przez najbliższe dwa tygodnie, druga zmiana polskich strażaków zdobędzie cenne doświadczenie oraz wskazówki w zakresie gaszenia pożarów lasów. Przekazanie obowiązków, pojazdów, sprzętu oraz kluczowych informacji zwieńczono uroczystą zmianą służby.

13.07.2023

W czwartek, polscy strażacy uczestniczyli w pokazie trenażera pozwalającego na doskonalenie techniki zwalczania pożarów gazów palnych: LPG, CNG oraz wodoru. Jest to odpowiedź na zagrożenia związane z nowymi technologiami zasilania środków transportu kołowego oraz szynowego. Po południu grupa wzięła udział w spotkaniu przedstawicieli lokalnych władz oraz instytucji zaangażowanych w zwalczanie pożarów lasów. Tematem spotkania, był rozpoczynający się sezon pożarowy. W trakcie jego trwania, zaproszeni goście zapoznali się z potencjałem polskiego zespołu oraz możliwościami operacyjnymi. Podkreślono również istotę wzajemnej współpracy i ciągłej wymiany doświadczeń państw będących członkami Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności. W dalszej części dnia, polscy strażacy zostali prepozycjonowani w pobliże miejscowości Les Pennes-Mirabeau, gdzie stacjonowali w pobliżu lasu wraz z grupą francuskich strażaków.

W czwartek w godzinach popołudniowych, druga grupa polskich strażaków z modułu GFFFV (moduł do gaszenia pożarów lasów z ziemi), wyruszyła z Krakowa do Francji. Przyjazd do ośrodka szkolenia - National School Supérieure Des Officiers De Sapeurs-Pompiers planowany jest w sobotę. To kolejny etap doskonalenia polskich strażaków. Pierwsza grupa niebawem zakończy szkolenie, które zaplanowane jest na niedzielę 16 lipca. Natomiast druga grupa, rozpocznie ćwiczenia praktyczne w poniedziałek i potrwają do 30 lipca.

12.07.2023

W środę, polscy strażacy odbyli szkolenie na terenie jednostki straży pożarnej w Salon-de-Provance. Podczas ćwiczeń, strażacy dokładnie zapoznali się ze strukturą dowodzenia francuskich strażaków podczas prowadzenia działań. Każdego dnia, grupa specjalistów na podstawie warunków pogodowych, dokonuje oceny sytuacji pożarowej obszaru chronionego. Po otrzymaniu wyników analizy, poszczególne zespoły interwencyjne rozmieszczane są według aktualnych potrzeb, w miejscach o podwyższonym ryzyku wystąpienia pożaru lasu. Polski zespół, w trakcie prowadzonego rozpoznania terenu działania, odwiedził dwa miejsca stacjonowania francuskich sił. Następnie, polscy strażacy zostali zaproszeni do ośrodka szkolenia regionu Bouches-du-Rhône. Oprócz komory rozgorzeniowej oraz dymowej, francuscy strażacy mogą pochwalić się symulatorem pożaru lasu. Metalowe drzewa zasilane paliwem gazowym, pozwalają na realne odzwierciedlenie warunków panujących podczas zwalczania pożaru lasu. Trenażer umożliwia symulację pożaru wierzchołkowego oraz ściółkowego.

11.07.2023

We wtorek, w godzinach porannych polska grupa wraz ze stroną francuską wzięła udział w ćwiczeniach, na terenie ośrodka szkolenia szkoły oficerskiej (National School Supérieure Des Officiers De Sapeurs-Pompiers). Przygotowany scenariusz zakładał gwałtownie rozwijający się pożar, który przemieszczał się w kierunku południowym, dodatkowo wspomagany silnym wiatrem. Sytuacja wymagała ustanowienia trwałej linii obrony, w postaci wypalonego pasa terenu przed zbliżającym się frontem pożaru. W tym celu, przygotowano dwie nawodnione linie kontrolne, które powstały przy użyciu sprzętu będącego na wyposażeniu polskiego zespołu: armatury wodnej, podręcznego sprzętu gaśniczego, a także innych narzędzi ręcznych. Dużym zainteresowaniem francuskich strażaków na terenie działań cieszył się samochód dowodzenia i łączności, który został wykorzystany do zapewnienia łączności radiowej. Przy użyciu bezzałogowego statku powietrznego prowadzono bieżący podgląd sytuacji operacyjnej. Wszystkie działania, poprzedzone zostały odprawą, podczas której zapoznano ratowników z aktualną sytuacją na miejscu, a także przedstawiono strażakom stawianie przed nimi zadania, zwracając uwagę na taktykę oraz bezpieczeństwo podczas ćwiczeń. W godzinach popołudniowych, grupa wzięła udział w szkoleniu z użycia radioprzemiennika, strażacy zostali zapoznani ze sposobem działania urządzenia, a także możliwościami zastosowania go w realnych działaniach.

10.07.2023

Poniedziałek był kolejnym bardzo intensywnym dniem, podczas którego polscy strażacy wizytowali:

  • siedzibę Straży Pożarnej Departamentu Bouches-du-Rhône (Service Départemental D'incendie de Secours des Bouches-du-Rhône), gdzie powitał ich zastępca komendanta Departamentu Col. Jean-Christophe Martini. W jednostce zapoznali się z codzienną pracą francuskich strażaków na stanowisku kierowania, a także zgłębili wiedzę na temat rozwiązań operacyjnych stosowanych podczas działań, wykorzystania map, nadzoru nad zadysponowanymi siłami oraz ich lokalizacją. Ponadto, poznali stosowane tam metody wizualizacji miejsca prowadzonych działań i rozwoju sytuacji pożarowej, z wykorzystaniem statków powietrznych.
    Mieli okazję również przyjrzeć się pracy specjalnego zespołu logistycznego, odpowiedzialnego za regularne naprawy i serwis pojazdów pożarniczych, będącego w dyspozycji departamentu i funkcjonującego na bazie odpowiednio przygotowanych zasobów lokalowych i sprzętowych. Na uwagę zasługuje fakt, że strażacy w  Bouches-du-Rhône dysponują blisko 1500 pojazdami.
  • ośrodek szkolenia Valabre, który jest instytucją odpowiedzialną za organizację systemu gaszenia pożarów lasów na południu Francji. Strażacy wysłuchali prezentacji na temat stosowanych we Francji symboli mapowych, a następnie mogli zobaczyć wykorzystanie ich w praktyce przy użyciu narzędzia Crimson. System ten pozwala na obrazowanie sytuacji operacyjnej w czasie rzeczywistym, umożliwia komunikację pomiędzy wszystkimi szczeblami dowodzenia, używając przedstawienia graficznego.
  • centrum symulacji działań, prowadzonych podczas pożarów lasów. Przestrzeń symulatora była podzielona na strefy: kontroli ćwiczeń, sztabową, rozpoznania przy użyciu helikoptera oraz pokoje dowódców odcinków bojowych. W symulatorze możliwe jest przeprowadzanie ćwiczeń sztabowych dla 24 osób odpowiedzialnych za dowodzenie każdego poziomu.

Wieczorem natomiast odbyły się ćwiczenia z wykorzystaniem samochodu dowodzenia i łączności, podczas których uczestnicy zapoznali się ze wszystkimi systemami, znajdującymi się na wyposażeniu pojazdu. Użyto zdalnych kamer, punktów dostępu, internetu satelitarnego oraz komunikacji radiowo-internetowej na duże odległości.

09.07.2023

W niedzielę nasi strażacy zostali prepozycjonowani do jednostki straży pożarnej w miejscowości Aubagne, gdzie wzięli udział w zajęciach doskonalących z zakresu zasad organizacji modułu do gaszenia pożarów lasów, a także w rozpoznaniu miejsc o podwyższonym ryzyku pożarowym, na obszarze chronionym jednostki.

08.07.2023

Z uwagi na wzmożony ruch turystyczny spowodowany rozpoczęciem wakacji we Francji, polski zespół został prepozycjonowany do jednostki w miejscowości Les Pennes-Mirabeau.

07.07.2023

Grupa polskich strażaków wizytowała bazę lotniczą Civil Security Air Base w Nimes. Strażacy mieli okazję zapoznać się z szeroką gamą śmigłowców oraz samolotów, na co dzień wykorzystywanych przez francuskie służby. Ponadto, omówiono zadania oraz charakterystykę działań komórki kontrolującej ruch podległej floty powietrznej na terytorium całej Francji, jak i sił naziemnych na szczeblu krajowym.

W dalszej części dnia, polscy strażacy mieli okazję poznać z bliska jednej z najczęściej spotykanych samolotów gaśniczych - Canadair. Samoloty te, potrafią zabrać na swój pokład 6000 litrów środka gaśniczego, którego tankowanie odbywa się w locie poprzez zbliżenie się do tafli wody. Kolejnym samolotem wykorzystywanym do zwalczania pożarów lasów jest Dash. Samolot ten, posiada zdolność transportu 10000 litrów retardantów - substancji stosowanej w celu spowolnienia lub zatrzymania rozprzestrzeniania się ognia.
Z uwagi na liczne i gwałtowne pożary, istotne jest posiadanie rozbudowanej floty statków powietrznych mogących niezwłocznie podjąć działania.

06.07.2023

W czwartek 6 lipca, strażacy wizytowali Centre Zonal Operationnel de Crise (Regionalne Centrum Zarządzania Kryzysowego) w Marsylii. Podczas spotkania została zaprezentowana struktura organizacji pomocy ratowniczej na poziomie państwowym oraz regionalnym. Centrum zajmuje się koordynacją jednostek z dwóch różnych departamentów na południu Francji. Przedstawiono również zespół zajmujący się przygotowywaniem prognoz zagrożenia pożarowego, na podstawie których prepozycjonowane są każdego dnia jednostki straży pożarnej oraz helikoptery będące w dyspozycji centrum. Planowane są również strefy dla samolotów gaśniczych, które wykonują loty patrolowe, aby móc jak najszybciej dokonać zrzutu wody na rozwijający się pożar.

Kolejnym odwiedzonym punktem była jednostka straży pożarnej Louvain, która obsługuje rocznie 18 tysięcy wyjazdów. Strażacy w Marsylii oraz Paryżu są jednocześnie żołnierzami, którzy mogą uczestniczyć w akcjach kontrterrorystycznych. Ponadto są wyszkoleni do prowadzenia działań z użyciem śmigłowca. Zapoznanie ze specyfiką jednostki oraz wykorzystywanym sprzętem przebiegło w bardzo przyjaznym klimacie.

W dalszej części dnia, polscy strażacy przeprowadzili doskonalenie zawodowe w zakresie organizacji Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności oraz zasad jego funkcjonowania, organizacji łączności radiowej oraz wykorzystania bezzałogowych statków powietrznych. Zestawiono łączność radiowo-internetową pomiędzy ratownikami we Francji a Stanowiskiem Kierowania Komendanta Głównego PSP oraz Stanowiskiem Kierowania Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP przy użyciu radioserwera. Wykorzystano również platformę do bezpośredniego przesyłania obrazu z drona w czasie rzeczywistym.

05.07.2023

W środę polscy strażacy wzięli udział w zajęciach terenowych, których głównym celem było zapoznanie z topografią obszaru działania oraz systemem współrzędnych stosowanych przez francuską straż pożarną. Kolejnym punktem zajęć był instruktaż korzystania ze zbiorników wodnych naziemnych oraz podziemnych a na koniec grupa odwiedziła wieżę obserwacyjną, która jest podstawą systemu alarmowania o pożarze lasu.
Strażacy mieli również możliwość obejrzenia samochodu interwencyjnego służby leśnej, służącego do rozpoznania, potwierdzania miejsca pożaru i próby jego ugaszenia w początkowej fazie rozwoju.

04.07.2023

We wtorek (4 lipca) zespół strażaków został zaangażowany do ćwiczeń z wykorzystaniem statku powietrznego. Założenie polegało na sprawieniu linii wężowej przy użyciu helikoptera. Po omówieniu zasad bezpieczeństwa oraz współpracy z załogą helikoptera, ustalono kolejność dostarczania ludzi oraz sprzętu przez statek powietrzny do miejsca docelowego. Po przetransportowaniu na szczyt ludzi, zbiornika oraz sprzętu (węży i pomp) helikopter został użyty do rozwinięcia linii gaśniczej z powietrza. Zadaniem polskich strażaków była kontrola poprawności rozwinięcia linii oraz korekta jej przebiegu. Teren był bardzo wymagający a działania prowadzone były na stromym, gęsto porośniętym zboczu. Dodatkowym utrudnieniem są warunki pogodowe, gdyż temperatura powietrza oscyluje w granicach 30 stopni Celsjusza.

W poniedziałek (3 lipca) w godzinach wieczornych polscy strażacy wzięli natomiast udział w ćwiczeniach z zakresu zwalczania pożarów lasów w trudno dostępnym terenie górskim. Scenariusz ćwiczeń zakładał sprawienie linii gaśniczej o długości 800 m i przewyższeniu 110m. Głównym zadaniem była obrona budynku znajdującego się na szczycie wzgórza. W tym celu wykorzystano sprzęt gaśniczy będący na wyposażeniu lokalnej jednostki o specjalizacji gaszenia pożarów lasów. Była to świetna okazja do zapoznania się z taktyką i sprzętem używanym przez francuskich strażaków ale również istotna była współpraca podczas całego założenia, ponieważ sprzęt był niesiony naprzemiennie przez ratowników obu narodowości tj. Francji i Polski.

Każdego dnia po południu zespół uczestniczy ponadto w doskonaleniu zawodowym prowadzonym przez członków modułu w zakresie łączności, KPP oraz działań operacyjnych. Dodatkowo, strażacy cały czas pozostają w dyspozycji lokalnego stanowiska kierowania na wypadek wystąpienia dużych pożarów kompleksów leśnych.

03.07.2023

Pierwszy tydzień polscy strażacy rozpoczęli od zapoznania się z potencjałem ratowniczym w regionie oraz sposobami działania jednostek specjalizujących się w gaszeniu pożarów lasów. Następnie, udali się do pobliskiego ośrodka szkolenia, gdzie zapoznano ich ze sposobem organizacji szkolenia strażaków we Francji.

29.06.2023

W dniach od 1 do 30 lipca 2023 r. trzydziestu ośmiu polskich strażaków modułu GFFFV (modułu do gaszenia pożarów lasów z ziemi), w II turach po 19 osób każda, będzie przebywało na terytorium Francji, gdzie pod okiem specjalistów będą szkolić się i poszerzać swoją wiedzę teoretyczną i praktyczną w dziedzinie gaszenia pożarów lasów.
W czwartek 29 czerwca 2023 r. do Francji wyruszyła drogą lądową pierwsza grupa 19 strażaków. Podmiana członków modułów nastąpi po dwóch tygodniach tj. 14 lipca 2023 r.

Istotnym elementem jest fakt, że w przypadku wystąpienia realnego zagrożenia, członkowie naszego modułu zostaną podczas pobytu zadysponowani do działań gaśniczych.

Przedsięwzięcie niniejsze realizowane jest w programie prepozycjonowania modułów do gaszenia pożarów lasów w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności, który został wdrożony w Europie w 2022 r. Polega on na wysłaniu ratowników z państw, które zadeklarowały swoją gotowość do podjęcia działań, w miejsca szczególnie narażone na wielkopowierzchniowe pożary lasów.

W skład grupy, której dowodzenie powierzono funkcjonariuszom Biura Planowania Operacyjnego Komendy Głównej PSP:

  • I zmiana - kpt. Łukasz Czemarmazowicz ,
  •  II zmiana - mł. bryg. Cezary Gotowicki,

wchodzą funkcjonariusze z:

  • Komend Wojewódzkich PSP w: Poznaniu, Olsztynie, Białymstoku oraz Krakowie,
  • Komend Miejskich/Powiatowych PSP w: Jeleniej Górze, Lidzbarku Warmińskim, Ostródzie, Olsztynie, Ełku, Szczytnie, Bartoszycach, Nidzicy, Białymstoku, Bielsku Podlaskim, Hajnówce, Suwałkach, Sokółce, Grajewie, Mońkach, Chrzanowie, Wadowicach, Oświęcimiu, Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu.

Strażacy podczas pobytu we Francji będą stacjonowali w Aix-en-Provence w Szkole Oficerów Pożarnictwa „National School Supérieure Des Officiers De Sapeurs-Pompiers”.

Powodzenia!

Zdjęcia (176)

{"register":{"columns":[]}}