Polscy strażacy pobili rekord Europy Firefit

25.06.2022

Zdjęcie grupowe pozowane. Polska drużyna składająca się z 5 strażaków, każdy z nich ma zawieszony medal na szyi. Jeden z nich prezentuje dyplom.

20-25 czerwca 2022 roku w Hanowerze podczas największych strażackich targów świata INTERSCHUTZ odbyły się Mistrzostwa Europy FireFit 2022. Polskę reprezentowała siedmioosobowa drużyna, w której składzie znaleźli się ratownicy PSP, ZSP oraz druhowie OSP.

Powody do radości pojawiały się już pierwszego dnia finałów mistrzostw, kiedy to biało-czerwone barwy kilkukrotnie widoczne były na podium za sprawą zawodników występujących w kategorii indywidulnej w różnych grupach wiekowych. I tak:

•  I miejsce i złoty medal w kategorii do 30 lat zdobył Adam Spychała z KP PSP w Ostrowie Wielkopolskim
  •  II miejsce i srebrny medal w kategorii do 40 lat zdobył Dawid Hyżyk z KM PSP w Poznaniu
  •  III miejsce i brązowy medal w kategorii do 40 lat zdobył Rafał Bereza z KP PSP w Chełmie

Dodatkowo w pierwszym dniu mistrzostw na podium zobaczyliśmy strażaków z Polski, którzy startowali z otwartych list i przyjechali do Hanoweru indywidualnie.
Ich miejsca na podium to:

•  II miejsce w kategorii do 45 lat zdobył Sylwester Kemprowski  z  KP PSP Świdwinie
  •  III miejsce w kategorii do 30 lat zdobyła Beata Świderska z OSP w Bielawie

Następną konkurencją był bieg męskich tandemów, w którym zarówno w eliminacjach jak w biegu finałowym nasza ekipa była bezkonkurencyjna. Pierwsze miejsce i złoty medal zdobyli:

• Adam Spychała z KP PSP w Chełmie i Rafał Bereza z KP PSP w Ostrowie Wielkopolskim.

Po kolejny „krążek” dla polskiej ekipy tym razem w kolorze brązowym sięgnął tandem MIX (męsko - żeński) w składzie:

• Beata Świderska z OSP Bielawa i Krzysztof Stencel z LOTOS Straż.

Tu jako ciekawostkę należy  dodać fakt, że tandem w swoim finałowym występie osiągnął mistrzowski czas, niestety uzyskane sekundy karne nie pozwoliły na zajęcie najwyższego stopnia na podium.

W kolejnych dniach mistrzostw Polscy strażacy pokazali nieustająca wolę walki i w sztafetowym biegu finałowym wspięli się na wyżyny swoich umiejętności zdobywając złoty medal jednocześnie poprawiając swój rekordowy czas z eliminacji o 2 sekundy. Ustanawiany nowy Rekord Europy wynosi w tej chwili 1:03.26min. Dla porównania aktualny Rekord Świata w Firefit jest tylko o 1 sekundę lepszy!
Skład rekordowej sztafety to:

• Rafał Bereza - KP PSP Chełm,
  • Adam Spychała - KP PSP Ostrów Wielkopolski,
  • Dawid Hyżyk - KM PSP Poznań,
  • Mateusz Wesołowski - KP PSP Drawsko Pomorskie,
  • Tomasz Grzelak - KM PSP m.st. Warszawy,

Kolejna sztafeta stworzona na miejscu zawodów w kategorii MIX (męsko - żeńska) po zaciętej walce półfinałowej a następnie finałowej zdobyła złoty medal.
Skład zwycięskiej sztafety to:

• Paweł Leśnicki - KP PSP Świdnica
  • Jarosław Płotkowski - KM PSP Toruń
  • Beata Świderska - OSP Bielawa
  • Sylwester Kemprowski - KP PSP Świdwin
  • Dawid Rąbczyk - LOTOS Straż

Nasza ekipa po z raz kolejny udowodniła, że w sporcie opisywanym jako "Toughest 2 minutes insport" (najcięższe 2 minuty w sporcie) należymy do ścisłej międzynarodowej czołówki.

Opracowanie: Wydział Prasowy KG PSP
Zdjęcia: Tomasz Grzelak KM PSP m.st. Warszawy.